Skip to Content

شناسه : 34905798
اکبری خبر داد


معاون محیط زیست استان یزد، با اشاره به اینکه میگوی بچه وزغی یکی از قدیمی ترین گونه‌های زنده است که بیش از 200 میلیون سال قدمت دارد، گفت: برای اولین بار میگوی بچه وزغی در شهرستان اردکان مشاهده شد.

به گزارش اردکان گویا؛ «حسن اکبری» در طی گفت‌ و گویی با خبرگزاری ایسنا با بیان این‌که میگوی بچه وزغی یکی از قدیمی‌ترین گونه‌های زنده است که بیش از 200 میلیون سال قدمت دارد، اظهار کرد: این گونه حدود دو هفته پس از خروج از تخم بالغ می‌شود.

وی دلیل نامیده شدن میگوی بچه وزغی به فسیل زنده را قدمت زیاد آن عنوان کرد و گفت: زیستگاه این سخت پوست آبشش پا در اروپا، هند، روسیه و آفریقای شمالی است و در ایران نیز اولین بار در سال 1383 از استان آذربایجان غربی گزارش شد.

معاون امور فنی محیط زیست استان یزد، افزود: در سایر استان‌ها مانند خراسان رضوی و سیستان بلوچستان نیز این گونه مشاهده شده است.

وی با بیان این‌که این جاندار آبزی دارای تخم‌هایی با مقاومت به خشکی و گرماست و می‌تواند تا 20 سال غیر فعال باشد، اظهار کرد: این تخم‌ها بعد از بارندگی و آبگیری برکه‌ها تفریخ و تبدیل به یک موجود زنده می‌گردد.

اکبری با اشاره به این‌که اولین میگوی بچه وزغی در استان یزد توسط یزدی یکی از همیاران محیط زیست در تیرماه سال جاری از بندهای خاکی استان جمع آوری شده است، تصریح کرد: این گونه نادر در منطقه رباط واقع در شهرستان اردکان کشف شده است.

این مقام مسئول در پایان، خاطرنشان کرد: بچه وزغی یک تا پنج سانتی متر طول دارد که به دلیل شباهت ظاهری به نوزاد قورباغه به بچه وزغی معروف شده است.


آخرین عناوین آخرین عناوین