Skip to Content

شناسه : 8915071
نادر پیری اردکانی:


یک کارشناس محیط زیست با بیان این که یزد بدون آب یعنی هیچ، اظهار کرد: اگر مشکل کم آبی استان را مدیریت نکنیم، شاید روزی مجبور شویم که کویر مرکزی ایران را ترک کنیم.

به گزارش اردکان گویا "نادر پیری اردکانی" در گفت‎‎وگو با خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا) - منطقه یزد در اردکان با اشاره به حاد بودن مشکل کمبود آب در استان یزد، افزود: فرایندی که در حوزه آب در استان یزد به وجود آمده، کاملاً جدی است و این موضوع تبعات جبران ناپذیری به دنبال خواهد داشت.

وی تاکید کرد: ولی در حال حاضر یزد بدون آب یعنی هیچ و مسلماً زندگی در این کویر بدون در اختیار داشتن آب، میسر نخواهد بود.

این پژوهشگر تصریح کرد: امروز اگر مشکل کم آبی استان را مدیریت نکنیم، شاید روزی مجبور شویم که کویر مرکزی ایران را ترک کنیم.

وی اظهار کرد: باید از تمام پتاسیل‎‎های حفظ و نگهداری آب، کاهش مصرف و مدیریت در آب بهره جست و بهترین راهکار این است که در این حوزه به مطالعه و پژوهش پرداخته شود.

پیری اردکانی با بیان این که به طور میانگین هر خانواده روزانه 100 لیتر آب مصرف می‏‏کند، گفت: باید برای این مصرف برنامه‎‎ریزی کنیم چرا که تاکنون برای مدیریت آب شرب خانگی، مدیریتی هدفمندی وجود نداشته است.

این کارشناس محیط زیست با اشاره به این که با توجه به کمبود آب، نباید آب منازل را بعد از استفاده مستقیم به فاضلاب روانه کنیم، اظهار کرد: در این خصوص اگر بتوانیم هر چند لیتر را از این میانگین کم کنیم، مسلماً می‎‎تواند کمک خوبی برای آب منطقه باشد.

وی ادامه داد: تاکنون در حوزه آب فرهنگ‎‎سازی مناسبی نداشته‎‎ایم و شایسته است که مسوولان در این مورد همایش یا مسابقاتی برگزار کنند و با نظرات مردم به سمت فرهنگ‏‏سازی در حوزه آب بروند و این در حالیست که خیلی از مردم هنوز این وضعیت بحرانی را جدی نگرفته‏‏اند.

این پژوهشگر حوزه قنات با بیان این که هزاران سال پیشین گذشتگان ما با درایت، تدبیر و مدیریت در کویر زندگی می‏‏کردند، اعلام کرد: برخی قنوات در استان یزد مخصوصاً در اردکان وضعیت مناسبی ندارند و متاسفانه این موضوع مود توجه مسئولان و مردم قرار نگرفته و اگر این چند رشته قنات نیز در شهرستان فوت شوند، جبران آن بسیار سخت خواهد بود.

وی گفت: قنات مجموعه‎‎ای از دانش‏‏ها، سختی‏‏ها و مدیریت اجتماعی و اقتصادی است که الگو قرار دادن آن می‎‎تواند بسیاری از مشکلات این حوزه حل کند.

این محقق بیان کرد: البته در این مورد به شورای اسلامی شهر اردکان پیشنهاد نامگذاری روز 16 مهر ماه به عنوان روز قنات ارائه شده تا هر ساله در این روز برنامه‎‎هایی برای معرفی هر بیشتر این میراث گذشتگان انجام شود.

رییس انجمن حامیان میراث کهن اردکان در پایان تاکید کرد: قطعاً معرفی قنات و مشقت‎‎های ایجاد آن به مردم، می‏‏تواند بسیاری از مشکلات فرهنگ‏‏سازی آب در جامعه را به خودی خود حل کند.


آخرین عناوین آخرین عناوین