Skip to Content

شناسه : 35825062
در نشست خبری با اصحاب رسانه مطرح شد


رئیس دانشگاه اردکان با اشاره به محدودیت‌های منابع آبی در منطقه، بیان کرد: ظرفیت ایجاد رشته گیاهان دارویی و صنعتی در دانشگاه اردکان وجود دارد.

به گزارش اردکان گویا به نقل از خبرگزاری فارس؛ «فاطمه بهجتی» در طی نشست خبری با خبرنگاران و اصحاب رسانه، گفت: دانشگاه اردکان از سال 1374 تحت عنوان دانشکده کشاورزی و منابع طبیعی  به‌عنوان یکی از دانشکده‌های اقماری دانشگاه یزد فعالیت خود را آغاز کرد که پس از اخذ مجوز رشته‌های مشاوره و روانشناسی این مجموعه به مجتمع آموزش عالی ارتقاء یافت.

وی، افزود: در سال 1392 با پیگیری مسئولین شهرستان این مجتمع به دانشگاه اردکان تبدیل شد و هم‌اکنون بیش از 2400 نفر دانشجو در 40 رشته در مقاطع کاردانی، کارشناسی پیوسته، کارشناسی ناپیوسته و کارشناسی ارشد در این دانشگاه مشغول به تحصیل هستند. مرکز آموزش عالی حضرت خدیجه (س) به‌عنوان تنها مرکز آموزش عالی ویژه خواهران در استان یزد نیز در اردکان وجود دارد که از سال 1392 با رشته کارشناسی مطالعات خانواده آغاز به کارکرده است و درصدد هستیم که رشته‌های این مرکز را نیز افزایش دهیم.

رئیس دانشگاه اردکان، اظهار داشت: اقدامات قابل‌توجهی برای رشد و توسعه کمی و کیفی این دانشگاه صورت گرفته است که یکی از این اقدامات تدوین سند راهبردی 5 ساله و 20 ساله برای دانشگاه است. مطابق این سند هم توسعه فیزیکی و هم اقدامات آمایشی صورت می‌گیرد.

وی، افزود: دانشگاه اردکان به‌عنوان دانشگاه مادر شهرستان نمای آموزش عالی در این شهرستان است. چشم‌انداز دانشگاه در افق برنامه 20 ساله به‌عنوان دانشگاهی جامع، مسئله محور، مهارت افزا و کارآفرین است که دارای محیطی خلاق، پویا و هدفمند در حوزه‌های آموزش، پژوهش و فناوری و دارای اقتصادی خوداتکا و پایدار، پیشرو در حوزه‌های خاص منطقه‌ای و استان مانند انرژی خورشیدی، فرآورده‌های کنجدی و دام‌پروری است که به‌عنوان محور توسعه شهرستان و دومین دانشگاه معتبر استان شناخته می‌شود.

بهجتی، گفت: ما هدف‌هایی برای آینده 5 ساله دانشگاه در حوزه‌های انرژی خورشیدی، مدیریت مصرف آب و آب‌های نامتعارف، گیاهان دارویی و صنعتی، دامپزشکی و امور دامی مناطق کویری، سلامت و آسیب‌های اجتماعی با توجه به مسائل روز شهرستان در نظر گرفتیم.

وی با اشاره به رشد صنعت در شهرستان اردکان، گفت: این رشد مسائل و مشکلات اجتماعی را به دنبال دارد و دانشگاه نسبت به این مشکلات و آسیب‌ها بی‌تفاوت نخواهد بود و سعی می‌کنیم که ارتباط جامعه و دانشگاه را تقویت کنیم. بی‌تفاوت بودن باعث می‌شود که توسعه همه‌جانبه و متوازن زیر سؤال برود. پرداختن به مسائل و آسیب‌های اجتماعی به‌عنوان یکی از دغدغه‌های دانشگاه است.

این مقام مسئول، اظهار داشت: صنعت اسب در سطح شهرستان اردکان فعال است و جزو صنایع پربازده و کوتاه‌مدت محسوب می‌شود لذا با توجه به پتانسیل خوبی که در دانشکده دامپزشکی ما وجود دارد می‌توان گفت که این دانشکده تنها مرکز دامپزشکی استان و منطقه 6 است و می‌تواند بدون رقیب فعالیت کند. اقداماتی برای راه‌اندازی کلینیک اسب در اردکان انجام‌شده است.

وی، گفت: در حوزه مدیریت مصرف آب و آب‌های نامتعارف و با توجه به مشکلاتی که درزمینهٔ کمبود منابع آبی در منطقه وجود دارد با فعال کردن پتانسیل رشته‌ها و هیئت‌علمی و با توجه به دانشی که در این زمینه وجود دارد در تلاش هستیم که بتوانیم بخشی از مشکلات کم‌آبی منطقه و کشت‌های گلخانه‌ای را برطرف کنیم. در این راستا و با توجه به وجود دانشکده کشاورزی در دانشگاه اردکان درصدد جذب هیئت‌علمی و رشته گیاهان دارویی و صنعتی هستیم.

رئیس دانشگاه اردکان در پایان با اشاره به اینکه اردکان به‌عنوان قطب فرآورده‌های کنجدی شناخته می‌شود، افزود: این دانشگاه می‌تواند با جذب رشته صنایع غذایی و پژوهشکده فرآورده‌های کنجدی فعالیت خود را در شورای جهانی فرآورده‌های کنجدی آغاز کند که در این زمینه تفاهم‌نامه‌ای با مدیرکل استاندارد استان یزد در حال انجام است که بتوانیم در این زمینه نیز فعالیت داشته باشیم.


آخرین عناوین آخرین عناوین