Skip to Content

شناسه : 35561371
مدیرکل حفاظت از محیط زیست استان خبر داد


مدیر کل حفاظت محیط زیست یزد با اشاره به ایجاد سه قرق اختصاصی به مساحت 132 هزار و 897 هکتار در استان، گفت: این تعداد قرق منجر به احیای زیستگاه ها و افزایش جمعیت حیات وحش در منطقه شده است.

به گزارش اردکان گویا؛ «نیره پورملائی» در طی گفت و گویی با خبرگزاری ایرنا، افزود: با افزایش مصادیق توسعه به ویژه راهسازی معدنکاری و تخریب زیستگاه های حیات وحش، حفاظت و حراست از طبیعت نیازمند عزم ملی و توجه ویژه به مشارکت مردمی است.

وی اظهار داشت: در چند دهه اخیر، جمعیت گونه های علفخوار دشتی در استان به شدت کاهش یافت، آهو، جبیر و گورخر از بسیاری مناطق حذف شدند و جمعیت گوشتخواران وابسته نیز با کاهش محسوس روبرو شد.

پورملائی یادآور شد: اغلب مدیران و کارشناسان به این نتیجه رسیدند که تنها راه حفاظت و حراست زیستگاه های حیات وحش جلب مشارکت مردمی و جبران کاستی ها در زمینه حفاظت فیزیکی است.

مدیرکل حفاظت محیط زیست یزد، خاطر نشان کرد: به همین دلیل پیرو ابلاغ اولین دستورلعمل قرق های اختصاصی در سال 87 به اداره های کل استان ها، این اداره کل از استقبال علاقه مندان به طبیعت به عنوان فرصت احیا زیستگاه ها و جمعیت های حیات وحش بهره جست و با پیگیری موضوع، از پنج قرق مصوب در شورای عالی حفاظت محیط زیست، سه قرق اختصاصی علی آباد چهل گزی، دربید و روباز در استان کرد.

وی، اظهار داشت: گرچه حفاظت از قرق های اختصاصی به صورت رسمی سابقه ای 2 ساله دارد، لیکن فعالیت های افتخاری این قرق دارها به اوایل دهه 90 باز می گردد.

مدیرکل حفاظت محیط زیست یزد، تصریح کرد: در این مدت سه قرقدار 15 نیرو به کار گرفتند و ساخت 39 منبع آبی و آبشخور، پنج ساختمان قرقبانی، خرید 15 دستگاه موتورسیکلت، 2 خودرو کمک دار، تامین پکیج تجهیزات قرقبانی، توزیع علوفه و آبرسانی به منابع آبی، تاکنون افزون بر 100 میلیارد ریال در حفاظت از حیات وحش هزینه کردند.

پورملائی افزود: سرشماری این مناطق نشان از رشد مطلوب جمعیت حیات وحش برجسته علفخوار این زیستگاه ها دارد که به طور متوسط در سال های 95 و 96، جمعیت کل و بز 6.25 درصد، آهو 87 درصد، قوچ و میش 7.49 درصد افزایش یافت که نسبت به افزایش جمعیت این گونه ها در مناطق تحت مدیریت سازمان، رشد مطلوب تری را نشان می دهد.

مدیرکل حفاظت محیط زیست یزد، ادامه داد: علاوه بر آن، از زمان تصویب این قرق ها تاکنون، 21 مورد تخلف شکار غیرمجاز توسط قرقبانان کشف و گزارش شد که پس از بررسی موضوع و اعزام ماموران گارد حفاظت محیط زیست به محل، 48 متخلف قانون شکار و صید دستگیر شد.

وی خاطرنشان کرد: متخلفان به جرم شکار غیر مجاز 10 راس کل، 2 راس جبیر و یک قطعه کبک به مراجع قضایی معرفی شدند.

به گفته مدیرکل حفاظت محیط زیست یزد در حال حاضر مطالعات ظرفیت برد تغذیه ای قرق های اختصاصی با نظارت این اداره کل و استفاده از منابع مالی قرقدارها در حال انجام است.

وی، ادامه داد: در نظر است سال های بعد، مطالعات طرح جامع مدیریت این قرق ها مطابق با شرح خدمات مصوب سازمان حفاظت محیط زیست انجام شود .

پورملائی، افزود: با شناخت هرچه بهتر وضع موجود، بستر علمی دقیق تری برای بهره برداری پایدار از قرق ها فراهم خواهد شد.

وی افزود: در این صورت امکان برنامه ریزی برای منطقه وجود دارد و نقشه راه مناسبی پیش روی بهره بردار قرق دار قرار خواهد گرفت.

وی یادآور شد: به این ترتیب پوشش حفاظتی مناسبی بر عرصه اعمال می شود و بهره برداری پایداری در عرصه شکل می گیرد که منافع آن در بعد بین المللی و ملی منجر به توسعه گردشگری طبیعت شده و ارزآوری پایداری را برای کشور رقم خواهد زد.

پورملائی با بیان اینکه یزد منطقه ای پهناور است که زیستگاه های وسیع حیات وحش از مشخصه های آن است، افزود: این زیستگاه ها، محل زندگی حیوانات ارزشمندی نظیر بالابان، هوبره، عقاب طلایی، یوزپلنگ ،گربه پالاس ،گربه وحشی و شاه روباه است.

وی خاطرنشان کرد: بر اساس اطلاعات موجود تاکنون 177 گونه پرنده، 60 گونه پستاندار و 40 گونه خزنده و 800 گونه گیاهی در استان شناسایی شدند، البته این ارقام کل گیاهان و جانوران استان را پوشش نمی دهد و هنوز گونه های شناسایی نشده زیادی در منطقه وجود دارد.

مدیر کل حفاظت از محیط زیست استان، یادآور شد: یزد با هفت میلیون و 450 هزار هکتار مساحت تنها 15.1 درصد از خاک آن تحت حفاظت محیط زیست قرار دارد.

قرق علی آباد چهل گزی با 50 هزار و 634 هکتار مساحت در غرب و جنوب غرب منطقه حفاظت شده کالمند بهادران مهریز و قرق روباز با 6 هزار و 348 هکتار در شمال غرب منطقه حفاظت شده کالمند بهادران و مابین دو منطقه کالمند بهادران و شیرکوه تفت قرار دارد و به عنوان حائل و پشتیبان برای حیات وحش مناطق یادشده قلمداد می شوند.

قرق دربید نیز با 75 هزار و 915 هکتار بخشی از زیستگاه یکپارچه و بهم پیوسته بافق- سیاهکوه است که یکی از کریدورهای مهم زیستی حیات وحش به ویژه یوزپلنگ آسیایی است.

این قرق در غرب منطقه شکار ممنوع آریز بافق و پناهگاه حیات وحش دره انجیر اردکان قرار دارد و پشتیبان مناسبی برای این مناطق است.


آخرین عناوین آخرین عناوین