Skip to Content

شناسه : 27357155
مدیرکل منابع طبیعی استان یزد:


حمید رضا آخوندی از وجود 4 میلیون و 400 هزار هکتار مرتع در سطح استان یزد خبر داد و گفت: 720 گونه گیاهی در این مراتع وجود دارد که در حدود 200 گونه ازآن را داروهای گیاهی تشکیل می دهد.

به گزارش اردکان گویا به نقل از سایت یزد امروز؛ مدیرکل منابع طبیعی استان یزد در جمع خبرنگاران از توزیع نهال‌ها ی کاج، سرو، سنجد معمولی، سنجد تلخ و اقاقیا از 23 بهمن تا 23 اسفندماه خبر داد و گفت: بنا بر روال هرساله این سازمان، امسال نیز به مناسبت هفته منابع طبیعی، این نهال ها  به صورت رایگان و یا با پرداخت وجهی اندک ، در اختیار مردم قرار داده می شود.

حمید رضا آخوندی افزود: به مناسبت هفته منابع طبیعی و روز 15 اسفندماه روز درختکاری، فردا با حضور مسؤولان استان در محدوده امامزاده سلطان نهال غرس خواهد شد و امروز نیز این کار در اداره منابع طبیعی استان با حضور نماینده ولی فقیه در استان انجام شد.

آخوندی با بیان این مطلب که 87 درصد مساحت کشور را منابع طبیعی تشکیل می دهد؛ حفظ، احیاء و بهره‌برداری اصولی از منابع طبیعی را از مأموریت‌های سازمان متبوعش دانست و اظهار داشت: استان یزد 13 سال از 15 سال اخیر را با خشکسالی مواجه بوده که تأثیرات نامطلوبی بر مراتع گذاشته و موجب  کاهش شدید جمعیت دامی استان شده است.

وی از وجود 4 میلیون و 400 هزار هکتار مرتع در استان خبر داد و گفت: 720 گونه گیاهی در این مراتع وجود دارد که 200 گونه ازآن را داروهای گیاهی تشکیل می دهد و در مجموع این گونه ها، 10 درصد گونه های گیاهی کشوررا شامل می شود.

مدیرکل منابع طبیعی استان خاطر نشان کرد: فقر مراتع  500 هزار واحد دامی دارای پروانه تعلیف از مراتع را تحت فشار قرار داده است.

آخوندی در بخش دیگری از سخنانش با اشاره به روند افزایشی تشکیل پرونده های تصرفات غیرقانونی و تخریب اراضی ملی گفت: 998 پرونده در مراجع قضایی استان تشکیل شده که  526 هکتار مربوط به پرونده‌های خلع ید و بیش از 400 هکتار نیز مربوط به پرونده‌های قلع و قمع بوده و ارزش ریالی آن ها  به 420 میلیارد ریال می رسد.

وی در خصوص اقدامات این سازمان در زمینه مقابله با ریزگردها هم گفت: با پیگیری های صورت گرفته  درسفر سال گذشته رئیس جمهور به استان طرح مواصلاتی میبد- یزد کلیک خورد و مقرر شد با اعتبار60 میلیاردریالی در این منطقه بیابانی حدود 200 هکتار توسعه فضای سبز داشته باشیم که به علت عدم تحقق بودجه تا کنون نتوانستیم بیش از55 هکتار از این مسیر را تحت پوشش قرار دهیم.

مدیرکل منابع طبیعی استان همچنین از تصویب 2200 میلیاردریال برای اجرای طرح آب خوان داری در شهرستان های اردکان و ابرکوه در سال 94 خبر داد و اظهار داشت: البته از این میزان 1800 میلیارد ریال به اردکان و 400 میلیون ریال به ابرکوه اختصاص یافته است.


آخرین عناوین آخرین عناوین