Skip to Content

شناسه : 34906863
رییس بهزیستی اردکان:


رئیس اداره بهزیستی اردکان شهرستان اردکان، اظهار داشت: 50 درصد از معلولیت های مختلف مانند نابینایی، ناشنوایی و موارد عقب ماندگی ذهنی شدید، به دلیل اختلالات ژنتیک ایجاد می شوند.

به گزارش اردکان گویا؛ «دکتر امیر ولی عضد زاده» در طی گفت و گویی با خبرگزاری قدس آنلاین در این رابطه، اظهار داشت: اجرای طرح غربالگری ژنتیک از اواسط شهریورماه سال 95 توسط بهزیستی و با همکاری مسئولان دفاتر ثبت ازدواج در شهرستان اردکان به مرحله اجرا درآمده است و در سال گذشته 480 زوج اردکانی، تحت پوشش طرح مشاوره ژنتیک پیش از ازدواج و غربالگری جلوگیری از اختلالات ژنتیکی قرارگرفتند، که از این تعداد ۱۷۷ مورد مشکوک تشخیص داده شده و برای بررسی بیشتر به مراکز مشاوره ژنتیک ارجاع داده شده اند.

این مقام مسئول در ارتباط با طرح غربالگری ژنتیک، گفت: تمام افرادی که می خواهند ازدواج کنند پیش از ازدواج به وسیله یک پرسشنامه غربال  می شوند و مشاور آموزش دیده‌ با پرسشنامه هایی، ازدواج های پرخطر را مشخص کرده و پس از آن در صورت نیاز برای بررسی های بیشتر به مرکزهای مشاوره ژنتیک ارجاع داده می شوند، که پس از این مرحله، زوج ها مختار هستند تا به منظور اطمینان خاطر، آزمایش ها و بررسی های تکمیلی لازم را انجام دهند.

وی، تصریح کرد: مشاور ژنتیک همزمان با تهیه و تکمیل این پرسشنامه، آگاهی های لازم در این باره را به خانواده ها می دهد و سعی می‌کند تا با ارتقای آگاهی و دانش زوج ها در این زمینه، بستر لازم برای یک تصمیم گیری صحیح را فراهم آورد تا زوجین با اطمینان خاطر و مشاوره ژنتیک پیش از ازدواج، نسبت به فرزندآوری اقدام کنند.

عضدزاده هدف از اجرای این طرح را کشف به موقع ازدواج‌های پرخطر و ارائه راهکارهای مناسب، کاهش شیوع و بروز معلولیت‌های ناشی از ازدواج‌های فامیلی، افزایش دسترسی مناسب به مشاوره ژنتیک پیش از ازدواج، ترغیب افراد در معرض خطر به مراجعه به منظور انجام مشاوره ژنتیک بر شمرد و افزود: نزدیک به 50 درصد معلولیت های مختلف مانند نابینایی، ناشنوایی و موارد عقب ماندگی ذهنی شدید، به دلیل اختلالات ژنتیک ایجاد می شوند.

وی، یادآور شد: تولد یک فرد معلول، هزینه های مادی و عاطفی بسیاری را بر خانواده و جامعه تحمیل می کند که در طرح غربالگری ژنتیک سعی بر آن است تا با شناسایی ازدواج های پرخطر و ارائه راهکارهای مناسب در جهت کاهش معلولیت گام برداشت.


آخرین عناوین آخرین عناوین