Skip to Content

شناسه : 34906839
عضو هیئت علمی دانشگاه یزد مطرح کرد


عضو هیئت علمی دانشگاه یزد، بیان کرد: پساب تصفیه خانه فاضلاب یزد به رغم هزینه‌های میلیاردی انجام شده، به جای استفاده مفید؛ سال ها بی‌ استفاده در سطح زمین رها شده و تبخیر می‌شود.

به گزارش اردکان گویا به نقل از خبرگزاری مهر؛ «محمد حسین مختاری» در طی جلسه راهبردی اساتید دانشگاه یزد پیرامون مسئله پساب، اظهار داشت: در حال حاضر سطح آزاد آب این پساب رها شده بر اساس اطلاعات تصاویر ماهواره ای بیش از 300 هکتار است و با در نظر گرفتن تبخیر متوسط سالانه بیش از 3 هزار میلیمتر این استان، می توان نتیجه گرفت که حجم زیادی از این آب رها شده تبخیر شده و به هدر می‌رود.

مختاری بابیان اینکه آب در بخش کشاورزی نقش بسیار مهمی ایفا می‌کند، افزود: یکی از راه‌های خروج از معضل تنش آبی در بخش کشاورزی، استفاده از این پساب است.

وی با بیان اینکه استفاده درست از پساب باید مورد توجه جدی مسئولان قرار گیرد، عنوان کرد: پساب می‌تواند در بخش های صنایع، کشاورزی و فضای سبز پس از مختصر تصفیه لازم، بسیار موثر عمل کرده و تحول ایجادکند.

مختاری با اشاره به اینکه بزرگترین تصفیه خانه پساب کشور در شهر مشهد قرار دارد، بیان کرد: در حال حاضر بخش کشاورزی و فضای سبز مشهد آب مورد نیاز خود را در سطح بسیار وسیعی از پساب تامین می‌کند که چنین تصمیمی بر اساس گزارشات رسانه ها در استفاده از پساب شهری شهر شیراز نیز مطرح شده است.

عضو هیئت علمی دانشگاه یزدبا اشاره به فرونشست زمین در مسیر اردکان - میبد و در کناره جاده و به طور کلی در دشت یزد - اردکان عنوان کرد: این شکست زمین به دلیل برداشت بی‌رویه از منابع آب زیرزمینی پدیدآمده در حالی که می‌توان از آب همین تصفیه خانه فاضلاب که در اشکذر قرار دارد، منابع آب زیرزمینی را پس از تصفیه مناسب تا حدودی تغذیه و احیاکنیم.

مختاری همچنین پیشنهاد کرد: استفاده از این پساب در طرحهای عام المنفعه مانند احداث پارکها و فضای سبز عمومی مد نظر قرار گیرد چراکه بخشی از هزینه های جمع آوری پساب را مردم شهر یزد پرداخت کرده اند.

وی با اشاره به اینکه پساب این تصفیه خانه می‌توانست بسیاری از مشکلات فضای سبز و کشاورزی یزد را حل کند، افزود: این در حالی است که قرار است این آب برای برخی معادن جدید الحداث استفاده شود ولی تاکنون هیچ ارزیابی در رابطه با تخصیص این پساب به بخشهای مختلف مورد نیاز استان صورت نگرفته است و یا حداقل اعضای علمی صاحب نظر دانشگاه از آن بی خبرند بنابراین تنها مشکلات آن که حاصل از رکود و انباشت پساب است، برای مردم به جامانده است.

عضو هیئت علمی دانشگاه یزد تصریح کرد: رفع مشکل آب در استان یزد فارغ از  هر گونه رقابت، نیازمند یک مجمع فراسازمانی است و نیاز است که مردم، استانداری، آبفاو صنایع معادن، دانشگاه... در کنار یکدیگر و با همکاری هم، مشکلا ت را برطرف کنند.

وی در مورد چاه‌های غیرمجاز و مخازن ذخیره‌ای که در برخی روستاها به ویژه در مناطق ییلاقی استان در منازل وجود دارد، بیان کرد: اطلاعات دقیقی از تعداد این چاهها وجود نداشته‌ و متاسفانه سازمانهای زیربط به آن ورود نمی‌کنند.


آخرین عناوین آخرین عناوین