Skip to Content

شناسه : 28353694
هنوز هم ملاک جیب مردم است؟


مسئولین دولتی در حالی تورم تک رقمی را افتخار ماندگار دولت یازدهم اعلام می کنند که تنها قیمت کره در دولت روحانی بیش از 2 برابر گران شده است.

به گزارش اردکان گويا؛ با نگاهی به اظهارات مسئولین دولتی در خصوص اقدامات شاخص صورت گرفته توسط دولت می بینیم که اصلی ترین موضوعی که به عنوان دستاورد دولت یازدهم در 4 سال گذشته مطرح می شود، کنترل قیمت ها و کاهش نرخ تورم از 40 به زیر 10 درصد است.

موضوع تک رقمی شدن تورم از سوی بسیاری از مسئولین دولت بارها تکرار شده و سعی شده است از آن به عنوان اصلی ترین اقدام دولت در چهارسال بر عهده گیری مدیریت کشور مطرح شود.

در همین راستا دکتر روحانی در سخنرانی خود در روز اعطای لایحه بودجه 96 به مجلس تاکید می کند: دستاورد تورم تک رقمی در تاریخ جمهوری اسلامی برای دولت یازدهم باقی خواهد ماند. (لینک کامل خبر)

این اظهارات رسمی در خصوص تورم تک رقمی در حالی است که با اندک گشت و گذار در سطح بازار و مراجعه به آمارهای ارائه شده از سوی بانک مرکزی و مرکز آمار ایران می توان حجیت و اعتبار ادعاها در خصوص تک رقمی شدن تورم را زیر سوال برد.

بر همین اساس  بانک مرکزی در تازه‌ترین گزارش خود از گران شدن ۵۱ درصدی مواد خوراکی از ابتدای دولت یازدهم تا پایان سال ۱۳۹۵ خبر داده است. یکی اقلام اساسی که در دولت یازدهم گرانی بی سابقه ای را تجربه کرده است کره است.  قیمت کره در دولت یازدهم ۱۳۶ درصد افزایش داشته است. هر کیلو کره در ابتدای دولت یازدهم ۱۲۰۰۰ تومان بود که با رشد بیش از دو برابری در پایان سال ۹۵ به ۲۸۳۰۰ تومان رسیده است.

افزایش 51 درصدی قیمت  مواد خوراکی و 134 درصدی در قیمت کره با تورم ادعایی زیر 10درصد همخوانی ندارد زیرا همانگونه که دکتر روحانی ملاک تورم و موفقیت اقتصادی را جیب مردم تعیین کردند اکنون نیز گرانی کالاهای اساسی و افزایش 134 درصدی قیمت کره با جیب مردم تناسبی ندارد.

به نظر می رسد کابینه دولت دکتر روحانی پس از به شکست انجامیدن پروژه برجام و ناتوانی در پاسخ گویی به انتظارتی که خود به واسطه برجام به آن دامن زدند به موضوع کاهش تورم در جامعه روی آورده اند و قصد دارند با پروژه گفتار درمانی توجه افکار عمومی را از رکود تورمی حاکم بر جامعه منحرف کنند؛ اما مردم بیش از هر زمان دیگری خود شرایط اقتصادی که در آن قرار دارند را درک می کنند و با مقایسه با ادعاهای مطرح شده می توانند قضاوت کنند.

انتهای پیام/آ

 

 

 


آخرین عناوین آخرین عناوین