Skip to Content

شناسه : 32112539


سردار سلیمانی در لباس یک دیپلمات ظاهر شد و به وسیله مذاکره موضوع را حل وفصل کرد. اما دیپلماسی سردار سلیمانی و مذاکرات وی همراه با نتیجه واقعی بود و او بدین‌شکل تفاوت مذاکره مقتدرانه را با مذاکره ملتمسانه نشان داد.

به گزارش اردکان گويا به نقل از یزدرسا، رفراندوم استقلال کردستان با هدف تجزیه عراق پروژه‌ای بود که حامیان داعش برای دوران پساداعش طراحی کرده بودند و با حمایت قاطع و آشکار اسرائیل اجرایی شد. مسعود بارزانی رهبر اقلیم کردستان و هم‌طیفان او بعد از برگزاری همه‌پرسی و اعلام نتیجه آن به قدری مغرور بودند که تصور می‌کردند با برگزاری این همه‌پرسی می‌توانند به اهداف موردشان دست یابند و دولت مرکزی عراق خیلی زود تسلیم این خواسته‌ی آن‌ها خواهد شد. اقدامی که البته اگر به سرانجام می‌رسید، ضربه اصلی آن متوجه خود کردها و اهالی اقلیم کردستان می‌شد و سود آن برای اسرائیل و حامیان تجزیه عراق بود.

با این همه زمان زیادی طول نکشید که این پروژه با شکست همراه شد و ورود محور مقاومت با نقش‌آفرینی پررنگ حشدالشعبی و به فرماندهی سردار سلیمانی، فتنه تجزیه عراق -که گام اول آن در قالب استقلال‌طلبی کردستان برداشته شده بود-، خنثی شد.

شکست پروژه استقلال‌طلبی اقلیم کردستان و اعلام رسمی پایان آن از سوی دولت عراق چند پیام مهم به همراه داشت:

1-شکست اسرائیل: رژیم‌کودکش اسرائیل از همان ابتدا به طور رسمی و آشکارا از همه‌پرسی استقلال کردستان که در واقع با هدف تجزیه عراق صورت می‌گرفت تمام‌عیار حمایت کرد. شکست زودهنگام این پروژه در واقع به مثابه شکستی دیگر برای رژیم صهیونیستی بود.

2-سرخوردگی جریان تجزیه‌طلب در منطقه: جریان‌های افراطی در مناطق کردنشین مدت‌ها بود که رؤیای استقلال‌طلبی کردستان را برای اهداف شخصی و منفعت‌طلبانه در سر می‌پروراند و برگزاری همه‌پرسی در کردستان عراق اوج امیدواری این جریان برای عملی ساختن خیال چندین ساله‌شان بود. بعد از برگزاری این همه‌پرسی، جریان مذکور خود را در نزدیک‌ترین حالت ممکن به رسیدن به اهدافش دید و به زعم خودشان کار را تمام شده می‌دانستند. آن‌ها امیدوار بودند که استقلال کردستان عراق آغازی باشد بر تجزیه دیگر مناطق کردنشین در سوریه، ایران و ترکیه؛ اما شکست زودهنگام پروژه مذکور سرخوردگی شدید این جریان را موجب شد.

3-شکست پروژه تجزیه عراق با نقش‌آفرینی برجسته جمهوری‌اسلامی رقم خورد و بار دیگر جایگاه معنوی و نفوذ معنادار جمهوری‌اسلامی در منطقه را به رخ قدرت‌های استکباری و ایادی آن‌ها در منطقه کشاند.

4-سردار قاسم سلیمانی نقش اصلی را در پایان مسئله استقلال کردستان عراق داشت که این نقش‌آفرینی در قالب یک توافق بین اتحادیه میهنی کردستان عراق، شبه نظامیان حشدالشعبی  و دولت فدرال عراق برای جلوگیری از خونریزی به دست آمد. در واقع سردار سلیمانی در لباس یک دیپلمات ظاهر شد و به وسیله مذاکره موضوع را حل وفصل کرد. اما دیپلماسی سردار سلیمانی و مذاکرات وی همراه با نتیجه واقعی بود و او بدین‌شکل تفاوت مذاکره مقتدرانه را با مذاکره ملتمسانه نشان داد. 

همین تفاوت سردار سلیمانی با دیپلمات‌ها است که موجب شد تا نشریه واشنگتن اگزمینر در یادداشتی اینگونه بنویسد: «اگرچه محمدجواد ظریف وزیر خارجه ایران است اما این قاسم سلیمانی است که توافقات واقعی را انجام می‌دهد، حتی اگر ظریف حسن‌نیت داشته باشد اما وی قدرت اجرای توافقاتش را ندارد در حالی که قاسم سلیمانی دارد.»


آخرین عناوین آخرین عناوین