Skip to Content

شناسه : 32423849
مدير حوزه علميه امام صادق (ع) اردکان:


مدير حوزه علميه امام صادق (ع) اردکان گفت: در بحث وحدت حوزه و دانشگاه قطعا به گفته های مد نظر امام خمینی (ره) و شهدای چون شهید مطهری نرسیدیم اما به آن نزدیک شده ایم ولی کافی نیست.

به گزارش اردکان گویا؛  حجت الاسلام حمید کمالی ضمن گرامیداشت یاد و خاطره شهید مفتح در خصوص وحدت حوزه و دانشگاه گفت: حوزه و دانشگاه در نصاب علمی کشور تاثیر گذار است و اگر کسی طالب علم باشد باید در این دو مکان به دنبال آن باشد. آموزش و پرورش نیز مقدمه ای برای یکی از این دو نهاد است. در مباحث علمی وحدت حوزه و دانشگاه می تواند به این معنا باشد که دانشگاه از علم حوزه استفاده کند و هم حوزه از علم دانشگاه.

مدیر حوزه علمیه امام صادق (ع) اردکان افزود: در دانشگاه می توان از نیروهای حوزوی و مبلغان برای پاسخ گویی به مسائل دینی و نیز تدریس برخی دروس دینی و تخصصی بهره برد همانطور که از بسیاری از سرفصل های دانشگاهی نیز می توان در برخی رشته های تخصصی حوزه استفاده کرد چرا که در حال حاضر بیش از 30 رشته ای که در حوزه تدریس می شود.

وی ادامه داد: از طرف دیگر در دانشگاه بسیاری از دانشجویان هستند که به علوم حوزوی علاقه داشته و خواهان یادگیری آن هستند و برای دانشجویان در حال تحصیل و حتی فارغ التحصیل دانشگاه فضایی فراهم شده است به عنوان نمونه «مهندس طلبه» که دانشجویان فنی می توانند دروس حوزه را به صورت غیرحضوری و مجازی بگذرانند. همچنین حوزه-دانشگاهی علوم حوزوی که به صورت مجازی و حضوری در حال فعالیت است که مورد استقبال دانشجویان قرار گرفته  است.

مدیر حوزه علمیه امام صادق (ع) با اشاره به وحدت روشی اظهار داشت: وحدت روشی به این معناست که دانشگاه بتواند از روش های حوزه و حوزه نیز از روش های دانشگاهی استفاده کند. روش هایی برای درس خواندن، مباحثه کردن وپیش مطالعه، مطالعه و ... وجود دارد که در علوم حوزوی بشتر مشاهده می شود و دانشگاهیان می توانند از آن استفاده کنند و طلاب نیز می توانند از مباحث علمی، تحقیقی و پژهشی و پایان نامه نویسی به معنای پژوهشی و نه فقط به قصد اخذ مدرک نیز استفاده کنند.

حجت الاسلام کمالی تاکید کرد: جلوه دیگر این وحدت، وحدت جبهه‌ای است، وحدتی که مورد توجه خاص امام و رهبری بوده و هست. وحدت جبهه‌ای به این معناست که با همه تمایزات فکری و رفتاری که بین حوزه و دانشگاه ممکن است وجود داشته باشد، این دو نهاد در عرصه اجتماعی و سیاسی در یک جبهه در مقابل دشمن مشترک قرار گیرند.

وی تصریح کرد: در بحث وحدت حوزه و دانشگاه قطعا به آنچه مد نظر امام خمینی (ره)، مقام معظم رهبری و بزرگانی چون شهید مطهری و شهید مفتح نرسیدیم اما گام هایی در این زمینه برداشته شده است ولی کافی نیست. باید علاوه بر برنامه هایی که شعار گونه است، برنامه های عملیاتی نیز طراحی گردد تا بتوانیم نتایج خوش آن را ببینیم و روز وحدت حوزه و دانشگاه تنها در یک نام و یک روز خلاصه نشود.


آخرین عناوین آخرین عناوین