Skip to Content

شناسه : 35592578


کارشناس مسئول محیط طبیعی اداره حفاظت از محیط زیست یزد با انتقاد از برداشت بی‌رویه از سفرهای زیر زمینی آب این استان از فرونشست 12 سانتی متری دشت یزد - اردکان در سال خبر داد.

به گزارش اردکان گویا به نقل از کانال تلگرامی ایران خبر؛ کارشناس مسئول محیط طبیعی اداره حفاظت محیط زیست استان یزد در خصوص ایجاد این فرونشست ها در دشت یزد - اردکان، گفت: فرونشست دشت‌ها در نتیجه برداشت بی‌رویه از آب‌های زیرزمینی ایجاد می‌شود.این موضوع در دشت‌هایی که  با بیلان منفی آب روبرو هستند، رخ می دهد. به زبان ساده دخل و خرج آبی این دشت‌ها با هم جور در نمی‌آید.

«اعظم حبیبی پور» با اشاره به فسیلی خواندن برخی از منابع آبی، افزود: این آب‌های زیرزمینی در دوره زمانی بسیار طولانی شکل گرفته اند و ذخایر آبی فسیلی به حساب می آیند.  این یعنی وقتی صنایع پرآبخواهی نظیر فولاد، گندله سازی، کاشی و سرامیک و .... ایجاد می شود و یا معادن عظیم تا رسیدن به سطح ایستابی برداشت می کنند و یا محصولات کشاورزی پرآبخواه به صورت غرقابی تولید و بعضا صادر می شود، از پس‌انداز قدیمی منابع آب در دل زمین که طی میلیون‌ها سال شکل گرفته استفاده کرده ایم.

وی، ادامه داد: نکته مصیبت‌بار چنین استفاده ای این است که وقتی این لایه‌ها از آب خالی شوند و فرونشست زمین اتفاق بیفتد دیگر قابل جبران نیست و به وضع قبلی نمی‌توان برگشت. حتی اگر بتوانیم به صورت مصنوعی به زمین آب تزریق کنیم نیز فایده‌ای ندارد. به عبارتی می توان گفت با برداشت بی رویه منابع آب، معادله و توازن طبیعت بر هم خورده و پی و فونداسیون طبیعت نشست کرده است.

حبیبی پور با اشاره به عدم تاثیر خشکسالی با فرونشست زمین، اظهار داشت: درست است که طی خشکسالی ورودی آب به سیستم کاهش می‌یابد، اما منابع آب زیرزمینی در آبخوان‌ها از گذشته‌های دور در لایه‌های زیرین زمین وجود داشته‌اند. حتی ممکن است وضع بارش خوب باشد و به جای خشکسالی، تَرسالی داشته باشیم؛ اما به قدری از منابع آب برداشت بی‌رویه داشته باشیم که باز هم به فرونشست زمین منجر شود.

این کارشناس در خصوص تاثیر این فرونشست بر آینده اردکان و یزد، گفت: کج‌شدن لوله‌های نفت و گاز، به وجود آمدن شکاف‌های عمیق در سطح زمین، شکستن و تخریب جاده، پل، راه آهن و خرابی ساختمان‌ها از مهم‌ ترین نشانه‌ها و خسارات فرونشست زمین است.


آخرین عناوین آخرین عناوین