Skip to Content

شناسه : 31919911
معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی یزد:


معاون بهداشتی دانشگاه در نشست تدوین سند جامع سلامت استان گفت: شیوع بیماری‌های غیرواگیر در استان، یک زنگ خطر برای این خطه محسوب می‌شود.

به گزارش اردکان گویا به نقل از پایگاه معاونت اجتماعی وزارت بهداشت؛محمدحسن لطفی در نشست کارگروه تدوین سند جامع سلامت استان افزود: یزد در شیوع دیابت، اختلالات چربی خون و فشار خون، به ترتیب در رتبه‌های پنجم، ۱۷ و ۹ کشور قرار دارد. وی خاطرنشان کرد: همچنین در زمینه شیوع انواع سرطان در بین مردان در رتبه سوم و در مصرف دخانیات، فست فودها، نمک و چاقی به ترتیب در جایگاه ۱۲ ، ۶، ۱۳و ۱۴ کشوری هستیم، از این رو باید سطح سواد سلامت مردم استان افزایش یابد.

لطفی با اشاره به این‌که برای پیشگیری از این بیماری‌ها به همکاری بین‌بخشی همه دستگاه‌ها نیاز است، گفت: ۲۵ درصد سهم سلامت مربوط به افراد جامعه، ۵۰ درصد حاکمیت و ۳۰ درصد به نظام سلامت مربوط می‌شود. معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی شهید صدوقی یزد، داشتن محیط سالم در زندگی افراد جامعه را مهم دانست و اظهار داشت: استان یزد با چالش‌هایی چون خشکسالی، ریزگردها و صنایع آلاینده مواجه است که باید در این زمینه چاره‌اندیشی کرد تا مردم از زندگی سالم بهره‌مند شوند.

وی تصریح کرد: سالانه چهار هزار و ۸۶۰ نفر در استان فوت می‌کنند که علت فوت ۲۳۰ نفر از آنها، عوارض ناشی از آلودگی هواست. معاون بهداشتی دانشگاه با اشاره به سند سلامت استان خاطر نشان کرد: این سند پنج ساله است و در آن به علل بیماری‌ها، ارتقای شاخص سلامت افراد و افزایش امید به زندگی توجه ویژه‌ای شده است.

در این نشست اعضای کارگروه پیشنهادات خود را مطرح و تصمیمات لازم اتخاذ شد.

افزایش کیفیت زندگی، کاهش ۱۵ درصدی بیماری‌های غیرواگیر و افزایش ۲۵ درصدی سطح سواد سلامت از اهداف تدوین سند جامع سلامت استان است.

انتهای پیام/


آخرین عناوین آخرین عناوین