کاهش 20 میلیارد مترمکعبی آب دریاچه ارومیه نسبت به 19 سال گذشته - نمایش محتوا - اردکان گویا
Skip to Content

شناسه : 34217976
نماینده مردم اردکان در مجلس خبر داد


رئیس اردکانی تبار فراکسیون محیط زیست و توسعه پایدار مجلس شورای اسلامی از کاهش 20 میلیارد مترمکعبی آب دریاچه ارومیه نسبت به 19 سال گذشته خبر داد.

به گزارش اردکان گویا؛ «دکتر محمد رضا تابش» در طی گفت و گویی با خبرگزاری ایرنا در تشریح نشست مشترک اعضای فراکسیون محیط زیست، فراکسیون شفاف سازی و کلانتری رئیس سازمان محیط زیست، گفت: این نشست با هدف بررسی شرایط گذشته، فعلی و آینده دریاچه ارومیه برگزار شد.

رئیس فراکسیون محیط زیست و توسعه پایدار مجلس افزود: البته در این نشست درخصوص شرایط تالاب های کل کشور و حوادث به وجود آمده در حوزه محیط زیست برای فعالان این حوزه نیز بحث ها و گفت وگوهایی به عمل آمد.

نماینده مردم اردکان در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: در این جلسه وضعیت دریاچه ارومیه در گذشته و تا پیش از شروع به کار دولت آقای روحانی بررسی شد.

رئیس فراکسیون محیط زیست مجلس تصریح کرد: همچنین درخصوص طرح های احیاء این دریاچه نیز در سال های آینده صحبت هایی میان نمایندگان صورت گرفت ضمن اینکه بررسی هایی درخصوص بودجه مصوب شده و میزان تخصیص های صورت گرفته درباره احیای دریاچه ارومیه نیز انجام شد.

**کاهش 20 درصدی بارندگی نسبت به 20 سال گذشته

رئیس فراکسیون محیط زیست مجلس با بیان اینکه وضعیت دریاچه ارومیه قبل از اقدامات صورت گرفته برای احیاء در این جلسه تشریح شد، افزود: طبق اظهارات رئیس سازمان محیط زیست بیشترین دلیل برای شرایط حادث شده درخصوص وضعیت دریاچه ارومیه ناشی از تغییر اقلیم بوده که 31 درصد تغییر اقلیم در طی این سال ها رخ داده است به ویژه کاهش بارندگی که نسبت به 20 سال گذشته 20 درصد بارندگی در کشور کاهش پیدا کرده است.

این نماینده مردم در مجلس دهم تصریح کرد: مصرف آب کشاورزی سدهای احداث شده نیز آب ورودی به دریاچه ارومیه را تنزل داده است، به عنوان مثال سالانه 40 سانتیمتر سطح دریاچه کاهش پیدا کرده است؛ البته طرح های نجات دریاچه ارومیه نیز در این جلسه تشریح شد.

**تلاش برای جلوگیری از برخاستن غبار نمک از دریاچه ارومیه

تابش با بیان اینکه درخصوص جلوگیری از برخاستن غبار نمک از دریاچه ارومیه نیز اقداماتی صورت گرفته است، گفت: برای احیای دریاچه ارومیه برنامه 10 ساله تدوین شده است.

رئیس فراکسیون محیط زیست مجلس ادامه داد: از سال 93 قرار بود سالیانه یک هزار و 800 میلیارد تومان برای این مسئله بودجه اختصاص پیدا می کرد اما طی دو سال گذشته سالانه حدود 650 میلیارد تومان از صندوق توسعه ملی برای احیای دریاچه ارومیه اعتبار در نظر گرفته شد.

**کاهش 20 میلیارد مترمکعبی آب دریاچه نسبت به 19 سال گذشته

تابش، تاکید کرد: در سال 78 متوسط آب دریاچه ارومیه 22 میلیارد مترمکعب بود که در حال حاضر به کمتر از 2 میلیارد مترمکعب رسیده است. بنابراین احیای دریاچه ارومیه کاری سخت و شاید نشدنی باشد البته در همه تالاب های کشور به دلیل کاهش ورودی آب، تغییر اقلیم و کاهش بارندگی چنین شرایطی وجود دارد.

**انتقال 350 میلیون متر مکعب آب از رودخانه زاب به دریاچه ارومیه

رئیس فراکسیون محیط زیست مجلس ادامه داد: طرح مهار آب های مرزی یکی از برنامه های قابل قبول برای احیای دریاچه ارومیه و بحث انتقال آب از رودخانه زاب از طریق تونل در حال حاضر مطرح است.

تابش افزود: با بهره برداری از این تونل 650 میلیون مترمکعب آب وارد دریاچه ارومیه می شود البته در خصوص منابع و مصارف هزینه ها نیز صحبت هایی شد که طبق گفته رئیس سازمان محیط زیست میزان منابع و مصارف به طور شفاف در سایت سازمان محیط زیست و دانشگاه صنعتی شریف وجود دارد.

رئیس فراکسیون محیط زیست مجلس گفت: حداقل از 40 درصد از منابع تجدیدپذیر آب می توان استفاده کرد بنابراین سالیانه 90 میلیارد مترمکعب آب تجدیدپذیر در کشور وجود دارد که 40 درصد آن 36 میلیارد مترمکعب می شود.

وی، یادآور شد: اما در حال حاضر 97 میلیارد مترمکعب از منابع آب تجدیدپذیر استفاده می شود که در دنیا کشور ما از این نظر رتبه هفتم را دارد.

رئیس فراکسیون محیط زیست مجلس گفت: همچنین برای استفاده از فاینانس نیز گفته شد که مجوز لازم از سوی سازمان برنامه بودجه صادر شده و یک شرکت اتریشی در این زمینه اعلام آمادگی کرده است اما توجه به این مورد بستگی به شرایط اقتصادی کشور دارد.


آخرین عناوین آخرین عناوین