Skip to Content

شناسه : 35697300
محقق اردکانی خبر داد


محقق و تاریخ نویس اردکانی، اظهار داشت: کاروان حضرت امام رضا (ع) در اواخر آبان از یزد حرکت و از رباط انجیره وارد خرانق شدند که به خاطر اهمیت این موضوع؛ 30 آبان ماه، روز شهرستان اردکان نام گذاری شده است.

«علی سپهری» در طی گفت و گویی با اردکان گویا در این رابطه، ابراز کرد: حضرت امام امام رضا (علیه السلام) در روز 29 آبان ماه سال 196 هجری شمسی از یزد حرکت کرده و از طریق مسیر رباط انجیره وارد منطقه خرانق شهرستان اردکان شدند و در محل فعلی مشهدُگ در کنار قلعه قدیمی خرانق جلوس فرمودند که به احتمال زیاد شب را در این محل به صبح رسانده اند و سپس از طریق ساغند و رباط پشت بادام به طرف نیشابور و مرو، حرکت فرمودند. خوشبختانه اهالی محلی در طی همان سال های اولیه در محل جلوس شمس الشموس ساختمانی احداث کردند و به مرور زمان آن ساختمان خراب شده بود که در سال 592 هجری قمری به کوشش ابو بکر بن علی بن ابی نصر، بار دیگر ساختمان تجدید بنا شده و در سال 595 هجری سنگ تاریخ ارزشمندی در این بنا نصب شده است که آنجا را "مشهدُگ "نامیده است.

وی، افزود: برای بار دوم به مرور زمان این ساختمان ویران شده بود که با همکاری اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و امور گردشگری شهرستان و سایر ارگان ها موفق شدیم ساختمان را باز سازی و "مشهدُگ" را احیاء کنیم و از آن پس در چند سال گذشته در روز 30 آبان به همین مناسبت مراسمی در مشهدُگ برگزار می شود.

نویسنده کتاب روزهای پرخطر به برنامه گرامیداشت امسال اشاره و اذعان کرد: در بعد از ظهر روز چهارشنبه 30 آبان ماه مراسم حرکت کاروان نمادین هشتمین اختر تابناک آسمان امامت و ولایت به سمت مشهدگ خرانق اردکان برگزار خواهد شد و انشالله در همین شب محفل شعری برای اولین بار با موضوع اهل بیت (علیهم السلام) با حضور جمعی از اصحاب فرهنگ و هنر و خادمان حضرت امام رضا برپا می شود.

این محقق برجسته، اظهار داشت: از افتخار مردم شهرستان اردکان بخصوص اهالی بخش خرانق این است حضرت امام رضا(ع) حداقل دو روز در این منطقه حضور داشته اند و در خرانق و ساغند و رباط، جلوس فرموده اند. ارزشمند ترین سند تاریخی این رویداد عظیم سنگ تاریخ مشهدُگ می باشد که به زبان فارسی است و از نظر قدمت در منطقه بی نظیر می باشد  ودر رسم الخط آن روشی به کار رفته که مخصوص آن عصر بوده مثلا به جای دال ، ذال به کار برده شده که مرسوم آن زمان بوده است. متاسفانه این سنگ ارزشمند چند سال قبل به سرقت رفته است.

سپهری، تصریح کرد: با توجه به سندیت این سنگ تاریخی، تصویری از آن روی سنگی چاپ و در مشهدُگ نصب شده و از آنجا که قرائت سنگ نوشته اصلی برای همگان امکان نداشت متن لوح را روی سنگ بزرگی باز نویسی و در مشهدُگ نصب شد و همچنین مسیر حرکت حضرت امام رضا (ع) از مدینه تا مرو، بر روی دو سنگ طراحی که یکی در مشهدُگ نصب شده و دیگری به زودی در رباط پشت بادام نصب خواهد شد.


آخرین عناوین آخرین عناوین