Skip to Content

شناسه : 31920213
مدیرکل محیط اداره محیط زیست استان یزد:


مدیرکل محیط اداره محیط زیست استان یزد گفت: هیچ مجوزی برای معدن D19 صادر نشده است اما در صدور این مجوز تنها اداره محیط زیست تصمیم نمی گیرد بلکه شوای واگذاری معادن بسیار تاثیر گذار است.

به گزارش اردکان گویا؛سید حسین سادات موسوی در خصوص بهره برداری از معدن D19 در منطقه دره انجیر اردکان گفت: در سطح استان و از لحاظ قانونی مجوزی برای بهره برداری از این معدن داده نشده است اما 15 سال پیش مجوز بهره برداری از این معدن داده شده است. اما از زمانی که این منطقه به پارک ملی به ثبت رسیده است این مجوز داده نشده است.

مدير کل اداره محیط زیست استان افزود: در حال حاضر این معدن در مرحله ارزیابی است و برای بهره برداری مجوزی صادر نشده است اما اگر صلاح ملی بر بهره برداری از این معدن باشد مطمئنا این مجوز صادر خواهد شد.

وی ادامه داد: اگر در این پروژه نظام تشخیص دهد که بهره برداری برای کشور لازم است مجوز صادر می شود با توجه به این که معادن آهن نیز در حال اتمام است نیاز کشور به بهره برداری برسد. استان اجازه بهره برداری از این معدن را نداده است اما نمی دانیم در آینده چه خواهد شد.

موسوی اظهار داشت: قانون معادن را در برخی از موارد آنچنان اصلاح کرده اند که دیگر نیازی به کسب اجازه از اداره محیط زیست ندارد. معدن D19 تنها معدنی نیست که در این مناطق کشف و به دنبال بهره برداری از آن هستند بلکه هزاران معدن در اطراف منطقه حفاظت شده بدون نظارت محیط زیست شروع به کار کرده اند که آسیب آنها صد برابر بیشتر از معدن D19 است به این دلیل که ما وقتی میخواهیم منطقه حفاظت شده ای را به ثبت برسانیم نمیتوانیم محدوده خاصی را مشخص کنیم، قطعا باید حاشیه های اطراف این محل ها نیز حفاظت شده باشند و تحت کنترل، اما متاسفانه اطراف این محیط ها جاده سازی و معدن احداث شده است که در حرکت وحوش اختلال ایجاد کرد است.

وی ادامه داد: نمی توان در منطقه ای فقط به یک معدن نگاه کرد بلکه برای حفظ حیاط وحش باید کل منطقه حفاظت شده را با درایت خاصی مدیریت کنند، متاسفانه در ایران به دلیل تصحیح قوانین و عدم ورود اداره محیط زیست معدن های زیادی در این مناطق زده شده است و منع قانونی ندارد.

موسوی تاکید کرد: حتی به دلیل قانونی که در دولت قبل تثبیت شد و در این دولت نیز ادامه دارد ما شاهد هستیم که در مناطق چهار گانه محیط زیست ایران نیز مجوز بهره برداری از معدن و صنعت را داده اند که واقعا اگر می خواهد برای محیط زیست کاری انجام دهد باید به سمت اصلاح این قوانین برویم چرا که ممکن است صدها D19 در مناطق به بهره برداری برسد بدون این که اداره محیط زیست حربه ای برای مقابله داشته باشد.

وی گفت: به این موضوع باید با ديد کلان نگاه و آن را مدیریت و حل کرد که اگر این اتفاق نیفتد ممکن است تعداد بالایی از معدن که در یزد به ثبت رسیده است بدون نظارت اداره محیط زیست به بهره برداری برسد. باید قانون به شکلی اصلاح شود که تنوع زیستی و اولویت بندی شود که معادنی که بسیار ضروری هستند به بهره برداری برسند.

این مقام مسئول در پایان تصریح کرد: هیچ مجوزی برای معدن D19 صادر نشده است اما در صدور این مجوز تنها اداره محیط زیست تصمیم نمیگیرد بلکه شوای واگذاری معادن بسیار تاثیر گذار است. ما در حال حاضر به اصلاح قوانین نیاز داریم.

انتهای پیام/


آخرین عناوین آخرین عناوین