Skip to Content

شناسه : 29960158
اندراحوالات اوقات فراغت دانش آموزان اردکاني؛


غنی‌سازی اوقات فراغت نوجوانان و جوانان مسأله مهمی است و نباید آن را به برنامه‌های محدودی خلاصه کرد.

به گزارش اردکان گويا؛ نیمی از جمعیت ایران را جوانان تشکیل می‌دهند؛ جمعیتی که با برنامه‌ریزی صحیح از انرژی‌های فراوان و متراکم آنها مي‌توان برای سازندگی کشور استفاده کرد و در عین حال بی‌توجهی به آنها تشدید انحرافات و آسیب‌های اجتماعی را در پی خواهد داشت. 

 به همین جهت غنی‌سازی اوقات فراغت نوجوانان و جوانان مسأله مهمی است و نباید آن را به برنامه‌های محدودی خلاصه کرد که معمولا ادارات آموزش و پرورش پس از پایان‌ سال تحصیلی و آغاز تعطیلات تابستانی تدارک می‌بینند. پرکردن بهینه اوقات فراغت بحثی فرابخشی تلقی می‌شود و تمام مجموعه‌های فرهنگی در این کار دخیل هستند.

در همین خصوص در این گزارش کوتاه به بیان برخی از فعالیت های متولیان فرهنگی شهرستان مي پردازيم.

ثبت نام 20 درصد از دانش آموزان اردکانی در کلاس های کانون امام خمینی(ره)

 مسئول اوقات فراغت کانون امام خمینی اردکان در خصوص رشته های فراهم شده برای پر کردن اوقات فراغت دانش آموزان گفت: در تابستان سال 96 کانون امام خمینی اردکان کلاس های قرآنی، آموزشی، علمی، معارفی، ورزشی و فنی حرفه ای کلاس هایی برگزار کرده است که با استقبال خوب دانش آموزان اردکانی مواجه شده است.

حمید شاکر افزود: تا به امروز 433 دانش آموز در کلاس های تابستانه کانون امام خمینی ثبت نام کرده و در 32 کلاس تقسیم بندی شده اند که تا پایان این هفته این کلاس ها برپا خواهد شد.

این مقام مسئول ادامه داد: در کنار برنامه های آموزشی و کلاس ها، فوق برنامه هایی چون استخر، جنگ و اردو نیز برگزار می شود که بتواند لحظات شادی را در تابستان برای دانش آموزان ایجاد کند.

وی اظهار داشت: استقبال دانش آموزان نسبت به سال گذشته افزایش داشته که 20 درصد از کل دانش آموزان اردکان را تشکیل می دهند که در کلاس های کانون ثبت نام کرده اند.

کمبود بودجه باعث کاهش تعداد کلاس ها نسبت به سال گذشته شده است

مسئول سازمان تبلیغات اسلامی اردکان در خصوص برنامه های فرهنگی این سازمان گفت: کلاس های فرهنگی و آموزشی زیادی در این سازمان برنامه ریزی شده و در حال برگزاری است که شامل حلقه های صالحین، گفتمان های دینی مساجد، اردوهای فرهنگی تفریحی، کلاس های حفظ قرآن کریم، و معارف برگزار می شود که به علت کمبود اعتبارات مالی نسبت کلاس ها به سال گذشته کمتر شده است.

محمد حاجی اسماعیلی افزود: تعدادی از کلاس های آموزشی قران و معارف نیز به موسسه های زیر مجموعه سازمان تبلیغات محول شده است که در حال برگزاری است اما کلاس هایی که خود اداره به صورت مستقیم برگزار می کند تحت عنوان بوستان های معرفت است که در 17 کلاس برپا می شودکه هشت کلاس خواهران و 9کلاس را برادران تشکیل می دهند که در این کلاس ها 190 خواهر و 204 برادر ثبت نام کرده اند.

