Skip to Content

شناسه : 33567553
امام جمعه اردکان:


امام جمعه اردکان گفت:هستند همان که در زیارت شان میخوانیم: والمعروف ما امرتم به و المنکر ما نهیتم عنه.

به گزارش اردکان گويا به نقل از خبرگزاری فارس از اردکان، حجت‌الاسلام‌والمسلمین سید اسماعیل شاکر در خطبه‌های نماز جمعه این هفته اردکان ضمن توصیه به رعایت تقوای الهی و پرهیز از معصیت و گناه با اشاره به روایتی از حضرت علی (علیه‌السلام) گفت: هر کس فضیلت ما اهل‌بیت را بشناسد، به‌وسیله ما به خدا تقرب بجوید، خالصانه ما را دوست بدارد، به دستوراتی که دادیم عمل کند و از چیزهایی که نهی کردیم اجتناب کند. اگر کسی به این‌ها عمل کند محب واقعی ماست و به سعادت می‌رسد.

وی افزود: وقتی ما مسلمان و پیرو اهل‌بیت شدیم باید اهل‌بیت را معیار خود قرار دهیم. آن‌ها از بدحجابی و بی‌حجابی نهی کرده‌اند، آن‌ها از اختلاط زن و مرد نهی کرده‌اند حتی اگر امام‌جمعه هم بگوید که زن‌ها می‌توانند به ورزشگاه بروند ما به امام‌جمعه بی‌احترامی نمی‌کنیم ولی حرف او را هم نمی‌پذیریم چون خلاف سخن و دستور اهل‌بیت است ما وقتی نظر امام‌جمعه را می‌پذیریم که با نظر اهل‌بیت همراه باشد. حضرت امام رضا (علیه‌السلام) فرمودند؛ شمارا از رقص و موسیقی حرام نهی می‌کنم.

امام‌جمعه اردکان در خطبه دوم با گرامیداشت هشتم اسفندماه سالروز تأسیس نهاد امور تربیتی به‌وسیله شهیدان رجایی و باهنر گفت: این نهاد صدقه جاریه‌ای است که این دو شهید بزرگوار به‌جا گذاشتند. اگر تربیت و تهذیب همراه با علم‌آموزی و آموختن دانش نباشد علم و دانش هم نه به خود انسان و نه به جامعه نفعی نمی‌رساند. حضرت امام (ره) می‌فرمایند؛ اگر تهذیب نباشد علم توحید هم به درد نمی‌خورد.

وی اظهار داشت: تأسیس نهاد تربیتی برای این بود که در مدارس ما در کنار تعلیم، تربیت و تهذیب هم وجود داشته باشد. مدیران مدارس، معلمان و مربیان دقت کنند که در کنار دانش آموختن به نوجوانان و جوانان وظیفه‌دارند که امور دینی و تربیتی را هم یاد بدهند. منظور از امور تربیتی یعنی تربیت اسلامی، یعنی معارف دینی که از قرآن و اهل‌بیت گرفته می‌شود. ممکن است که امروز شیوه‌های تربیتی پیشنهاد بشود که با قرآن، دین و اهل‌بیت سازگاری نداشته باشد. گاهی می‌شنویم که در روانشناسی و مشاوره‌های غربی به نوجوانان و جوانان پیشنهاد‌هایی می‌دهند که ازنظر مکتب و مذهب ما شیعیان حرام قطعی است.

شاکر به کسانی که نقش معلمی دارند یادآوری کرد که دانش آموزان، جوانان و نوجوانان از رفتار آن‌ها به‌اندازه گفتارشان درس می‌گیرند. حرف زدن معلم سر کلاس، اخلاق، برخورد، نوع لباس پوشیدن، نوع آرایش و نوع صحبت کردن معلم درباره دیگران الگویی برای دانش آموزان است. اگر معلم بتواند بااخلاق و برخورد و عمل نیک دانش آموزان را خوب تربیت کند ثوابش به او می‌رسد و اگر خدای‌ناکرده با رفتار و اخلاق غیردینی و شبهه افکنی در ذهن جوانان آن‌ها را دین و از راه درست بازبدارد در این گناه هم شریک است.

وی گفت: به مسئولین آموزش‌وپرورش هم سفارش می‌کنیم که همان‌گونه که به درس دانش آموزان و رتبه کنکور اهمیت می‌دهند به مسائل تربیتی و ترویج معارف دینی در میان دانش آموزان و مدارس هم اهمیت بدهند تا نسل آینده ما نسلی متدین و تربیت‌شده در مکتب اهل‌بیت باشد و مایه افتخاری برای خانواده‌ها، مردم و مسئولان باشند.

