Skip to Content

شناسه : 32821104


این موضع که برجام به نفع ایران است و توافقی در راستای منافع جمهوری‌اسلامی است، حرف چه کسانی در داخل کشور است؟ آیا این حرف را منتقدان برجام می‌گویند یا حامیان برجام؟!

به گزارش  اردکان گويا به نقل از یزد رسا؛ بدون شک اگر آن روزهایی که منتقدان برجام نسبت به عواقب این توافق هشدار دادند و با استناد و استدلال اثبات کردند که با دیپلماسی «ملتمسانه» نمی‌توان حق مردم را گرفت و دشمن قرار نیست به تعهداتش عمل کند؛ دولت‌مردان محترم گوش شنوایی برای این  هشدارها داشتند، امروز اوضاع این نبود.

اما دولت‌مردان و اعضای محترم تیم مذاکره‌کننده هسته‌‌ای نه تنها به هشدارهای کارشناسان توجه نکردند بلکه حتی آن‌ها را با انواع اهانت‌ها و برچسب‌ها نواختند. یکی از ادعاهایی که رسانه‌های حامی دولت و برجام به منتقدان برجام نسبت می‌دادند این بود که می‌گفتند منتقدان با رئیس‌جمهور آمریکا و رئیس رژیم صهیونیستی همنوا شده‌اند. استدلال آن‌ها این بود که چون منتقدان به برجام انتقاد دارند و نتانیاهو و ترامپ هم مخالف برجام هستند پس این‌ها یکی هستند!

اما اینکه به راستی چه کسانی با ترامپ و نتانیاهو همنوا هستند، را می‌توان از موضع اصلی این دو دریافت. حرف اصلی رئیس‌جمهور آمریکا و سرکرده رژیم صهیونیستی در رابطه با برجام این است که «برجام توافق خوبی برای آمریکا نیست و این توافق به نفع ایرانیان است». این اصلی‌ترین موضع ترامپ و نتانیاهو درباره برجام است و دلیل مخالفت‌های آن‌ها با برجام هم همین است. 

به عنوان مثال ترامپ چند ماه قبل در سخنانش در مجمع عمومی سازمان ملل برجام را توافقی بد برای آمریکا دانست که به نفع ایران و در راستای منافع جمهوری‌اسلامی است. سخنانی که مورد حمایت تمام عیار نتانیاهو نیز قرار گرفت.

حال این موضع که برجام به نفع ایران است و توافقی در راستای منافع جمهوری‌اسلامی است، حرف چه کسانی در داخل کشور است؟ آیا این حرف را منتقدان برجام می‌گویند یا حامیان برجام؟! بدیهی است که موضع منتقدان برجام دقیقا در تقابل با موضع ترامپ و نتانیاهو است و منتقدان برجام در ایران معتقدند برجام نه تنها به نفع ایران نبوده بلکه به نفع آمریکا و هم‌راستا با منافع آمریکایی‌ها بوده و تاکنون برای مردم ایران آورده‌ای نداشته است. این در حالی است که حامیان برجام در ایران دقیقا همان موضع ترامپ و نتانیاهو را دارند و معتقدند «برجام به نفع مردم ایران است»!

انتهای پیام/س*


آخرین عناوین آخرین عناوین