Skip to Content

شناسه : 17045039


گزارش عملکرد ستاد مناسب سازی شهرستان اردکان بمناسبت روز جهانی معلولان

به گزارش اردکان گویا؛ با تامل در آیه شریفه 13 سوره حجرات و بسیاری از آیات وروایات دیگر ومطالعه کلیه قوانین پیرامون حقوق بشر و نیز در راستای اجرای عدالت که آرمان همه ادیان الهی و نهایت آن همه انسانهاست ،موضوع الزام یکسان بودن دسترسی همه افراد به تمامی منابع و امکانات جامعه و تساوی فرصت ها برای همه افراد به روشنی و صراحت قابل استنباط ودرک می باشد؛پس به کدامین اعتقاد ،کدامین دلیل و سند و کدامین امتیاز سبب شده است که بخش قابل توجه از جامعه ما و بسیاری از جوامع صرفآ بدلیل پاره ای از نقایص و محدودیت های جسمانی از طبیعی ترین حق خود که حق بهره مندی و دستیابی به منابع و امکانات جامعه است محروم شوند.
طی دو دهه گذشته در کشور عزیزمان به منظور یکسان سازی فرصت ها و احترام به مقام والای جانبازان و معلولان و سالمندان اقدامات موثری همچون تصویب قوانین و ضوابط معماری و شهر سازی برای معلولان ،تصویب قانون جامع حمایت از حقوق معلولان ،تصویب مواد قانونی در برنامه پنج ساله و نیز اقدامات اجرایی دستگاهها بویژه
سازمان بهزیستی ،بنیاد شهید و شهرداری ها در راستای مناسب سازی محیط و اماکن عمومی صورت گرفته که با وجود عدیده بودن ،ناکامی،کم اثر وپراکنده وغیر جامع بوده است.
معلولیت پدیده ای طبیعی و بخش جدا ناپذیر از زندگی است به گونه ای که هر انسانی در طول حیات خود ممکن است به علل مختلف مثل بیماری،حوادث و رسیدن به دوران سالمندی آن را تجربه کند. طبق آمار سازمان جهانی بهداشت 10 درصد از جمعیت جوامع را معلولان تشکیل می دهند و آمارها نشان می دهد با پیشرفت علم و تکنولوژی بدلیل افزایش سوانح و حوادث نه تنها از تعداد افراد معلول کاسته نمی شود بلکه هر ساله بر تعداد این گروه در جامعه افزوده می گردد ،بخصوص در استان یزد و شهرمان اردکان
بواسطه فرهنگ ناصحیح استفاده از موتورسیکلت تعداد زیاد راکبان این وسیله نقلیه معلولیت زا، صنعتی شدن شهر ،افزایش جمعیت شهری و...
هر روز شاهد آن هستیم که بر تعداد معلولان ما که بر اثر حوادث رانندگی ، صنعتی و... اتفاق می افتد ودر حال افزایش است.از همین روی در شهرستان اردکان نیز مانند سایر شهرها ستاد مناسب سازی محیط شهری جهت معلولین و جانبازان با هدف ایجاد و اصلاح محیط و فضاهای عمومی به منظور دسترسی آزادانه ،بدون مانع و بدون خطر افراد معلول ،جانبازان، سالمندان و... در تمام اماکن شهری اعم از معابر و محیط های شهری و بین شهری،ساختمانهای عمومی ،اداری و مذهبی تشکیل گردیده و همواره سعی بر آن داشته تا با ایجاد شهری مناسب و بدون مانع زمینه استفاده این عزیزان از تسهیلات محیطی ،اجتماعی،فرهنگی و اقتصادی با حفظ استقلال فردی لازم فراهم گردد.
لازم به ذکر است ستاد مناسب سازی شهرستان در سال 1394 به ریاست فرماندار و دبیری رئیس بهزیستی شهرستان تشکیل گردید و تاکنون با برگزاری چهار جلسه سعی در الزام ادارات و نهادهای دولتی و عمومی در اجرای مصوبات قانون حمایت از حقوق معلولان و رفع موانع شهری جهت هدف نموده که ضمن اینکه اقدامات خوبی صورت گرفته که همچنان همکاری و تلاش بیشتر مدیران بخصوص فرمانداری ،شهرداری ، نظام مهندسی، مدیران اداری و روسای بانک ها را می طلبد.
اهم اقدامات ستاد مناسب سازی شهرستان اردکان به شرح زیر می باشد:
برگزاری چهار جلسه ستاد مناسب سازی شهرستان اردکان
برگزاری دوره های آموزش مناسب سازی جهت مدیران و دستگاههای اجرایی، بانک ها و موسسات مالی ، بقاع متبرکه،مساجد وامامزاده ها
تشکیل کمیته بازرسی به منظور بازرسی از ادارات و نهادهای دولتی و اماکن عمومی جهت بازدید و رفع و اصلاح موانع
برگزاری همایش معلولان ضایعه نخاعی استانی
در پایان لازم می بینم جهت تاکید بر اهمیت موضوع افرادی که از یک شهر بدون مانع و مناسب سازی شده استفاده می کنند را نام ببریم:
افرادی که از صندلی چرخدار استفاده می کنند
افراد نابینا یا کم بینا
افراد ناشنوا و کم شنوا
سالمندان
زنان باردار
کودکان با ناتوانی موقت
مادرانی که کودکان خویش را با کالسکه جابجا می کنند
بیماران دچار رماتیسم وآرتروز مفاصل

                 مجید کمالی اردکانی .    کارشناس ستاد مناسب سازی بهزیستی شهرستان اردکان                                                              

                   گزارشگر:حبیب اکبری 


آخرین عناوین آخرین عناوین