Skip to Content

شناسه : 32247889


به مناسبت گرامیداشت هفته معلولین، مراسم جشنی با حضور معلولین و خانواده های آنها در محل کانون فرهنگی تربیتی امام خمینی (ره) شهرستان اردکان برگزار شد.

به گزارش اردکان گویا؛ به مناسبت گرامیداشت هفته معلولین ۱۲ تا ۱۸ آذرماه ، جشنی با حضور معلولین و خانواده های آنها در محل کانون فرهنگی تربیتی امام خمینی(ره) شهرستان اردکان برگزار شد.

رئیس اداره بهزیستی اردکان در این مراسم با بیان اینکه این مناسبت ها را گرامی می داریم تا فرصت و بهانه اي باشد براي اين كه بار ديگر مسائل مربوط به بزرگترين اقليت جهان در اذهان پر دغدغه مردم و مسؤولان تداعي شود افزود: معلولیت تنها و تنها یک نقص است که قابل جبران است اگر به معلولان فرصت بدهیم و با چشم پوشی از نواقص ظاهری آنها، توانمندیهایشان را در نظر بگیریم و می توانیم آنها را بر اساس توانمندیهایشان در جامعه مشغول کنیم.

امیر ولی عضد زاده افزود: در اردکان یک مرکز شبانه روزی سالمندان، یک مرکز شبانه روزی معلولان ذهنی، چهار مرکز روزانه معلولین ذهنی-جسمی، کودک ناشنوا و کم شنوا، دو کارگاه تولیدی حمایتی معلولان،یک مرکز ویزیت در منزل معلولان جسمی حرکتی و یک مرکز مراقبت، به معلولان خدمت رسانی می کنند.

وی اظهار داشت : حقیقتا معلولیت محدودیت نیست و این ادعا را می توان با موفقیت ها و فعالیت های قابل قبول و ارزشمندی که جامعه معلولان اردکان در زمینه های تحصیلی، فرهنگی، آموزشی و ورزشی کسب کرده اند، اثبات کرد. عضدزاده تصریح کرد: تشکل های معلولان باید به یکدیگر بپیوندند تا بتوانند ایفای نقش کرده و از حقوق خود دفاع کنند.

وی راهکار اصلی معلولان برای رسیدن به اهداف خود و برخورداری از حقوق برابر با سایر اقشارجامعه را ایجاد هم افزایی ، انتقال تجارب ، تشکیل کارگروه های مختلف ، شناسایی افراد مستعد و کارآمد، تشکیل گروههای هنری، علمی، فرهنگی ورزشی و برنامه ریزی جامع و کامل ویژه مناسبت ها (روز جهانی نابینایان، ناشنوایان، سالمندان و...) دانست و خواستار تشکیل و حضور قوی تر تشکل های معلولان در عرصه های مختلف فرهنگی، هنری علمی و ورزشی برای رقابت موثر در سطح کشور شد .

بهزیستی اردکان بیش از دو هزار معلول و 300 خانوار نیازمند شهرستان را تحت پوشش و حمایت خود دارد و خدمات خود را از طریق 16 مهد کودک، 11 مرکز توانبخشی روزانه و شبانه روزی و ویزیت در منزل، 10 موسسه فعال در حوزه پیشگیری و سه موسسه خیریه همکار به آحاد مردم و مددجویان ارائه خدمت می کند.

وی، مشکل دیگر این قشر از جامعه را  نامناسب بودن محیط شهری دانست و افزود: در ۲سال گذشته با اجرای طرح شهر بدون مانع و دوستدار سالمند در اردکان این مشکل نیز تا حدودی حل شده است.

اجرای نمایش ، مسابقه و قرائت مقاله توسط روشندل اردکانی، فاطمه هاتفی از دیگر بخشهای این مراسم بود.

در این مراسم از طرف اداره بهزیستی اردکان از گروه تاتر ناشنوایان ، نابینایان و معلولان موفق شهرستان تقدیر شد.


آخرین عناوین آخرین عناوین