Skip to Content

شناسه : 30171050
سرپرست پايگاه انتقال خون اردکان؛


سرپرست پايگاه انتقال خون اردکان گفت: شکاری در خصوص مشکلات مرکز خون اردکان گفت: تنها مشکل اساسی در این مرکز کمبود نیروی فنی و نوسازی تجهیزات است.

به گزارش اردکان گویا؛ بمناسبت روز اهدای خون خدمت سرپرست پایگاه انتقال خون اردکان علیرضا شکاری پور رسیدیم تا در مورد عملکرد این سازمان توضیحاتی ارائه دهد.

وی در خصوص نامگذاری نهم مرداد ماه به نام روز اهدا خون گفت: این سازمان در 9مرداد ماه سال 1353 تاسیس شد. این موسسه توانست سالانه 124000واحد خون جمع آوری کند که با شروع جنگ تحمیلی این عدد به 700000واحد افزایش یافت و هم اکنون سالانه حدود 2000000 واحد خون توسط مردم در این مراکز به نیازمندان خون اهدا می شود.

علیرضا شکاری پور افزود: شاخص اهدای خون در کشورهای در حال توسعه به ازای هر 1000نفر جمعیت 12 واحد خون است که در کشور ما این شاخص به ازای هر 1000 نفر 27 واحد است و این آمار در استان بزد به ازای هر 1000 نفر 38 واحد است.

وی ادامه داد: اهدای خون در ایران 100 درصد داوطلبانه می باشد که این امر باعث شده سازمان انتقال خون ایران یکی از سالم ترین خون های منطقه را دارا باشد.

وی در مورد پایگاه انتقال خون اردکان تصریح کرد: این پایگاه در سال 1377 تاسیس شد ودر این مرکز هم اکنون فعالیت خون گیری و فرآوری خون انجام می شود که فراورده های  خونی از جمله ffp , کرایو و پلاکت تهیه می شود که علاوه بر نیاز بیمارستان های اردکان ومیبد مازاد آن به مرکز استان ارسال می شود.

وی در مورد اهدا خون در سال 1395 توسط شهروندان اردکانی اظهار داشت: تعداد 10541 نفر به این پایگاه برای اهدا خون مراجعه کردند که از این تعداد 9007 نفر موفق به اهدا خون شدند که ازین تعداد 8832 نفر مرد و 175 نفر زن بوده اند. از میان نیز6056 نفر مستمر و تعداد 673 نفر بار اول بوده اند.

این مقام مسئول با اشاره به پایین بودن شاخص اهدا خون بانوان در کشور گفت: شاخصه اهدا خون در بانوان 5 درصد است که لازم است این شاخص افزایش پیدا کند. امیدواریم که در آینده با برنامه ریزی دقیق و فرهنگ سازی مناسب بتوان میزان مشارکت بانوان را در امر اهدا خون افزایش داد چرا که طبق بررسی های انجام شده بانوان سالم ترین خون را در جامعه دارا هستند.

وی تاکید کرد: یکی دیگر ازاهداف مهم سازمان انتقال خون برای کاهش ریسک آلودگی خون افزایش جذب اهدا کنندگان مستمر خون است. اهدا کنندگان خون می توانند از سن 17 سالگی تا 65 سالگی برای اهدای خون به این مرکز مراجعه کنند.

شکاری در خصوص مشکلات مرکز خون اردکان گفت: تنها مشکل اساسی در این مرکز کمبود نیروی فنی و نوسازی تجهیزات است.

وی در پایان از زحمات ستونی نماینده شهرستان و همت عالی فرماندار اردکان در راستای تداوم فعالیت بخش فراوری این مرکز و  تمام شهروندانی که اقدام به اهدای خون سالم کرده اند  تقدیر وتشکر کرد و از دیگر شهروندان خواست تا در جهت سلامت بیشتر خود و نجات جان بیماران نیازمند به مرکز انتقال خون مراجعه و نسبت به اهدا خون اقدام کنند.

انتهای پیام/ح.ا

 


آخرین عناوین آخرین عناوین