Skip to Content

شناسه : 31561357
مصاحبه اي خواندني با زن هنرمند اردکاني؛


هنرمند اردکاني در ابتدا با پولی که پدرش برای خرید زیور آلات برایش کنار گذاشته بود چرخ گلدوزی خرید و حالا کارگاهی کوچک دارد و به خیلی از بانوان این هنر را آموزش می دهد.

به گزارش اردکان گويا؛ انجام كارهای بزرگ نه یک شبه ره صدساله رفتن می‌خواهد و نه سرمایه زیاد. با كمی همت و پشتكار می‌توان به موفقیت‌های بزرگ دست یافت. مثل‌كاری كه «اعظم نکو دانش» انجام داد. او در ابتدا با پولی که پدرش برای خرید زیور آلات برایش کنار گذاشته بود چرخ گلدوزی خرید و حالا کارگاهی کوچک دارد و به خیلی از بانوان این هنر را آموزش می دهد.

این بانوی فعال اردکانی در خصوص نحوه ورودش به این کار گفت: از بچگی علاقه شدیدی به گلدوزی داشتم و تمام لباس های اهل خانه را  طراحی و دوخت می کردم و برای یادگیری اصولی در کلاس های آموزشی جمعیت هلال احمر شرکت کردم.

علاقه ام به گلدوزی باعث شد تا با موافقت پدرم بجای خرید  زیور آلات چرخ گلدوزی تهیه کنم تا هنرم را در این کار نشان دهم.

وی افزود: مادر و خواهرم  بهترین مشوق من در اين راه بودند. ازدواج و سپس وجود فرزندانم نه تنها مانع پیشرفتم نشد بلکه همراهی و تشویق های همسرم مرا در این امر مصمم تر کرد. خانم های خانه دار با کارهای هنری در زمان های خالی می توانند همگام با همسر خود گامی جهت  پیشرفت بیشتر زندگی خود بردارند.

نکودانش ادامه داد: به نظرم نه تنها هنرهای خانگی خسته کننده نیست بلکه نشاط  آورنیز هست ،زمانی که خریدار ازهنرتان تعریف وتمجید  می کند ، به خود افتخار می کنید و از درآمد به دست آمده خوشحال می شوید و انگیزه اي برای فعالیت و دوخت و دوز، بیشتر می شود. 

این زن هنرمند که به هنرهایی چون گلدوزی، مروارید دوزی، دوخت ملحفه های تزئینی و گل دوزی شده، ربان دوزی، رو پشتی دوزی مشغول است در خصوص بازار فروش محصولاتش گفت: اوایل کارهای کوچک و ساده ام مانند پارچه های تکه دوزی«چهل تکه» بود رادر مجالس خانگی به فروش می رساندم که بعدها خوشبختانه استقامت در دوخت، تنوع بخشی در  رنگ و طرح و بروز بودن تولیدی ها و  مشتری مداری و دریافت کمترین دستمزد باعث شد هر روز بر مشتری هایم اضافه شوند و در حال حاضر علاوه بر فعالیت خود، شاگردانی هم آموزش دهم و آنها هم برای اقتصاد مقاومتی وتولیدملی و فرمایشات رهبر انقلاب آماده کنم.

وی افزود: در حال حاضر سه شاگرد دارم و شاگردانی نیز از قبل  آموزش دادم که در حال حاضر خود صاحب کسب وکار تولید خانگی هستند.

نکو دانش در خصوص حمایت مسئولان گفت: تاکنون  تقاضایی نداشتم ولی تنها خواسته ام داشتن یک کارگاه تولیدی با تحت پوشش گرفتن زنان بی سرپرست و بد سرپرست است، تا بتوانند با تکیه برهنر خود زندگی خود را سامان دهند که امیدوارم به خواسته ام برسم.

وی در پایان تاکید کرد:‌از تمام خانم های خانه دار خواستارم تا به هر شکل ممکن به جز فعالیت منزل به حرفه هنری بپردازند تا آرامش و استقلال مالی داشته باشند .

محدثه عربی یکی از  کارآموزان در ادامه گفت: با اینکه تازه ازدواج کردم  و خود وهمسرم محصل هستیم اما علاقمندی و کسب درآمد حین تحصیل باعث شد به سمت هنرهای خانگی بیایم. در این کار آزادی زمان دارم و در هر فرصتی که بخواهم می توانم به گلدوزی و کارهای جانبی بپردازم و خوشبختانه استادم همراهی بسیارخوبی برای ساعات آموزش دارند.  خوشحالم که در کنار تحصیل بزودی بانویی هنرمند و به استقلال مالی در منزل خواهم بود ومی توانم کمک خرج همسرم در ساخت منزل باشم.

انتهاي پيام/ح.ا*ف.م

آخرین عناوین آخرین عناوین