Skip to Content

شناسه : 23913508


استان یزد از دیرباز مهد شعرایی عاشورایی بوده و یکی از رموز ماندگاری نوحه های یزد برخورداری از شعر مناسب است و با مطرح شدن یک نوحه، مردم زیادی تمایل دارند تا بدانند شاعر آن چه کسی بوده است.

اردکان گویا؛ درطول چهارده قرنی كه از اسلام می گذرد شعرای متعددی با زبان ماندگار شعر در مدح و رثای اهل بیت ـ علیهم السّلام ـ بالاخص در رابطه با حماسه عاشورای حسینی و مظلومیت های اهل بیت ـ علیهم السّلام ـ به سرودن شعر پرداخته و به نشر فضایل و مناقب ائمه معصومین(ع)در قالب شعر جامع عمل پوشانده اند.

شعرای دوستار اهل بیت(ع) از همان قرون ابتدائی اسلام و در دوران سیاه استبداد اموی و عباسی همواره حاكمان خودسر،هوسران و غاصب را به شدت نكوهیده و به افشاگری آنان پرداخته و رهبران راستین و مظلوم خویش را ستوده و به جنبه بُكائی شعر اكتفا نکرده و می كوشیدند تا خفتگان را بیدار و بی خبران را آگاه كنند و نقاب تزویر را از چهره‌ی زشت دشمنان حق و عدالت بردارندکه البته در این راه غرامت های سنگین پرداخته اند که می توان از آن میان به هاشمیّات كُمیت، مراثی دِعبل و مدایح سید اسماعیل حِمیَری اشاره کرد.

استان یزد نیز ازدیرباز سرزمین شاعران نام آور و دوستدار اهل بیت(ع) همچون  وحشی بافقی و فرخی یزدی بوده و امروز نیز شعرای ارزشمندی در این دیار پرورش یافته و در وصف خاندان رسالت و حماسه شورانگیز عاشورا اشعاری نغز سروده اند.

یکی از رموز ماندگاری نوحه های یزد برخورداری از شعر مناسب است و با مطرح شدن یک نوحه، مردم زیادی تمایل دارند تا بدانند شاعر آن چه کسی بوده است. 

به همین بهانه  برآن شدیم تا ببسنیم اشعار آئینی این شعرای پرافتخار دارالعباده در کدام هیئات مطرح شده است؛

دکترسید محمود الهام بخش

دکترسید محمود الهام بخش متخلص به «الهام»در20بهمن1333 درابرندآبادیزدبه دنیا آمد. وي پس از تحصيلات مقدماتي در يزد، در 1358مدرك كارشناسي زبان و ادبيات انگليسي را از دانشگاه تهران گرفت و به مدت سه سال در تهران به تدريس زبان انگليسي پرداخت.

سپس در 1368 دورۀ كارشناسي ارشد زبان و ادبيات فارسي را با پايان نامۀ «زيبايي شناسي امثال فارسي» در دانشگاه تهران گذراند و در 1376سال درجۀ دكتري زبان و ادبيات فارسي را اخذ کرد.

الهام بخش بیش از 40سال در مدح اهل بیت شعر سروده و هیئت هایی نظیر بعثت،باغ گندم،صفائیه،لردکیوان و هیئاتی از شاهدیه از اشعار او بهره برده اند.

عالیه محرابی 

شاعره عالیه محرابی در سال 1359 در شهر یزد متولد شد. این شاعره یزدی از سال 1374 به صورت جدی مقوله شعر را با شرکت در محافل ادبی شهر یزد آغازکرد و درحال حاضر سابقه ای 12 ساله در این زمینه دارد.

محرابی اشعار زیبایی را در رثای حضرت اباعبدالله الحسین سروده و هیئت هایی همچون مریم آباد و امامزاده جعفر از اشعار وی استفاده کرده اند.

کاظم حلبی کار

کاظم حلبی کار در سال 1321در یزد متولد و 49 سال است که در زمینه شعر و شاعری فعالیت دارد.

وی که  تخلص ساقی را برای خود برگزیده اشعار عاشورایی خود را دراختیار هیئاتی نظیر فهادان،کوی تل،ملافرج الله،کوی میرقطب،کوی زنگی و علقمه امامشهر قرار داده است.

عباس افضلی

زنده یاد استاد عباس افضلی متخلص به «نادم» متولد سال 1312 در یزد است که در طول 63سال پرداختن به شعر و ادب، اشعار پرمغز و پرمحتوایی را درموضوعات مختلف خصوصاً با مضامین اهل بیت (ع)، ادبیات انقلاب و دفاع مقدس سروده است.

وی در 19 خردادماه سال جاری پس از طی یک دوره بیماری به رحمت ایزدی پیوست.

اشعار استاد نادم که بیش از 30سال در هیئت های کاشان مورد استفاده قرار گرفته،در یزد نیز علاقه مندان به خود را دارد.

