Skip to Content

شناسه : 30271575


گونه هاي وحشي درخت انجير کوهي و کسيدون در حال خشک شدن هستند در حالي که هيچ يک از مسئولين از اين واقعه اطلاعي ندارند.

به گزارش اردکان گویا؛ انجیر کوهی، بنه، کسیدون و پسته کوهی  از درختانی هستند که به صورت وحشی در دره های طبیعی و در مکان هایی که رودخانه فصلی در آن جاری می شود رویییده و جلوه خاصی را به این مناطق داده است.

در مناطق چک چک نیز این گیاهان رشد خوبی داشته است اما متاسفانه با گرمی هوا و کاهش بارندگی این درختان در حال خشک شدن هستند.

انجیر کوهی منبع تغذیه پرندگانی چون کبک، بز، جبیر و خزندگانی چون آگما صخره ای و نیز محل ثابتی برای تغزیه مار ها به شمار می روند و در اکوسیستم طبیعی این منطقه تاثیر زیادی دارد.

لازم به ذکر است که این انجیرها علاوه بر تاثیری که بر اکوسیستم داشته به عنوان گیاه دارویی جهت بهبود سرماخوردگی و گرفتگی گلو نیز کاربرد دارد.

با توجه به تماس های مردمی مبنی بر خشک شدن درختان انجیر کوهی برای بازدید به منطقه لای خاتون و انباررمضان رفتیم تا میزان صحت این ادعا را مشاهده کنیم.

متاسفانه درختان انجیر کوهی در این مناطق خشک شده و درختانی که از این خشکسالی جان به در برده اند گرفتار آفات شده و در حال خشک شدن هستند که توجه بیشتر مسئولین و دوست داران محیط زیست را می طلبد.

برای پیگیری موضوع، خبرنگار اردکان گویا به اداره منابع طبیعی مراجعه کرد تا علت بی توجهی به این محصول و همچنین خشکی آن را جویا شود که در جواب به این جمله بسنده شد : تابحال گزارشی قبل از این مبنی بر خشکیدن درختان کسیدون و انجیر کوهی دریافت نشده است، پس از بازدید نتیجه را اعلام می کنیم.

خشکی درختان مزبور زنگ خطری برای محیط زیست اردکان است که اگر جلوی پیشرفت آن گرفته نشود به زودی شاهد از بین رفتن دیگر گونه های گیاهی و همچنین جانوری خواهیم بود.

انتهای پیام/ر

 

 

آخرین عناوین آخرین عناوین