Skip to Content

شناسه : 32238580
رییس بهزیستی اردکان:


رئیس اداره بهزیستی اردکان گفت: یافتن شغل مناسب برای معلولان به یکی از معضلات ما تبدیل شده و بسیار واضح است که اگر معلولان شغل درخور و مناسب داشته باشند بخش قابل توجهی از مشکلات آنان رفع خواهد شد.

به گزارش اردکان گويا به نقل از ایرنا امیرولی عضدزاده روز شنبه در نشست خبری به مناسبت گرامیداشت هفته معلولین (12 تا 18) آذرماه افزود: 18نفر دانشجوی معلول در سطح کاردانی ،کارشناسی ، کارشناسی ارشد و دکترا در شهرستان از کمک هزینه تحصیلی برخوردار هستند.

وی اضافه کرد: این روز به مناسبت تصویب قانون برنامه ی جهانی در ارتباط با معلولان از سوی مجمع عمومی سازمان ملل متحد در سال 1992 نامگذاری شد تا شاید برای ارتقای رشد اذهان عمومی، افزایش آگاهی مردم و تقویت حس مشارکت آن ها در مسایل مربوط به معلولیت های مختلف اقدامی صورت گرفته باشد. 

این مسئول ادامه داد: با برپایی مراسم و ارج نهادن به تجارب و توانایی های مردمی که با معلولیت های گوناگون دست و پنجه نرم می کنند، از تلاش ها و افتخارات همه جانبه این عزیزان تقدیر و تشکر به عمل آورده و شعار« ما می توانیم » را هنرمندانه از جانب آنان نظاره گر باشیم.

رئیس اداره بهزیستی شهرستان اردکان تصریح کرد: معلول به معنی ناتوان و علیل نیست ، معلولیت تنها و تنها یک نقص است که قابل جبران است اگر به معلولان فرصت بدهیم و با چشم پوشی از نواقص ظاهری آنها ، توانمندی هایشان را در نظر بگیریم و آنها را بر اساس توان و توانمندیهایشان به کار بگماریم .

عضدزاده افزود : در جهان حدود 10درصد از افراد به گونه ای معلولیت دارند و این گروه در استفاده از امکانات جامعه با موانع بسیاری مواجه اند . 

وی اظهار کرد : معلولان با توجه به برخی از ناتوانیها و نقص های جسمی در پیداکردن کار و اشتغال نسبت به بقیه افراد هم سن و سال و هم جنس خود مشکلات بیشتری دارند. 

وی با بیان اینکه این ها دچار برخی ناتوانی ها و محدودیت ها و نقص ها هستند، و در عوض در برخی از حواس و عملکردهایشان نسبت به دیگران و حتی نسبت به جمعیت سالم اجتماعی ، از توانمندی های بیشتری برخوردارند اظهار کرد: مثلا فردی که نابینا است ولی از حافظه بسیار قوی برخوردار است چنان که بسیاری از اپراتورهای تلفن را افراد نابینا تشکیل می دهند که هزاران شماره تلفن را در حافظه خود دارند .

عضدزاده افزود: به طور کلی معلولان دریافتند که در قبال نقص عضو خود و پذیرش این محدودیت ها، بر دیگر عملکرد های خود تکیه و تمرکز کنند و با تقویت نقاط قوت خود ، در سایر زمینه ها به برتری دست یابند .

این مسئول عنوان کرد: یکی از روشن دلان ما با سعی و تلاش فراوان موفق شده تا اولین نابینایی درسطح کشور باشد که به مرتبه دانشیاری دانشگاه تهران دست پیدا کند و هم اینکه در اوج جوانی به عنوان دانشیار دانشکده الهیات دانشگاه تهران دست پیدا کرده و هم اینک به امر آموزش دانشجویان اشتغال دارد، همچنین یکی از معلولان جسمی حرکتی ما قهرمان مسابقات تنیس کشور و دوم آسیا و یکی از امیدهای ما در مسابقات پارا المپیک است .

عضدزاده ادامه داد: همچنین معلول ناشنوای اردکانی که قهرمان مسابقات کشتی آزاد کشور شده است.

وی خاطر نشان کرد : راهکار اشتغال این عزیزان را قانون تعیین کرده ، ما قانون 3 درصد استخدام معلولان را داریم که براساس آن دستگاه های عمومی و دولتی موظفند سالیانه 3 درصد از سهمیه اشتغال خود را به معلولان اختصاص دهند.

رئیس اداره بهزیستی اردکان آمار معلولین تحت پوشش در بهزیستی اردکانرا بیش از دو هزار نفر از اقشار مختلف ، با انواع و درصدهای مختلفی از معلولیت اعلام کرد و افزود : از این تعداد 430معلول جسمی حرکتی ، 390 معلول ذهنی، 165معلول شنوایی، 216 معلول بینایی و124روانی مزمن از خدمات بهزیستی استفاده می کنند . 

وی یادآور شد : مستمری برای افرادی که قابلیت توانمند شدن نداشته باشند دائمی است اگر چه تمام تلاش بهزیستی این است که با پرداخت مستمری و سایر خدمات از قبیل وام اشتغال و تعامل با سایر دستگاه ها و ادارات سعی در توانمندسازی معلولان و خروج از چرخه مستمری بشود.


آخرین عناوین آخرین عناوین