Skip to Content

شناسه : 35746190
دلنوشته پدر یک شهید اردکانی از 24 سال پیش؛


«هفته بسیج»، هفته تجلیل از گل‌ های معطر گلستان انقلاب است. هفته تجلیل از خود گذشتگان و نگهبان ارزش‌های انسانیت و در یک‌ کلام؛ هفته تجلیل از همه ارزش‌های انقلاب اسلامی است.

به گزارش اردکان گویا به نقل از خبرگزاری فارس؛ آنچه در ادامه تقدیم می‌شود دل نوشته‌ای خواندنی از پدر شهید والامقام کمال مروتی و برادر جانباز مرحوم محمد مروتی، حاج علی مروتی است که توسط ایشان در آذرماه سال 73 یعنی 24 سال قبل نوشته‌شده است.

نکاتی که ایشان در متن خود در آن زمان یادآور شده‌اند روشنگر راه دیروز، امروز و فردای مسئولان و بسیجیان عزیز است.

امید آنکه بازخوانی این‌گونه نوشته‌ها، انگیزه و عمل ما را در یاری ولی‌فقیه زمان و انقلاب اسلامی بیشتر کند.

بسم‌الله الرحمن الرحیم

هفته بسیج گرامی باد

هفته بسیج، هفته تجلیل ازگل‌های معطر گلستان انقلاب است. هفته تجلیل ازخودگذشتگان و نگهبان ارزش‌های انسانیت و در یک‌کلام هفته تجلیل از همه ارزش‌های انقلاب است. به‌راستی بسیج چیست؟ بسیجی کیست؟ چرا امام (ره) با آن قدرت معنویت و فقاهت فرمود: "در دنیا افتخارم این است که بسیجی‌ام." و وصی شایسته امام نیز فرمود: "بسیجی باید در وسط میدان باشد تا فضیلت‌های انقلاب زنده بماند." راستی کدامین خصلت بسیجی است که او را چنین منزلتی بخشیده است؟

این بدان جهت است که بسیج و بسیجی عنوان و نام نیست. کتاب قطور ایمان است. مظهر پاکی و شجاعت است. کانون تعبد و تعهد و پاک‌دامنی است. خداجویی و ستم سوزی و ظلمت شکنی و عدالت‌خواهی بسیجی درس‌آموز طریقی است که برای اعمالش رضایت خدا بس است و عاشق و شیدای محبوبی است که به قسط و عدالت در جامعه می‌اندیشد و به چیزی که رضای خدا در آن باشد فکر می‌کند و گرفتار تملق و چاپلوسی نگردیده و عریان به میدان عشق می‌تازد و جان در طبق اخلاص نهاده تا آنجا که عشق را به جنون کشانده و در عالم ازخودگذشتگی به خدا رسیده است. بسیجی نه‌تنها مرد میدان رزم و مبارزه است بلکه لیاقت میدان‌داری در هر عرصه‌ای را کسب نموده است. کسب علم و تخصص را یک فریضه می‌داند و نه در اندیشه به دست آوردن مناصب مادی و سیاسی بلکه هدف او نشان دادن راه است و هدایت کردن جامعه از ظلمات و جهل کژفهمی به‌سوی جهان نورانی.

سیاست بسیجی عین دیانت اوست. لذا نه دست به جوسازی و حرمت‌شکنی و پرده‌دری میزند و نه تاب تحمل کژی‌ها و انحرافات را دارد و نه دست از تبعیت و حمایت از والیان اندیشمند و پرکار و دلسوز خود برمی‌دارد و اگر به قدرت و منصبی دست یابد نه به زیردستان ظلمی روا می‌دارد و نه از قدرت و هیمنه قلدران حسابی می‌برد. پیوسته یار مظلوم است و دشمن ظالم.

بسیجی نسبت به ارزش‌های معنوی، مبانی و مواضع اصولی و فریضه دینی اجتماعی امربه‌معروف و نهی از منکر توجه کامل دارد اما نهی از منکر را با توسل به منکرات دیگر خطا می‌داند و دایره وسیع معروف را در امور عبادی و منکر را در بدحجابی خلاصه نمی‌کند. او هم منکرات عظیم سیاسی را می‌بیند و هم اقتصادی. به همین جهت هرگونه مذاکره و رابطه را با آمریکا منکر محض می‌داند و دست رد بر سینه جهان خواران میزند و می‌داند که صنایع و کالاهای وارداتی ازاین‌دست مقدمه است برای حضور فرهنگی و سیاسی استکبار.

بسیجی اهل تحقیق، تدبیر، استدلال، منطق و تخصص است و پیوسته بر آن می‌افزاید و برخورد او با مسائل جامعه عوامانه نیست و از عوام‌زدگی نیز بر حذر است. برای انجام کاری و دفع منکر و شری هرگز به راه‌های شتاب‌زده و خشونت‌آمیز متوسل نمی‌شود اما شهامت آن را دارد که شجاعانه در مقابل انحرافات قد علم کند و یک‌تنه بایستد.

"قل انما اعظکم بواحده ان تقوموا لله مثنی و فردا" او اهل عمل است. بسیجی تفسیر آیه "اشداء علی الکفار رحماء بینهم" است. نه از پیشتازان جهاد و شهادت فاصله می‌گیرد و نه آغوش خود را برای معاندین نظام و انقلاب باز می‌گذارد.

بسیجی با آنکه در همه عرصه‌ها حضوری چشمگیر دارد و برای همه‌چیز احساس مسئولیت می‌کند و پیوسته درحرکت است و بسیجی تکلیف خود را منحصر در جبهه‌های جنگ نمی‌داند. آری تفکر بسیجی در همه امور معیار است و به همین جهت است که امام راحل (ره)، فرمودند: "اگر بر کشوری نوای دل‌نشین تفکر بسیجی طنین‌انداز شد چشم طمع دشمنان و جهان خواران از آن دور خواهد شد و الا هرلحظه باید منتظر حادثه ماند.


آخرین عناوین آخرین عناوین