Skip to Content

شناسه : 34438402
در حاشیه تجلیل از اساتید جهاددانشگاهی یزد مطرح شد


آیین تجلیل از اعضای هیات علمی و مدرسان مراکز آموزشی جهاد دانشگاهی یزد با حضور رییس این سازمان و مدیر کل صدا و سیمای استان در محل سالن آمفی تئاتر دانشگاه علم و هنر برگزار شد.

به گزارش اردکان گویا به نقل از خبرگزاری ایسنا؛ «احمد پهلوانیان» مدیر کل صدای و سیمای یزد در این مراسم، در مورد شان و جایگاه مقام معلم یادآور شد: خداوند بارها در آیات قران کریم خود را معلم خطاب می‏‏‌کند به عنوان نمونه در اولین آیات خود به آخرین پیامبرش حضرت محمد مصطفی (ص) سومین صفت خود را معلمی می‎‎خواند.

وی افزود: حضرت محمد (ص) نیز یک بار در هنگام بیان علت برانگیخته شدن خود به عنوان پیامبر اسلام آن را برای ترویج مکارم اخلاق و در جایی دیگر در مورد چگونگی مبعوث شدنش می‎‎فرماید من به عنوان معلم مبعوث شدم.

پهلوانیان همچنین در این رابطه به فرموده حضرت امیر المومنین (ع) که می‎‎فرمایند هر کسی یک مطلب را به من بیاموزد، من را بنده خود کرده است، اشاره کرد.

مدیر کل صدا و سیمای استان در ادامه، خاطرنشان کرد: این ها همه بیانگر مقام بالای معلم است و این نیست مگر به دلیل کارکرد و نقش معلمان که می‏‏‌توانند همانند یک پزشک به انسان‎‎ها حیات ببخشند و این در حالی است که پیامبر اعظم (ص) می‏‏‌فرمایند هر کسی یک فرد را نجات دهد همانند این است که یه جامعه را نجات داده و حیات بخشیده است.

پهلوانیان در پایان سخنانش به ذکر خاطراتی در مورد نقش معلم در هدایت دانش آموزان در دوران تحصیل و همچنین در دوران تدریس در خارج از کشور اشاره کرد.

«مهدی باصولی» رییس سازمان جهاددانشگاهی استان نیز در این مراسم ضمن یاد کردن از آقای مجلل یکی از معلمانش در دوران مدرسه و آرزوی توفیق برای وی، به گستردگی فعالیت‎‎های مجموعه جهاددانشگاهی اشاره کرد و گفت: جهاددانشگاهی یزد در حوزه آموزش دارای یک دانشگاه به نام دانشگاه علم و هنر و هشت مرکز آموزش‎‎های کوتاه مدت در شهرستان‎‎های یزد، اردکان و میبد است.

وی افزود: خوشبختانه حوزه آموزشی جهاددانشگاهی یزد در دو سال پیاپی رتبه اول میزان جذب فراگیر را در بین استان‎‎های کشور به خود اختصاص داده و این در حالی است که در بعد کیفی آموزش‎‎ها نیز در این مدت نسبت آموزش‎‎های تخصصی به آموزش‎‎های عمومی با افزایش مطلوبی برخوردار بوده است.

باصولی به ظرفیت‏‏‌های حوزه‎‎های پژوهشی و فرهنگی جهاددانشگاهی استان نیز اشاره و تصریح کرد: جهاددانشگاهی یزد در حوزه پژوهش دارای یک پژوهشکده و سه گروه پژوهشی است و علاوه بر این دارای شش مرکز خدمات تخصصی نیز هست.

وی حوزه فرهنگی جهاددانشگاهی استان را نیز برخوردار از سازمان‎‎ها و موسسات متنوعی همچون ایسنا، ایکنا، مرکز افکارسنجی، انتشارات، مرکز تولید کالاهای فرهنگی و مرکز قرانی معراج ذکر کرد.

وی با اشاره به این که جهاددانشگاهی در حال حاضر دارای شبکه گسترده آموزشی در استان است، گفت: البته این گستردگی دارای یک سری معایب و نواقصی نیز هست که امیدواریم زمینه‎‎های رفع آنها روز به روز فراهم و از میزان این کاستی‎‎ها کاهش یابد.

وی اشاره به تغییر ساختارها و فرآیندهای حوزه آموزشی جهاددانشگاهی استان، ابراز امیدواری کرد با اعمال این تغییرات بسیاری از مشکلات کنونی نیز مرتفع شود.

باصولی با بیان این که تحقق هدف نهایی فعالیت‎‎های آموزشی که رفع نیازها و خلاء مهارتی در بازار اشتغال استان است، نیازمند عزم و همراهی همگانی است، ایجاد فضای شفاف گفت و گو و گفتمان سازی را در این باره مهم خواند و خواستار همکاری همه مدرسان و فراگیران در این رابطه شد.

رییس سازمان جهاددانشگاهی استان تخصصی‌تر شدن آموزش‎‎ها را یکی دیگر از راهکارهای موفقیت در این حوزه برشمرد و در این باره از انعقاد تفاهمنامه کشوری برای واگذاری آموزش‎‎های شرکت هواوری به جهاددانشگاهی یزد به صورت پایلوت خبر داد.

«آفرین اخوان» معاون آموزشی جهاددانشگاهی استان نیز ضمن ارائه گزارشی از فعالیت‌های آموزشی این سازمان، از اهداف این معاونت به توسعه کمی و کیفی و استانداردسازی مراکز آموزشی، توسعه آموزش‌های الکترونیکی و بین المللی، تولید منابع آموزشی و کمک آموزشی و غیره اشاره کرد.

وی با بیان این آموزش‌های کوتاه مدت جهاددانشگاهی در گروه‌های فنی و مهندسی، علوم انسانی، هنر و معماری و زبان‌های خارجی ارائه می‌شود، گفت: این آموزش‌ها در قالب‌ آموزش‌های حضوری و مجازی، تورهای آموزشی و آزمون‌های الکترونیکی عرضه می‌شود.

اخوان به برخی تغییرات ساختاری و فرایندی در این حوزه نیز اشاره کرد و گزارشی پیرامون تغییرات صورت گرفته در مباحث مربوط به پرداخت حق التدریس‎‎ها، ارتقا مدرسان و ارتقا مرتبه اعضای هیات علمی بیان کرد.

گفتنی است؛ پخش کلیپ و اجرای سرود از دیگر برنامه‏‏‌های این دورهمی بود.


آخرین عناوین آخرین عناوین