Skip to Content

شناسه : 31422835
مداح اردکاني؛


مداح اردکاني گفت: سعی میکنم از سخنان حضرت آقا استفاده کنم و از نظر خودم تاثیری در افراد داشته باشم.این تاثیرگذاری دغدغه من بوده و هست. هیچ گاه به مداحی نگاه شغل و کسب درآمد نداشته ام.

به گزارش اردکان گویا؛ با اتمام دهه اول محرم و پایان عزاداری ها در سطح شهر فرصتی فراهم شد تا با مداح انقلابی اردکان هم صحبت شده و نظرات وی را از نحوه مداحی در اردکان و وضعیت مداحان جویا شویم.

مجتبی کمالی اردکانی متولد شهریور ماه 1364 در اردکان است که دارای مدرک کارشناسی مدیریت و کارمند بخش دولتی است که از سال 1375 شروع به مداحی کرده و قریب به 15 سال است که زیر بیرق حسین(ع) مداحی می کند.

وی در خصوص انگیزه ورودش به عرصه مداحی گفت: عضویت در گروه سرود مدارس و تک خوانی در آنها و همچنین شرکت در مسابقات قرائت و برگزیده شدن در مسابقات باعث شد تا در نوحه خوانی قدم بگذارم و با حضور در کلاس های روضه خوانی در حال حاضر روضه خوانی نیز میکنم. البته در اردکان کلاس آموزشی خاصی برای مداحی وجود نداشت و تنها کلاسی که از آن استفاده مفید کردم کلاس استاد سعیدی پناه بود که همچنان از وجودشان بهره می برم.

این جوان انقلابی در خصوص منابع استفاده شده در روضه خوانی خود اظهار داشت: برای روضه خوانی از مقاتل سید ابن طاووس، ابی مخنث استفاده می کنم که استادان آن را معرفی کرده و مورد تایید آنها است.

وی با اشاره به اقدام برخی از حسینیه ها و تکایا برای دعوت کردن از مداح غیر بومی گفت: اردکانی ها ضرب المثل جالبی دارند که می گوید «علف دم آخور همیشه تلخ است» و رسم همه شهر ها عمدتا همین است و غریب پسند هستند و مراسم بزرگ خود را با غریبه ها می گیرند.

مداح اردکانی عنوان کرد: در بسیاری از شهرها همانند کاشان -که با آنها در ارتباط هستیم- مداحان بزرگی برای آموزش به شهرشان دعوت می شوند و ای کاش در شهرستان اردکان نیز این برنامه پیاده می شد که متاسفانه در حال حاضر نیست. جلسات هفتگی نیز در اردکان وجود دارد که به آن صورت خروجی ندارد. کانون مداحان نیز با هدف جمع کردن مداحان و آشنایی و آموزش ایجاد شد ولی هیچ فعالیتی نداشته و همان اوایل جلساتی ترتیب داده شد و با مرور زمان این جلسات نیز برگزار نشد.

وی تاکید کرد: مداحان حرفه ای در اردکان کم نیستند؛ مثلا آقای سعیدی پناه که خود چندین کلاس در قم دارند و تدریس می کنند و چندین جلسه نیز با پیگیری های خود بنده به اردکان آمدند ولی متاسفانه او نیز دل خوشی از جو حاکم بر اردکان و رغبتی برای برای تربیت شاگرد ندارد. با این وجود دو دوره در اردکان کلاس برگزار کردند و استعدادهای زیادی کشف شد.

جوان اردکانی در خصوص ویژگی های مداح انقلابی گفت: مداح انقلابی باید ویژگی هایی که رهبر بر آن تاکید دارند را داشته باشد مثلا به یاد دارم در دیداری که در جمع مداحان با ایشان داشتم تاکید آقا بر این بود که روضه با غلو برای مخاطب بیان نشود و سادگی آن حفظ شود و در اجرای برنامه تاکید داشتند که در وقت نماز نباشد و مداحی ها و شعر ها با آهنگ های تند و زننده و از خواننده های خارجی نباشد که این خود یک بی راهه در وادی مداحی است و تاکید بسیار داشتند که یک مداح باید سیاسی باشد اما دستخوش سیاست های مرموزانه نشود. ایشان تاکید داشتند که در مجالس سن مخاطبان را تشخیص داده و متناسب با آن مداحی کنند تا خسته کننده نباشد.

