Skip to Content

شناسه : 34905852
معاون وزیر صنعت، معدن و امور تجارت:


معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت، اظهار داشت: با توجه به تشکیل کنسرسیومی، استان یزد در سه سال آینده؛ قطب بزرگ تولید سرب و روی در سطح کشورمان خواهد شد.

به گزارش اردکان گویا به نقل از خبرگزاری ایرنا؛ «جعفر سرقینی» در چهارمین همایش ملی نقش معدن در توسعه کشور در یزد گفت: یکی از کارهای بسیار مهمی که در دولت تدبیر و امید انجام شد، تصویب ایجاد شورای معادن در استان‌ها بر اساس برنامه ششم توسعه است.

وی افزود: شورای یادشده امروز در تعامل با بخش های دیگر ارتباط برقرار کرده که به شورای توسعه ای تبدیل شده است و با توجه به پتانسیل بالای معدن در اشتغالزایی و رونق توسعه اقتصادی ، تسهیل امور مردم و رونق بیشتر صنایع معدنی در دستور کار است.

معاون وزیر صنعت در باره تشکیل جلسه شورای معدن در استان یزد، تصریح کرد: اگر یزد هم در این خصوص خوب عمل کند و جلسات منظم برای حل مشکل داشته باشد 30 درصد مابقی اختیار هم تفویض خواهد شد.

وی در ادامه با بیان اینکه از مصادیق اقتصاد مقاومتی، بخش معدن است، اظهار کرد: امروز تکنولوژی این بخش در کشور بومی شد و بویژه در بخش های فولاد که البته توسعه هر بخشی نیازمند واردات برخی دستگاهها بوده و خواهد بود.

سرقینی با اشاره به تحریم های اخیر هم یادآور شد: اولویت اصلی این تحریم ها ، بخش معدن ایران است ولی با توجه به تجربه گذشته که در شرایط سخت تحریم به دست آمد امروز در تامین نیاز داخلی مشکلی نداریم.

وی، افزود: عمده مشکل ما شاید در حوزه صادرات محصولات باشد، امیدواریم با تلاش بخش خصوصی و همراهی دولت این مشکلات نیز کمتر به کشور آسیب برساند.

عضو شورای عالی معادن کشور در ادامه تصریح کرد: عمده تلاش های دولت و این شورا تقویت بخش خصوصی و ایجاد همدلی بیشتر میان دستگاههای دولتی و خصوصی است تا از تصدی گری ها کاسته شود.

معاون وزارت صنعت به جایگاه ویژه معدن در ایران اشاره کرد و ادامه داد: همین وضعیت موجب شده تا این بخش اولویت اصلی دشمنان برای اعمال تحریم ها باشد به همین دلیل باید معدنکاران به فکر تأمین مواد مورد نیاز خود باشند و از تجربه های گذشته در این خصوص به خوبی استفاده کنند.

** بخش معدن کشورها برای توسعه صنایع نوین معطل نشده است

سرقینی با بیان اینکه برخی معتقدند که بخش معدن مشکلاتی زیست محیطی و آلایندگی هایی دارد و باید به سمت صنایع نو و کم آبخواه برویم ، ادامه داد: در این خصوص بخش معدن هیچ کشوری در دنیا برای توسعه صنایع نوین معطل نمانده است و در واقع زیربنای سایر صنایع محسوب می شود.

وی در باره لزوم انتقال درآمدهای معدنی به استانها هم گفت: در قانون مشخص شده تا حقوق دولتی از معادن در حسابی مشخص واریز شود که باید در بخش معدن هزینه شود.

عضو شورای عالی معادن کشور افزود: امسال وضعیت این بخش از سال قبل بهتر است و سهم استانها نیز از حساب پرداخت خواهد شد.

**مسایل معدن D19 چادرملو اردکان حل شد / یزد در آینده قطب سرب و روی می شود

معاون وزیر صنعت با اشاره به برخی اکتشافات اخیر در کشور یادآور شد: بر این اساس 2 تا سه میلیارد تن به ذخایر معدنی کشور اضافه شده است که در این میان 2 معدن بزرگ متعلق به استان یزد است.

سرقینی از حل مشکلات معدن D19 در چادرملو اردکان خبر داد و افزود: حل مشکلات معدنی در کشور نیازمند همدلی و تعامل بخش های دولتی و خصوصی است که نمونه آن در آزادسازی محدوده ها بخوبی دیده شد.

وی یکی از موارد را تعامل در باره پروانه های اکتشافی دانست و گفت: تمدید پروانه اکتشاف معدنی بعد از 2 سال ممکن نیست و در بخش خصوصی هم پرونده های اکتشافی که اقبل از سال 1390 بوده تمدید نمی شود.

وی با اشاره به ظرفیت های استان یزد در حوزه های معدنی و در بخش سرب و روی تصریح کرد: با توجه به تشکیل کنسرسیومی ، یزد در سه سال آینده ، قطب بزرگ تولید سرب و روی کشور خواهد شد.

این مسئول با انتقاد از برخی رسانه ها در حاشیه سازی برای خانه معدن کشور گفت: این خانه ، همراه و در کنار دولت است و به عنوان مادر تشکلهای معدنی محسوب می شود.

همچنین معاون وزارت صنعت، معدن و تجارت و رئیس سازمان زمین شناسی در همایش یادشده با تأکید بر لزوم ایجاد همدلی میان دستگاه های دولتی و بخش خصوصی گفت: این سازمان داده های حاصل از 58 سال فعالیت خود را رایگان در اختیار مردم قرار می دهد.

مرضیه لک افزود: این سازمان با وجود چندین دهه فعالیت علمی در سطح بین المللی، کمتر دیده شده است.

وی مشکل اساسی را نبود همدلی لازم میان دستگاه های اجرایی و بخش خصوصی عنوان کرد و گفت: همین امر موجب شده تا دستگاه ها در گذشته هر کدام ، جداگانه کارهای مربوط به خود را انجام دهند.

رئیس سازمان زمین شناسی تصریح کرد: با توجه به مسئولیتی که عهده دار است، علاوه بر ایجاد همدلی میان این سازمان با سایر دستگاه ها و بخش خصوصی ، سعی دارد تا زمینه انتشار داده های زمین شناسی را فراهم کند.

لک، تأکید کرد: وزیر صنعت معتقد است، باید تفکر را تغییر داد و به توسعه بخش خصوصی نیز کمک کرد و لازمه آن ایجاد زمینه حضور این بخش در حوزه های بلوکه شده دستگاه ها و سازمانهاست.

وی در این ارتباط ایجاد شورای همدلی خانه ملت و دولت با تشکل های بخش خصوصی از سوی وزیر صنعت ، معدن و تجارت را حرکتی نوین در بخش معدن عنوان کرد و یادآور شد: با همین نگاه در برنامه چهار ساله این بخش که بزودی ابلاغ می شود وظایف هر بخش به خوبی تفکیک شده است. 


آخرین عناوین آخرین عناوین