Skip to Content

شناسه : 34463151
در طی سال گذشته انجام شد؛


رئیس اداره بهزیستی شهرستان اردکان، گفت: یک هزار و ۸۵۰ نوزاد در سال گذشته مورد غربالگری شنوایی قرار گرفتند که از این تعداد، ۲۶۴ نوزاد با مشکل شک به وجود شنوایی شناسایی شدند.

به گزارش اردکان گویا؛ «دکتر امیر ولی عضدزاده» در طی گفت و گویی با خبرگزاری قدس آنلاین، اظهار داشت: نقص شنوایی شایع‌ترین اختلال مادرزادی در بدو تولد است که در بیش از ۵۰ درصد موارد علت ژنتیکی دارد.

وی افزود: نقایص شنوایی عوارض و تبعات گسترده ای مانند اختلالات گفتاری، زبانی، روانی، اجتماعی و شغلی داشته و بار مالی بسیار زیادی را بر خانواده و جامعه تحمیل می‌کند و تنها در سنین طلایی و قبل از ۲ سالگی قابل تشخیص و درمان است.

عضد زاده، تصریح کرد: در طرح غربالگری شنوایی، نوزادان پس از تولد و قبل از ترخیص از بیمارستان، توسط شنوایی سنج طرف قرارداد با بهزیستی مستقر در بیمارستان این شهرستان سنجش شده و در صورت مشکوک شناخته شدن به مراکز تخصصی شنوایی سنجی معرفی و در سه مرحله مورد پیگیری تشخیصی و درمانی  قرار می گیرند.

این مقام مسئول با بیان اینکه ۱۰۰ درصد موالید دراین شهرستان تحت پوشش برنامه غربالگری شنوایی نوزادان قرار دارند، خاطرنشان ساخت: کارشناس شنوایی سنج موارد مشکوک به شنوایی را در طی یک دوره یک ماهه مورد بازبینی قرار می دهند و در صورتی که درمان نشوند به مراکز درمانی تخصصی تر برای درمان دقیق تر معرفی می نمایند.

وی، افزود: اداره بهزیستی شهرستان اردکان علاوه بر تحویل دستگاه شنوایی سنجی به مجریان طرح غربالگری، در پرداخت کمک هزینه عمل جراحی کاشت حلزون برای کودکان بیمار نیازمند را متقبل می شود.

این مسئول، ادامه داد: ارائه خدمات شنوایی (سمعک، باتری)، آموزش‌های تربیت شنیداری و گفتار درمانی به فرزندان و اطرافیان ناشنوایان برای کیفیت بهتر زندگی از دیگر خدمات بهزیستی به این قشر از جامعه است..

عضد زاده، خاطرنشان ساخت: در حال حاضر ۱۷۹ ناشنوای اردکانی از خدمات بهزیستی شهرستان اردکان استفاده می کنند و یک مرکز خانواده وکودک ناشنوا نیز در این شهر به کودکان دچار مشکلات شنیداری و گفتاری خدمات تخصصی ارائه می دهد.


آخرین عناوین آخرین عناوین