Skip to Content

شناسه : 32936522
رئيس شوراي دهياري مزرعه نو اردکان؛


رئيس شوراي دهياري روستاي مزرعه نو گفت: پیشنهاد داریم که مدیران بنیاد مسکن و اداره برق استان پیگیر این کار شوند تا اداره بنیاد و اداره برق اردکان این موضوع و مشکل مردم را به یکدیگر پاس ندهند چون در این میان مردم و جوانان روستای ما هستند که ضرر می کنند

به گزارش اردکان گویا؛ طی تماس های مکرر مردمی و پیام هایی که در فضای مجازی مبنی بر عدم ارائه خدمات زیربنایی و زیرسازی زمین های بنیاد مسکن در روستای مزرعه نو به دست ما رسید سایت اردکان گویا پیگیری هایی را از مسئولین شهرستان انجام و پای صحبت مردم و مسئولین نشست.

 پس از شنیدن پاسخهای رئیس بنیاد مسکن و رئیس اداره برق اردکان و عدم قبول مسئولیت اجرای شبکه برق زمین های بنیاد مسکن در روستای مزرعه نو برای دومین بار سراغ رئیس شورای اسلامی روستای مزرعه نو رفتیم تا گفته های وی را مبنی بر پاسخ ها و صحبت های رئسای دو اداره برق و بنیاد مسکن جویا شویم.

هادي حدادنیا در مصاحبه با اردکان گویا در خصوص مشکلات زمین های بنیاد مسکن در روستای مزرعه نو گفت: پاسخ های رئیس محترم اداره برق مبنی بر مراجعه مردم به ماده پنج قانون ساماندهی و حمایت از تولید عرضه مسکن را در سایت شما خواندم و طبق بررسی و مطالعه ای که بنده بر روی قانون های گفته شده در مصاحبه باوي انجام دادم، در این  قانون گفته نشده  که اجرا و ساخت خدمات زیربنایی در زمین ها به عهده اداره واگذار کننده زمین است، بلکه گفته شده که بر عهده ادارات ذی ربط است، یعنی آب و برق و گاز بر عهده ادارات مربوطه است. این قانون یک آیین نامه اجرایی هم دارد که اگر مسئولین به آن رجوع کنند مشخص می شود که چه کسی متولی تامین برق و گاز و آب زمین هاست.

وی افزود: در آیین نامه اجرایی این قانون به طور کامل توضیح داده شده و جای  هیچ شبهه ای نیست. دراین آیین نامه اجرایی، زمین هایی که بنیاد مسکن به مردم تحویل داده شده  قید شده که  تسطیح و آماده سازی زمین ها و جدول گزاری و قطعه بندی زمین بر عهده بنیاد مسکن است. جلسه ای هم در خصوص همین مشکلات برق زمین ها با بخشدار و مسئول اداره برق و بنیاد مسکن در دفتر دهیاری مزرعه نو طی دوهفته گذشته صورت گرفت، در جلسه هم براي بار دوم نبود اعتبارات کافی از سوی مسئولین  ادارات برای اجرای شبکه برق مطرح شد و پیشنهادی هم که از جانب مسئولین اداره برق گفته شد مورد بحث و بررسی قرار گرفت  که   تعداد زیادی از مالکین و کسانی که در روستا از بنیاد و شورا زمین گرفته اند پول و هزینه اشتراک و امتیاز برق را زودتر و حتی قبل از ساخت منزل مسکونی طی قراردادی و به صورت یکجا ، از اداره برق خریداری کنند  تا که کمکی به اداره برق شود و و بتوانند عملیات شبکه برق را اجرایی کنند.

رئیس شورای مزرعه نو  ادامه داد: ما این پیشنهادی که در جلسه مطرح شد  را به مالکین زمین ها و کسانی که خانه های خود را ساخته اند اعلام کردیم که متاسفانه با استقبال روبرو نشد چرا که مبلغی که برای امتیاز برق در روستا پرداخته می شود 525 هزار تومان است در حالی که برای برق این زمین ها ادراره برق رقمی حدود 1یک میلیون 600 هزار تومان عنوان کرده که مردم باید پرداخت کنند و این  مبلغ با رقم امتیاز برق شهر یکی ست و برای مردمی که در روستا زندگی می کنند و از خیلی از امکانات  که در شهرهاست محروم هستند، مبلغ بالایی است چرا که این زمین هایی که حالا واگذار شده جزء زمین های روستا بوده و اهالی و جوانان همین روستا که منزل و خانه ای ندارند به عنوان یک فرد روستایی دارند خانه می سازند و اداره برق هم میتواند این مشکل مبلغ امتیاز و اشتراک روستایی را حل کند.