هیئاتی همچون عاشورا،امامزاده جعفر،نعیم آباد،مسجد جامع،غدیرامیرآبادو پشت باغ از جمله هیئت هایی هستند که از اشعار مرحوم نادم در نوحه خوانی های خود استفاده کردند.

سیدتقی تجویدی

سیدتقی تجویدی متخلص به ساغردر سال 1337در یزد به دنیا آمد که در حدود 38 سال سابقه سرودن شعر دارد

وی در زمینه رثای اهل بیت (ع)نیز سروده هایی زیبایی را خلق کرده که هیئت دارالحسین وچند هیئت اصفهانی از آثار این شاعر یزدی بهره برده اند.

حسن ابویی

حسن ابویی از شاعران آئینی یزدی است که در سال 1319به دنیا آمد.

ابویی تخلص «سعید» را برای خود برگزید.

وی درحدود نیم قرن سابقه درسرودن شعر و به ویژه اشعار عاشورایی دارد و هیئات یعقوبی،مالمیر،سیدفتح الدین رضا،سرسنگ و برخی از هیئت های حومه یزد از اشعار وی استفاده کردند.

حسین نجاریان

سالک یزدی تخلص حسین نجاریان از شعرای به نام و مشهور استان دارالعباده است

نجاریان در سال 1333چشم به جهان گشود و از 22سالگی شروع به سرودن شعرکرد.

وی در زمینه سرودن اشعار اهل بیت(ع) نیز تبحر داشته و هیئات مسجدجامع،سیدالشهداء،سیدالصحرا،اکبرآباد،نصرآباد،فاطمیه(خ انقلاب)،غدیر(امیرآباد)،نصرت آباد و برخی هیئت های حومه یزد از اشعار سالک بهره برده اند.

حسین شاکر 

حسین شاکر شاعر و مرثیه سرای شهیر یزدی در سال 1333در خانواده ای ادب پرور به دنیا آمد.

حسین راه ورسم شاعری را درسنین جوانی در محضر پدرش مرحوم استاد عباس شاکر فراگرفت و 30سال سابقه سرودن اشعارآئینی و حماسی دارد

شاکر که تخلص «آتش» را برای خود برگزیده، اشعار خودد را در اختیار هیئت هایی نظیر خلف باغ،خواجه خضر،علی اصغر(کوی زیبا)،چهارده معصوم،آبشور و چندین هیئت در حومه یزد قرارداده است.

احمد محبی

احمد محبی شاعرشعر«نهادپادرفرات»درسال1334درمحله فهادان یزد دیده به جهان گشود و در خانواده ای مانوس با ادبیات پرورش یافت برادر بزرگترش مرتضی محبی متخلص به صابر یزدی بود که در سنین جوانی از دنیا رفت.

وی 35سال از عمر خود را در راه اهل بیت (ع) و سرودن اشعار عاشورایی گذراند.

هیئت های فهادان،کوچه بیوک،مریم آباد،شاه ابوالقاسم،ملافرج الله،و هیئت هایی از گرگان،کرمان،تهران و استانبول از اشعار محبی برای عزاداری سالار و سرور شهیدان استفاده کرده اند.

عباسعلی صمصامی 

عباسعلی صمصامی در سال 1346دیده به جهان گشود  و از سن 23سالگی قدم در وادی شعر و شاعری گذاشت.

بیشترین آثار این شاعر یزدی در مدح و منقبت خاندان رسالت و حماسه عاشورا است

مجموعه اشعار صمصامی در قالب نوحه در مجلدی به نام غم نامه نینوا و شهید آسمانی به چاپ رسیده است.

هیئات آبشور،پل نواب،گنبدسبز،سرسنگ،مالمیر،سیدالشهداء،پارک شهر،کوی زیبا،یعقوبی،نعیم آباد،صفائیه،علقمه،گلچینان،خیرآباد،کوشکنو،زنگی،کوی زرگری،کوی مهدیه،سیدفتح الدین رضا،ملافرج الله،مریم آباد،حسن آباد،وبرخی هیئات حومه یزد از جمله هیئاتی هستند که از اشعار صمصامی بهره برده اند.

جلیل کارگر

جلیل کارگرمتخلص به «جلیل» متولد 1353،سابقه 14 ساله در زمینه سرودن اشعار آئینی و مذهبی دارد و هیئت های خیرآباد،کوچه بیوک،ابالفضل،بلوارنواب صفوی،ابالفضل(بلوار استقلال)،ملاباشی،رحمت آباد و برخی هیئات حومه یزد از اشعار وی استفاده کردند.

محمدعلی کریمی

محمدعلی کریمی متخلص به مجنون در سال 1350دیده به جهان گشود.

کریمی در طول 20سال شاعری اشعار و نوحه های زیبایی را در خصوص حادثه عاشور اسروده که هیئات ایالفضل کوی سعدی،مالمیر،اکبرآباد،پنبه کاران،علی اکبر(کوی حنا) و هیئات حومه یزد زیبایی اشعار وی را مورد استفاده قرار داده اند.

انتهای پیام/ح

یزدامروز/

 


آخرین عناوین آخرین عناوین