Skip to Content

شناسه : 32050660


در آینده شرایط کشورهای سوریه و عراق پس از نابودی داعش چگونه خواهد بود؟ آیا امنیت در این کشورها برقرار خواهد شد؟

اردکان گويا؛ امروز خبر از بین رفتن شجره خبیثه داعش از سوی سردار سرلشگر حاج قاسم سلیمانی طی پیام تبریکی به رهبر انقلاب بصورت رسمی اعلام شد. این پیروزی عظیم را باید به رهبر انقلاب و خانواده شهدای مدافع حرم تبریک گفت. اما باید این نکته را در نظر داشت که هرچند سرزمین های اشغالی تحت حکومت داعش در کشورهای عراق و سوریه پس گرفته شد و با تصرف بوکمال از سوی مجاهدین اسلام نفس های داعش به شماره افتاد اما باید دانست که اندیشه داعش از بین نرفته است و از بین نخواهد رفت. زیرا یک اندیشه هر چند هم التقاطی و افراطی باشد به راحتی ها بساطش را جمع نخواهد کرد.

اما سوالی مطرح است که در آینده شرایط کشورهای سوریه و عراق پس از نابودی داعش چگونه خواهد بود؟ آیا امنیت در این کشورها برقرار خواهد شد؟

بنده معتقدم از فردا کار این کشورها سخت تر خواهد شد زیرا فضای این دو کشور امنیتی می شود و نهادها و سیستم های امنیتی آنها باید با عناصر باقی مانده داعش به مبارزه بپردازند. عناصر داعش در آینده رو به حرکت های انتحاری، بمب گذاری و ترور و ... خواهند پرداخت و امنیت روانی این دو جامعه را تضعیف خواهند کرد. لذا طبیعتا فضای این دو کشور در آینده یک فضای امنیتی تری خواهد شد و هر روز شاهد خرابکاری های مختلف از سوی عناصر و عوامل وابسته این گروهک خواهیم بود.

از سوی دیگر به نظر می رسد عناصر داعش پس از خروج از عراق و سوریه به افغانستان و پاکستان فرار خواهند کرد و در این کشورها فعالیت های سخت و نیمه سخت خود را ادامه خواهند داد و این در آینده می تواند مرزهای جنوب شرقی ما را ناامن کند.

به امید روزی که با ظهور حضرت صاحب الزمان(عج) این فتنه ها با دستان مبارک ایشان ریشه کن شود.

محمد شاکر
 


آخرین عناوین آخرین عناوین