Skip to Content

شناسه : 35753119
مصاحبه جالب سرپرست میراث فرهنگی اشکذر:


سرپرست اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و امور گردشگری اشکذر، اظهار داشت: اکنون میراث فرهنگی این شهرستان دارد با ثبت آثار تاریخی، کار را به صورت زیر بنایی و ریشه‌ای به پیش می‌برد.

به گزارش اردکان گویا؛ در پی اطلاع رسانی و درخواست یکی از شهروندان اشکذر، مبنی بر رسیدگی به تخریب بخشی از دیواره آسیاب آبی اشکذر، خبرنگار پایگاه خبری اشکذر نیوز به سراغ سرپرست میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری شهرستان اشکذر رفت که وی در این خصوص، توضیح داد: بنده از سال ۱۳۷۸ در میراث فرهنگی شهرستان اشکذر مشغول هستم و اولین پروژه‌ای که در این شهرستان شروع به بازسازی و گسترش کردیم همین آسیاب آبی اشکذر بود.

«محمود ادیبان»، ادامه داد: اولین باری که بر سر آسیاب آبی اشکذر آمدیم تنوره داخلی آن پر از خاک بود که با همت میراث اشکذر آن را تخله نمودیم و محیط آن را برای بازدید فراهم کردیم.

وی با بیان اینکه در سال گذشته برای مرمت آسیاب آبی اشکذر ۲۰ میلیون تومان خرج کردیم، افزود: مشکل  آسیاب آبی اشکذر خصوصی نبودن آن است به طوری که من اعتقاد دارم اگر آسیاب را به بخش خصوصی واگذار کنیم تمامی مشکلات آن حل می‌شود.

ادیبان خاطر نشان کرد: آسیاب آبی اشکذر به بخش خصوصی واگذار شده است ولی کسی که مسئولیت آن را قبول کرده است، در کنار آن چندین شغل دیگر دارد تا جایی که دیگر وقت رسیدگی به این بنا را ندارد.

سرپرست میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری شهرستان اشکذر با گله از اصحاب رسانه شهرستان مبنی بر بزرگ کردن مشکلات کوچک میراث فرهنگی، گفت: این مجموعه در تلاش است تا با ثبت بناهای تاریخی اشکذر سرپرستی میراث را به اداره تبدیل کند تا اعتبارات شهرستان افزایش پیدا کند.

وی با اشاره به اینکه اشکذر اکنون هفتاد آثار تاریخی ثبت شده دارد، اظهار داشت: ما نمی‌توانیم اشکذر را با شهرستان اردکان که بیش از پانصد بنای تاریخی ثبت شده دارد مقایسه کنیم، باید ما نیز برای گرفتن اعتبارات لازم، بناهای تاریخی خود را ثبت آثار ملی کنیم.

ادیبان ادامه داد: اکنون میراث فرهنگی اشکذر دارد با ثبت آثار تاریخی اشکذر کار را به صورت زیر بنایی و ریشه‌ای به پیش می‌برد، ولی با زدن یک مشت کاه گل دردی از شهرستان اشکذر دوا نمی‌شود.


آخرین عناوین آخرین عناوین