Skip to Content

شناسه : 29053898


يکي از دامداران گفت: برای مسئولین اصلا مهم نیست که دامدارای زنده است یا مرده، دامداری می کند یا نمی کند؟ سختیش چیست و راه رفع این مشکلات چیست، حمایت می خواهد یا نمی خواهد؟

به گزارش اردکان گویا، چندی پیش تعدادی از گاوداران اردکان در اعتراض به سیاست جدید فرمانداری شهرداري اردکان مبنی بر پرداخت پول زمینی که سی سال پیش از طرف دولت به آنهاواگذار شده بود جلوی درب فرمانداری تجمع کردند که این زمینه ای شد تا پای حرف و درد و دل دامداران بنشینیم و از وضعیت کار و مشکلات این شغل با خبر شویم.

یکی از دامداران اردکانی در مصاحبه با اردکان گویا گفت: من هم جزو یکی از معترضینی بودم که در روبروی فرمانداری تجمع کردیم. بعد از گذشت 30 سال از ما سند می خواهند و من هیچ پشتوانه ای برای پرداخت آن ندارم.

حبیب محیطی افزود: بعد از کشمکش بسیار چون نیجه ای حاصل نشد در روبروی فرمانداری تجمع کردیم و بعد از گذشت مدت زمانی راهی دفتر فرماندار شدیم و او با تکرار واژه «درست می شود » ما را به بیرون راهنمایی کرد.

وی ادامه داد: من پس اندازی ندارم که برای گرفتن سند و خرید زمین بدهم. تنها دارایی من همین دوچرخه و سه گاو است که اگر این زمین را از من بگیرند باید این سرمایه هایم را بفروشم و خانه نشین شوم. تنها امیدم به همین درآمد است.

محمود شاکر دیگر گاودار اردکانی در خصوص مشکلات پیش آمده گفت: از کودکی با کمک پدرم به دامداری مشغول شدم و این حرفه را با خون دل ادامه دادم.

وی افزود: برای مسئولین اصلا مهم نیست که دامدارای زنده است یا مرده، دامداری می کند یا نمی کند؟ سختیش چیست و راه رفع این مشکلات چیست، حمایت می خواهد یا نمی خواهد؟

این گاودار اردکانی اظهار داشت: باید به مصرف لبنیات اهمیت داد اما قیمت لبنیات در ایران با بطری آب برابری می کند. این درحالی است که خوراک دام از 1000تومان تا 1450 تومان است و قیمت خرید شیر خام 1000تومان.

شاکر ادامه داد: با این وضعیت پیش آمده گاوهایم را از 140 راس به 40 راس کاهش داده ام و این صد راس را نیز با چک های مدت دار فروخته ام.

گاودار با سابقه اردکانی تصریح کرد: ما شیر سالم، مقوی، بدون افزودنی وپرچرب تولید می کنیم اما مرکز بهداشت اجازه فروش به ما نمی دهد. رئیس جمهور شعارهای زیبایی از حمایت از دامداران زد اما به همان شعار خلاصه شد.

وی تاکید کرد: در گذشته با دو گاو مخارج زندگیم تامین می شد اما درحال حاضر با داشتن 40 گاو زندگیم نمی گذرد. شیر تولیدی ما را برده اند و به جای آن به خوراک دام تحویلم داده اند، واین جدای از یونجه و سفالی که برای آن هزینه کردم.

پیرمرد در حالی که گریه می کرد گفت: دردهایمان را کجا باید بگوییم؟کسی هست که به کار ما رسیدگی کند؟ 

در ادامه به سراغ یکی دیگر از دامداران اردکانی رفتیم.

عباسعلی شاکر گفت: تلاش های چندین و چند ساله ما بی فایده بوده است و دیگر کسی برای دامداران تره هم خورد نمی کند. ماشین سفال با قیمت 1200000تومان خریده ام و 900000 هزار تومان کرایه ماشین داده ام اما هیچ بازدهی برای من نداشته است.

وی ادامه داد: دامدار و کشاورز همیشه دو قشر پرتلاش و کم بازده بوده اند خودتان حساب کنید و میزان درامد دلالان را به دست بیاورید.

این دامدار اردکانی اظهار داشت: موقع تحویل شیر با هزار گرفتاری رو برو هستیم و باید از هفت خان رستم رد شویم اما در آخر هم قیمتی محاسبه می شود که حتی پول غذای دام نیز نمی شود.

وی تاکید کرد: در حال حاضر باید به جای سود از فروش شیر خام، ضرر خود را ببینیم و مسئولین نیز به این امر کم توجه هستند.

شاکر در خصوص تولید گوشت قرمز گفت: با وجود هزینه های بالای خوراک دام تولید گوشت قرمز به صرفه نیست.

وی تصریح کرد: در حال حاضر قشری که کم ترین توجه به آن می شود قشر دامدار است که کسی به آن توجهی ندارد و برای کسی مهم نیست که دامداران چه سرمایه هنگفتی را در راه اقتصاد مقاومتی قرار داده اند و در حال حاضر ضرر می دهند.

عباسعلی شاکر اظهار داشت: علاوه بر مشکلاتی که در فروش شیر و ضرر های ان داریم حالا می خواهند زمین های واگزاری دولت را که 30 سال پیش به ما واگزار شده است را نیز از ما بگیرند.

انتهای پیام/ر*ح.ا

 


آخرین عناوین آخرین عناوین