وی افزود: 28 جلسه گفتمان های دینی ویژه جوانان و تحت عنوان هسته های فرهنگی جوان در این تابستان برگزار می شود که این جلسات نیز به صورت دورهم نشینی و پرسش و پاسخ و بحث زیر نظر کارشناس مذهبی انجام می گیرد.

این مقام مسئول خاطر نشان کرد: 21 موضوع و جلسه برای خواهران در نظر گرفته شده است و هفت جلسه برای برادران که در مجموع شرکت کنندگان خواهر 415 نفر و تعداد برادران 185 هستند که در هسته های نوجوان و جوان شرکت می کنند.

وی ادامه داد: اردوهای فرهنگی تفریحی نیز از برنامه های سازمان تبلیغات برای پر کردن اوقات فراغت نوجوانان و جوانان است که شهرستان و استان برگزار می شود که از افراد منتخب کلاس ها و حلقه های تشکیل شده که تا بحال هشت مورد از این اردو ها برگزار شده که مجموعا 140 نفر شرکت داشته اند.

حاجی اسماعیلی گفت: به غیر از گفتمان های دینی، کلاس های قرآنی است در موسسات و مراکز دینی که وابسته به اداره هستند در حال جریان است که تحت عنوان های 1451 که به تفسیر سوره ملک و واقعه می پردازد و کلاس های صحیح خوانی قران کریم که تعداد قریب 251 نفر خواهر و برادر در آن شرکت می کنند. کلاس های قرات قران نیز از سطح یک تا سه و همچنین طرح حفظ یک تا سه و کل قران که در هشت کلاس و با تعداد 100 نفر تشکیل شده است که همچنان ادامه دارد.

وی تاکید کرد: کلاس های تفسیر قرآن و طرح آموزش تجوید و صوت و لحن نیز برگزار می شود. از دیگر کلاس ها  می توان به استعداد یابی قرآنی اشاره کرد که دانش آموزان مستعد در آن شناسایی شده و تحت آموزش قرار می گیرند.

مسئول سازمان تبلیغات اردکان ادامه داد: کلاس های قران کریم نیز برای کودکان سه تا هفت سال برگزار می شود که حدودا 170 کودک در آن شرکت می کنند. در مجموع کلاس های قرانی ما 89 کلاس خواهر و 21 کلاس برادر تشکیل می دهد که تعداد کل قرآنیون 1342 خواهر و 431 برادر هستند که فقط در برنامه های خاص قرآنی شرکت می کنند.

وی ابراز کرد: استقبال برای کلاس ها بسیار خوب بوده چرا که این کلاس ها مخاطبین خاص خود را دارد اما با این حال نسبت به سال گذشته کمتر نشده است.

رشد 200 در صدی کلاس های روستایی

مسئول ورزش بانوان اداره ورزش و جوانان اردکان در خصوص کلاس های این سازمان برای اوقات فراغت دانش آموزان گفت: بیش از ۱۵۰ کلاس اوقات فراغت در بیست پایگاه ورزشی برگزار می شود که نسبت به سال گذشته پیشرفت چشمگیری داشته و تقریبا رشد دو برابری داشته است.

راضیه دهقانی افزود: این کلاس ها در 32 رشته ورزش در شهرمرکزی اردکان در 18 سالن برگزار می شود که بیش از 2000نفر در این کلاس ها ثبت نام کرده که 1200 نفر از این افراد سازمان یافته و دارای کارت بیمه ورزشکاری هستند.

وی ادامه داد: کلاس های ورزشی در روستاهای اطراف اردکان با رشد 200 در صدی همراه بوده که در سه بخش مرکزی خانه های روستایی جدید در احمدآباد، عقدا، هفتادر، سروعلیا و مزرعه نو برگزار می شود.

افخمی در پایان بااشاره به نسبت شرکت کنندگان دختر نسبت به پسر میزان استقبال دختران را یک سوم پسران دانست.

انتهای پیام/ر

 

يزدآوا

 


آخرین عناوین آخرین عناوین