Skip to Content

شناسه : 28676492


در مناظره روز گذشته، ضعیف‌ترین عملکرد را از آقای روحانی شاهد بودیم تا جایی که برخی تحلیل‌گران به صراحت گفتند بازنده اصلی مناظره آقای روحانی بود.

اردکان گویا به نقل از یزدرسا؛ اولین مناظره انتخابات 29 اردیبهشت برگزار شد و کم و کیف برگزاری و فعل و انفعالاتی که در آن به وقوع پیوست، به خوبی نشان داد به چه دلیل دولت یازدهم به دنبال برگزاری مناظره‌ها به صورت ضبطی و کنترل شده بوده و از مناظره زنده فراری بودند.

در مناظره روز گذشته، ضعیف‌ترین عملکرد را از آقای روحانی شاهد بودیم تا جایی که برخی تحلیل‌گران به صراحت گفتند بازنده اصلی مناظره آقای روحانی بود. الیاس نادران فعال سیاسی و نماینده سابق مجلس نوشت: «امشب به جهانگیری گفتم، حیف است شخصیتی با توانایی شما نامزد پوششی یک نفر دیگر باشد، باید در صحنه بمانید.»

در واقع روز گذشته حسن روحانی با دو چالش جدی مواجه شد. از یک طرف با پرسش‌ها و حملات تاثیرگذار محمدباقر قالیباف به عنوان رقیب جدی روحانی قرار گرفت و البته در مقابل آن پرسش‌ها عملکرد ضعیفی از خود به عنوان رئیس‌جمهور مستقر بروز داد. از سوی دیگر اما چالش جدی روحانی، حضور جهانگیری و نقش پر رنگ او در مناظره بود. در شرایطی که اسحاق جهانگیری به عنوان کاندیدای پوششی و کمکی وارد عرصه انتخابات شده بود و قرار بود او در کنار در واقع در حاشیه حسن روحانی قرار بگیرد، اما شاهد بودیم که او نقش برجسته‌ای را ایفا کرد و به کلی حسن روحانی را به حاشیه راند.

این مسئله به قدری پررنگ بود که در همان زمان برگزاری مناظره واکنش‌های اصلاح طلبان را برانگیخت. به عنوان مثال محمدعلی ابطحی مشاور رئیس دولت اصلاحات در صفحه شخصی خود نوشت: «میگم راه نداره آقای روحانی وقتشو بده به جهانگیری؟» این در حالی است که به حاشیه رفتن روحانی در مناظره دیروز را حتی در تیتر رسانه‌های حامی دولت نیز می‌توان شاهد بود.

پرویز امینی تحلیلگر برجسته سیاسی در واکنش به مناظره اول نوشت: «روحانی دو امتیاز منفی داشت. یکم شکست در مواجهه با قالیباف و دوم با حضور جهانگیری، وی موضوعیت خود را تا حد زیادی از دست داد و احتمال عبور از وی قوت گرفته است.»

عملکرد ضعیف حسن روحانی در مناظره دیروز، صدای ضدانقلاب را هم در آورد. ضدانقلاب که در این روزها به شدت نگران عدم رأی آوری حسن روحانی شده‌اند؛ در واکنش به مناظره دیروز به عملکرد ضعیف روحانی اذعان کردند. بی‌بی‌سی فارسی به نقل از آرش غفوری نوشت: «قالیباف پیروز اصلی مناظره بود، و با هدف در مناظره شرکت کرده بود. او کاملا آماده بود و در مناظره خود پیام مشخصی داشت و با برنامه عمل کرد. جهانگیری نیز در مناظره خوب عمل کرد اما پیامی در مناظره نداشت و آمده بود از روحانی دفاع کند. آقای روحانی بعنوان رئیس جمهوری که نمی تواند از خود دفاع کند و فرد دیگر آمده تا از او دفاع کند، نمی‌تواند تصویر خوبی در ذهن مردم ایجاد  کند. در مناظره روحانی دست‌هایش می‌لرزید و عصبی بود.»

همچنین مسعود بهنود، کارشناس بی‌بی‌سی فارسی در توئتر خود نوشت: «مناظره‌های بعدی اگر تکرار این باشد، امام رضا و امام علی هم کمک نکنند جهانگیری و قالیباف می‌روند به دور دوم و قالیباف به آرزویش می‌رسد.»

رضا حقیقت‌نژاد روزنامه‌نگار ضدانقلاب نوشت: «تکرار دوگانه عارف-روحانی در انتخابات ۹۶ از این نظر سخت‌تر شده که ۹۲ همه قبول داشتند عارف ضعیف تر از روحانی ست الان جهانگیری قویتر ظاهر شده است.»


آخرین عناوین آخرین عناوین