وی اظهار داشت: طی چندماه گذشته پیگیری های زیادی از بنیاد مسکن و اداره برق صورت گرفته است و این طور که به ما گفته اند اعتباراتی  هم برای توسعه برق روستایی به اداره برق استان داده شده است که امیدواریم مقداری از این اعتبار برای ایجاد شبکه برق روستای مزرعه نو کنار گذاشته شود و مشکل مردم و جوانان روستای ما هم مدنظر مسئولین باشد.

حدادنیا گفت: در حال حاضر صاحبان زمینهای بنیاد مسکن و شورا دراین جا دو دسته اند خانواده هایی که خانه های خود را ساخته اند و آب و گاز هم دارند ولی بدون برق امکان زندگی در آن خانه را ندارند و گروه دیگری هم که جواز ساخت زمین را گرفته اند ولی به دلیل عدم وجود برق هنوز شروع به ساخت و ساز نکرده اند چرا که می گویند اگر هم بسازیم فایده ای ندارد چون برق نداریم. پیشنهاد داریم که مدیران بنیاد مسکن و اداره برق استان پیگیر این کار شوند تا اداره بنیاد و اداره برق اردکان این موضوع و مشکل مردم را به یکدیگر پاس ندهند چون در این میان مردم و جوانان روستای ما هستند که ضرر می کنند و باور کنید اگر  مشکلات برق زمین هایشان و توقعاتشان از این ادارات برآورده نشود ممکن است به شهر مهاجرت کنند.

وی ادامه داد: تعدادی از همین مردم اهالی  که در شهر اردکان زندگی می کردند بخاطر خرید این زمین ها مهاجرت معکوس به روستا داشته اند اما حالا که برقی برای زمین ها کشیده نشده است تعدای از آنها  قصد بازگشت به شهر را دارند، چرا که نمی شود بدون برق زندگی کرد. البته یک معضلی هم که به نبود شبکه برق اضافه شد این  مبلغ  امتیاز برق است ، چرا که  اگر در آینده  شبکه برق راهم بکشند اما بخواهند امتیاز و اشتراک برق را با قیمت  امتیاز برق شهر به مردم بدهند، باز هم مشکل ایجاد خواهد شد و پس اگر امتیاز برق هم می دهند امتیاز برق روستایی بدهند.

این مقام مسئول در خصوص جریمه عدم گرفتن پروانه ساخت زمین روستاییان عنوان کرد: رئیس  بنیاد مسکن اردکان هم موافق این است که میزان جریمه برای زمین هایی که زیرساخت نداشته است بالا است و با پیگیری که وي از استان یزد داشتند قرار بر این شده است که جرایم زمینهای نساخته به صورت قسطی و در اقساط بلند مدت پرداخت شود.

وی در خصوص قانون های گفته شده توسط مسئولین گفت : درماده 5 قانون واگذاری زمین آمده است که «وزارت مسکن و شهرسازی و نهادهای واگذار‌کننده زمین موظفند تمهیداتی را فراهم آورند تا آماده‌سازی اراضی واگذاری شامل(اجراء جوی، جدول، آسفالت، شبکه‌های تأسیسات زیربنایی و احداث مساجد) در کوتاهترین زمان ممکن انجام گیرد» اما توجه داشته باشید که نوشته شده است «تمهیداتی» فراهم آورند، چطور تمهیدات به معنی انجام عملیات اجرای شبکه برق قلمداد شده است؟  در صورتی که این قانون یک آیین نامه اجرایی دارد و بر اساس آن باید ارگان و نهاد و ادارات  ذی ربط عمل کنند.

چطور ممکن است اداره آب و گاز موظف به آماده کردن زیر ساخت هستند و این کار را برای زمین ها  انجام داده اند ولی  اداره برق تفسیر  متفاوتی از این ماده قانونی دارند؟!

انتهاي پيام/ر


آخرین عناوین آخرین عناوین