خطیب جمعه اردکان در بخش دیگری از سخنان خود ضمن محکومیت اقدامات و جنایت اخیر در خیابان پاسداران تهران و برهم زدن امنیت جامعه، یاد و نام شهدای نیروی انتظامی و بسیج را گرامی داشت و گفت: ما خواستار برخورد قاطع و سریع با مخلان امنیت هستیم.

وی افزود: امنیت مرزها و بیرون از مرزها مهم است اما امنیت درون شهرها و خیابان‌ها نیز مهم است و شاید هم مهم‌تر باشد. اینکه کسانی با هر طرز فکر و اعتقادی پیدا بشوند و بیایند در خیابان اصلی شهر آدم بکشند موجب سلب امنیت مردم می‌شوند. امنیت آن‌قدر مهم است و مردم نسبت به آن حساس هستند و انتظار مردم این است که با خاطیان برخورد قاطع بشود. از نیروی انتظامی بابت مدارا کردن تشکر می‌کنیم اما از مسئولین امنیتی و قضایی این انتظار می‌رود که به این افراد خاطی رحم نکنند مماشات نکنند. اگر این کار را انجام بدهند مردم دلسرد می‌شوند و این‌ها نیز پر رو می‌شوند. عفو و بخشش جای خود دارد و اگر در جای خود نباشد نه‌تنها امری را اصلاح نمی‌کند بلکه فساد را هم زیادتر می‌کند. هرچه سریع‌تر محاکمه این افراد آغاز شود تاکسی جرئت نکند در پایتخت و مرکز کشور ما امنیت مردم را سلب کند.

شاکر در بخش پایانی خطبه‌ها با اشاره به بیانات مقام معظم رهبری در دیدار با مردم آذربایجان شرقی گفت: ایشان تأکید کردند که حضور درصحنه ملت ایران پس از 39 سال بی‌نظیر و چیزی در حد معجزه است. ملت ما در چهار دهه انقلاب پیشرفت‌های زیادی داشته است که دشمنان هم به آن اقرار می‌کنند البته در عرصه عدالت عقب‌مانده است و نتوانسته شعار عدالت را به‌خوبی اجرا کند. مردم ما به‌خوبی از اصل انقلاب دفاع می‌کنند و درجاهایی اگر انتقاد دارند می‌گویند اما از اصل نظام و انقلاب تا پای جان دفاع می‌کنند و صف خود را از اغتشاشگران جدا می‌کنند.

وی اظهار داشت: این‌همه تبلیغات برای دلسرد کردن مردم و برای اینکه به صحنه نیایند انجام شد اما ببینید مردم به‌صورت خودجوش پیروزی انقلاب را جشن می‌گیرند و درصحنه حاضر می‌شوند. در هیچ جای دنیا چنین امری وجود ندارد.

امام‌جمعه اردکان گفت: امروز بزرگ‌ترین هدف دشمن این است که مردم را از ادامه این مسیر دلسرد کند و اگر کسانی در کشور میز خطابه دارند، قلم‌به‌دست هستند، کاری انجام می‌دهند و شعاری می‌دهند به‌گونه‌ای سخن می‌گویند که مردم را از این نظام و انقلاب دلسرد می‌کنند به حدی که دل مردم را خالی می‌کنند که دیگر ناامید هستند و فایده‌ای ندارد. آن‌ها بخواهند و نخواهند به این ملت خیانت کرده‌اند. ملت ایران باقدرت تمام در حال پیشرفت است و به اهدافش نزدیک می‌شود.

وی افزود: ملت بزرگ ما این‌همه افتخارات داشته است. ملت ما بصیر و آگاه است و می‌داند چه دستاوردهای زیادی داشته‌اند. رسانه‌های دشمن دائماً در طول این چهار دهه ناامیدی را ترویج می‌کنند و از کاه کوه می‌سازند. در این حادثه خیابان پاسداران تهران چنان بلوایی به راه انداختند که امنیت از ایران سلب شده است. آن‌ها در رسانه‌های خود یک گرم را به یک‌تن تبدیل می‌کنند. گاهی خودشان هم باور می‌کنند و به صحنه وارد می‌شوند. باید انتقاد و مشکلات را به‌گونه‌ای بیان کنیم که مردم دلسرد نشوند. با پشتوانه این ملت و حمایت از ولایت‌فقیه این انقلاب ما دست صاحب اصلی‌اش حضرت بقیه‌الله الاعظم (ارواحنا له الفدا) برسد.

گرامیداشت یاد جان‌باختگان سقوط هواپیمای مسیر تهران یاسوج از دیگر مباحثی بود که امام‌جمعه اردکان به آن پرداخت.


آخرین عناوین آخرین عناوین