Skip to Content

شناسه : 35026435
ناظمی اردکانی مطرح کرد


دبیر کل اردکانی تبار جامعه اسلامی مدیران، دلیل نابسامانی بازار ارز را تشریح کرد.

به گزارش اردکان گویا؛ «محمد ناظمی اردکانی»، عضو جامعه اسلامی مهندسین در طی گفت و گویی با خبرگزاری تسنیم با اشاره به واکنش منفی بازار سکه و ارز به تغییرات در راس بانک مرکزی گفت: انتظار این بود که با معرفی آقای همتی به عنوان رئیس کل جدید بانک مرکزی، لااقل شاهد شوک مثبتی به شکل مقطعی در بازار آشفته سکه و ارز باشیم اما نه تنها این اتفاق نیفتاد بلکه پس از شروع به کار رسمی رئیس جدید بانک مرکزی قیمت سکه و ارز روند افزایشی خود را به شکل فزاینده‌ای ادامه داد.

وی افزود: دولت که نمی‌خواست هزینه‌ اتخاذ سیاست‌های غلط اقتصادی خود را بپذیرد، ولی الله سیف را تا پایان دوره ریاستش بر بانک مرکزی تغییر نداد. علاوه بر این در مراسم تودیع و معارفه رؤسای جدید و قدیم بدون اشاره به مشکلاتی که در بازار سکه و ارز وجود دارد، از عملکرد آقای سیف که مسبب اصلی  شرایط امروز اقتصاد کشور است، به گرمی تجلیل و مهر تاییدی بر نحوه مدیریت پیشین زد. در نتیجه به افکار عمومی و بازار اینگونه القا شد که قرار نیست با تغییر رئیس بانک مرکزی، تغییری در سیاست‌های اقتصادی کشور ایجاد شود.

دبیرکل جامعه اسلامی مدیران ایران با اشاره به عدم واکنش مثبت بازار به تغییرات در بانک مرکزی تصریح کرد: تنها برنامه‌ای که از سوی رئیس جدید بانک مرکزی برای مدیریت بازار ملتهب اعلام شد، این بود که جلوی رانت ایجاد شده در مبادلات اقتصادی را خواهد گرفت. در حالی کارشناسان اقتصادی منشا این رانت را اختلاف تصویب ارز تک نرخی می‌دانند. آن هم در شرایطی که بازار آزاد  هیچ‌گونه تبعیتی از نرخ اعلام شده از سوی بانک مرکزی نکرده است. سوالی که مطرح می‌شود این است که دولت با چه منطقی ارز را تک نرخی اعلام کرد تا راند کنونی در اختصاص ارز تک نرخی ایجاد شود.

**همتی در مراسم معارفه هیچ برنامه‌ مشخصی ارائه نکرد

ناظمی اردکانی ادامه داد: از سوی دیگر رئیس بانک مرکزی در مراسم معارفه خود هیچ‌گونه اشاره‌ای به ریشه‌یابی نابسامانی شبکه پولی و بانکی و تحولات مالی کشور که روز به روز نابسمان‌تر می‌شود، نکرد. در حالی که انتظار از آقای همتی این بود که در  اولین سخنرانی  خود به عنوان رئیس جدید بانک مرکزی، برنامه‌های خود برای بهبود شرایط کنونی اقتصاد کشور از جمله حجم سنگین نقدینگی، تحریم‌ بانک‌های داخلی، عدم استقلال بانک مرکزی، عدم هماهنگی تیم اقتصادی دولت و کاهش روزانه ارزش پول ملی در برابر دلار را بیان کند. بنابراین با توضیحات فوق توقع بروز شوک مثبت در بازار سکه و ارز توقعی غیر منطقی به نظر می‌رسد.

وزیراسبق تعاون با اشاره به تاثیر سیاست‌های دولت روحانی در بروز شرایط اقتصادی امروز کشور گفت: رویکرد دولت برای رونق بخشی به اقتصادملی از بدو روی کار آمدن اشتباه بود. دولت در شرایطی مستقر شد که  تحریم‌ها اثراتی را بر اقتصاد کشور گذاشته بود که در آن مقطع وزن این اثرات 20 درصد ارزیابی می‌شد. دولت همه توان و ظرفیت خود را برای برطرف نمودن این 20 درصد معطوف کرد و از ظرفیت 80 درصدی داخلی غافل ماند. ظرفیتی که  با پیاده سازی مفاد اقتصاد مقاومتی از سویی موجب کاهش عوارض 20 درصدی تحریم‌ها و  از سویی دیگر باعث شکوفایی اقتصاد کشور می‌شد.

وی افزود: غفلت از ظرفیت‌های داخلی از جمله نیروی انسانی آماده، ذخایر زیرزمینی، منابع طبیعی و موقعیت استراتژیک و ضعف در سیاست‌های اقتصادی موجب شد تا این ظرفیت‌ها معطل مانده و روز به روز بر تعداد بیکاران در کشور اضافه شود.

دبیرکل جامعه اسلامی مدیران با اشاره به انتقادات ماه‌‌های اخیر اصلاح طلبان از عملکرد دولت گفت: جریان  اصلاحات نقش ویژه‌ای در پیروزی آقای روحانی در هر دو دوره یازدهم و دوازدهم داشت به گونه‌ای که در دوره یازدهم انتخابات ریاست جمهوری با کنار رفتن آقای عارف به نفع آقای روحانی و در دور دوم نیز با عدم معرفی کاندیدا، عملا  فضا را برای انتخاب آقای روحانی فراهم کردند.

**فراکسیون امید همواره مانع نقد سیاست‌های غلط دولت شد

وی گفت: از سوی دیگر نیز در تمامی برنامه‌‌ها ترسیمی از سوی  دولت  از جمله توافق با غرب بر سر مسئله هسته‌ای، اصلاح طلبان حمایت کاملی از دولت آقای روحانی کردند. بنابراین برداشت عموم جامعه بر این است که جریان اصلاحات جزو لاینفک دولت مستقر است.البته از رفتار نمایندگان فراکسیون امید مجلس در سال‌های اخیر نیز نمی‌توان به سادگی گذشت که همواره مانع نقد سیاست‌های غلط دولت و همچنین استیضاح وزرای ناکار‌آمد ‌آن شدند.

اردکانی تاکید کرد: مردم همراهی نکردن دولت از سوی جریان سیاسی که از همه ظرفیت خود برای پیروزی رئیس‌جمهور مستقر  استفاده کرد  و سیاست‌های اقتصادی دولت را راه‌گشای مشکلات کشور اعلام کرد را نخواهند پذیرفت.


آخرین عناوین آخرین عناوین