وی ادامه داد: اقا تاکید بسیاری بر محتوای اشعار داشتند که حتی حضرت آقا در آن دیدار بیت شعری از حاجب خواندند که بسیار برایم جالب بود:

حاجب اگر معامله حشر با علی است 

من ضامنم هرچه که خواهی گناه کن

که حضرت آقا در ادامه گفتند: هاجب در همان شب حضرت علی (ع) رادر خواب دیده اند که گفته اند: حاجب مداح خوبی هستی اما شعری که خواندی جالب نبود و اگر اینجور بخوانی بهتر است:

حاجب اگر معامله حشر با علی است

شرم از رخ علی کن و کمتر گناه کن

و حضرت آقا این گونه میزان توجه به اشعار را برای ما توضیح دادند.

کمالی عنوان کرد: گروه های زنجیرزنی در اردکان توجه زیادی به معنی یک شعر ندارند و فقط برایشان مهم است که سنج و طبل زن بتواند با مداح بزنند و فقط ریتم آهنگ برایشان مطرح است و در حال حاضر هم میبینم که در سطح شهر و در روز عاشورا همچنان فقط بر ریتم تکیه دارند و محتوای خاصی ندارد.

وی در خصوص انتخاب شعر برای مجالس سینه زنی گفت: شعر هایی که انتخاب می کنم اصولا از شاعران مطرح و پیشینه دار است و سعی می کنم شعرهایی با معنی و مفهوم انتخاب کنم. در زمینه شعر از آقای پزشکی کمک می گیرم و بدون منبع نه شعری و نه روضه ای می خوانم.

این مداح انقلابی تصریح کرد: من در هیئاتی که حضور دارم سعی می کنم همیشه جملاتی را ابتدا و انتهای مجلس چاشنی کار کنم که اصولا این مطالب در زمینه احترام به پدر و مادر؛ مسائل روز است و سعی میکنم از سخنان حضرت آقا در آن استفاده کنم و از طرف خودم تاثیری در افراد داشته باشم.این تاثیرگذاری دغدغه من بوده و هست. هیچ گاه به مداحی نگاه شغل و کسب درآمد نداشته ام.

وی در خصوص مداحی سیاسی ادامه داد: افرادی را مانند میثم مطیعی را قبول دارم چرا که میدانم فرد بی سوادی نیست و اشعاری که خواندند و به آن انتقاد شده است نیز شعری بوده است که پیرو صحبت های حضرت آقا بوده است و حدالمکان مسائل روز را بیان کردند و مورد انتقاد قرار گرفته اند. در اردکان نیز خواندن اشعار سیاسی در مناطق مختلف بازخورد خاصی دارد و ممکن است در منطقه ای مورد تمجید و یا انتقاد قرار بگیرد.

جوان اردکانی تاکید کرد: مداحان در طول سال جلسه ای برای بازنگری بر روی اشعار و مداحی ها ندارند. کاش سازمان تبلیغات و حتی خود مداحان جلساتی ترتیب می دادند تا بتوان آسیب شناسی کرد نه این که نزدیک محرم مداحان را دور هم جمع کنند و حرف های کلیشه ای هر سال را بزنند و یا کتابی بدهند. من فکر می کنم این جلسات شکل رسمی داشته و خروجی ندارد.

وی در خصوص هروله کردن انتهای سینه زنی گفت: حضرت آقا نیز با این موارد مخالف هستند و مداحی و عزاداری به این ها نیست. هرکس باید به نوبه خود تاثیر گذاری داشته باشد که در انتهای کار خروجی از آن شاهد باشیم نه این که یک عده جوان بالا و پایین بپرند و دشمن از آن سو استفاده کند.گمان نکنم امام حسین (ع) نیز راضی به انجام این کارها باشد.

این جوان انقلابی تاکید کرد: مراسمات باید به گونه ای باشد که نسل جوان به سمت این مراسم بیایند. این مراسمات خیلی جای کار دارد و بسیاری از افراد که پایشان به مسجد باز نمی شود هیئت را کنار نمیگذارند و این اهتمام مسئولین را میطلبد که این جوانان را جذب کنند.

مجتبی کمالی در پایان از پدر و مادر و همسر خود که همیشه مشوق اصلی وی بودند تشکر و قدردانی کرد.

انتهای پیام/ر

     

 

 


آخرین عناوین آخرین عناوین