Skip to Content

شناسه : 34939448


شهرستان اردکان از ظرفیت‌های بالقوه متعددی برای جذب گردشگر برخوردار است اما هنوز تا دستیابی به نقطه ایده آل، راه درازی در پیش دارد.

به گزارش اردکان گویا به نقل از خبرگزاری ایرنا؛ گردشگری از بزرگترین و پربازده‌ترین فعالیت‌های اقتصادی در دنیاست که بالاترین میزان ارزش افزوده را ایجاد می‌کند و به طور مستقیم و غیرمستقیم، سایر فعالیت‌های اقتصادی را نیز تحت تاثیر قرار می‌دهد.

گردشگری از منابع عمده درآمدزایی و ایجاد اشتغال و ارزآوری است و ارتقای سطح زندگی مردم را به همراه دارد.

شهرستان اردکان با برخورداری از قابلیت‌ها و جاذبه‌های تاریخی، فرهنگی و طبیعی، می‌تواند به یک مقصد ایده آل برای گردشگران داخلی و حتی خارجی تبدیل شود، مشروط به آنکه زیرساخت‌های مورد نیاز برای این صنعت فراهم باشد.

***قابلیت‌های گردشگری اردکان
اولین قابلیت شهرستان اردکان در این حوزه نوع جغرافیا و موقعیت طبیعی خاص آن بوده و می‌باشد، کویری و ریگزار بودن این منطقه، اردکان را مستعد پذیرایی از گردشگران کرده است.

اردکان به لحاظ فرهنگی هم قابلیت‌های خاص خود را دارد که این شهرستان را از بسیاری نقاط متمایز کرده و وجود اقلیت مذهبی زرتشتیان و زیارتگاه های مهم این کیش در اردکان و سنت‌های کهن و دیرینه که متاثر از نوع زندگانی گذشته این مردمان بوده است را می‌توان در همین راستا ارزیابی کرد.

از دیگر مزیت‌های بالقوه اردکان آثار تاریخی آن است که حاصل پیشینه چند صد ساله این منطقه است و با وجود آسیب‌ها و بلایای طبیعی و غیر طبیعی فراوانی که بر این آثار رفته، همچنان در نوع خود کم ‌نظیر به نظر می‌رسد، جاذبه‌هایی که برای مردم استان هم ناشناخته مانده‌اند.

*** جاذبه هایی که برای اردکانی ها هم ناشناخته مانده
یکی از ضعف‌های اردکان، جذب گردشگر و بویژه خارجی است، بسیاری از استان‌ها با وجود قدمت و سابقه اندک فرهنگی و نیز بهره‌مندی نه چندان زیاد از آداب و رسوم کهن و بومی، توانستند همان اندک مؤلفه‌ها را به خوبی معرفی کنند، در حالی که ما در سال های گذشته جهت معرفی ظرفیت‌های بسیار خود در این حوزه، کوتاهی کرده‌ایم.

هنوز این جاذبه‌ها حتی برای شمار زیادی از اهالی اردکان و استان ما ناشناخته باقی مانده و خود شهروندان از وجود آنها بی اطلاعند که این موضوع، معرفی آنها به سایر نقاط و گردشگران دیگر را هم به طور طبیعی، غیرموجه و غیرممکن جلوه می‌دهد.

اگر بپذیریم صنعت گردشگری نیز قابلیت توسعه را داراست، آنگاه بیشتر به نقش و اهمیت برخورداری از جاده‌ها و امکانات و زیر ساخت های مناسب برای تقویت حوزه گردشگری پی می‌بریم.

ضعف زیرساخت‌ها در حوزه مراکز خدماتی و رفاهی از دیگر دلایل ساماندهی نشدن موضوع گردشگری در اردکان است و نبود یک برنامه منسجم با هدف بهره گیری از قابلیت‌ و مزیت‌ها ، کم‌ توجهی بخش خصوصی و یا فعالیت اندک آنها در این حوزه را نیز باید از دیگر مشکلات این صنعت در اردکان ذکر کرد.

***زیرساخت‌های گردشگری را دریابیم
توسعه زیرساخت‌های گردشگری، هزینه‌بردار و تأمین آن نه وظیفه یک دستگاه خاص مانند میراث فرهنگی و گردشگری بلکه یک موضوع ریشه‌ای و فرابخشی می‌باشد که باید دستگاه‌های متولی توسعه اجرایی برای تامین امکاناتی چون بیمارستان برای گردشگری سلامت و حمل و نقل روان مسافران و گردشگران، اقدام جامع و کاملی کنند.

یکی از مهمترین مشکلات حوزه گردشگری در اردکان نبود زیر ساخت‌هایی چون تاسیسات اقامتی و پذیرایی است و یکی از مشکلات ما در کل کشور و بخصوص شهرستان اردکان در حوزه گردشگری، مسئله سرویس‌های بهداشتی است که ایجاد آنها باید براساس معیارها و استانداردهای بین المللی باشد، اما اینگونه نیست.

استاندارد بین المللی می‌گوید سرویس بهداشتی شرقی، قابل استفاده برای گردشگران غربی نیست، در حالی که عمده برنامه ریزی‌ها در این حوزه در کشور ما بر روی ساخت و احداث سرویس بهداشتی به صورت شرقی است که موجب نارضایتی گردشگران خارجی می‌شود.

در حال حاضر، امکانات گردشگری تنها برای گردشگران داخی و آن هم در یک سطح متوسط فراهم است و بنابراین اگر هدف جذب گردشگران خارجی را داریم، باید رویه فعلی را تغییر دهیم.

در حال حاضر مسیر شناخته شده برای گردشگر داخلی و خارجی، مسیر عالی تهران - خلیج فارس است که هنوز نتوانسته‌ایم از این مزیت و قابلیت‌ مهم جهت جذب گردشگر بهره‌مند شویم.

***لزوم مشارکت بیشتر بخش خصوصی
مشارکت هر چه بیشتر بخش خصوصی می‌تواند به توسعه روزافزون صنعت توریسم منجر شود.

یکی دیگر از مشکلات اساسی اردکان در حوزه میراث و گردشگری عدم همراهی و همکاری برخی اهالی بافت تاریخی و برخی نهاد هاست که با تخریب بافت و ساخت و ساز و برچیدن جاذبه های گردشگری به مقابله با اداره میراث فرهنگی شهر برخاسته اند.

از جمله راهکارهای توسعه شهرستان اردکان، گردشگری است که می‌تواند در نهایت تحول این منطقه را به دنبال داشته باشد.

با وجود ظرفیت‌های بالقوه متعدد در اردکان برای جذب گردشگر و نیز علی‌رغم تمامی تلاش‌های مثبت صورت گرفته، هنوز تا دستیابی به نقطه ایده آل در این صنعت، راه درازی در پیش است.


آخرین عناوین آخرین عناوین