Skip to Content

شناسه : 35025681
مدیرکل ثبت‌ احوال استان یزد خبر داد


مدیر کل ثبت‌ احوال استان یزد، بیان کرد: تا کنون برای 40 هزار شهروند اردکانی کارت ملی هوشمند صادر شده است.

به گزارش اردکان گویا به نقل از خبرگزاری فارس؛ محمد علی مکرمی در دیدار با امام‌ جمعه اردکان با اشاره به لزوم تکریم ارباب‌رجوع در جامعه، گفت: خدمت به مردم سرلوحه کار ما در ادارات ثبت‌احوال است.

وی در ادامه اظهار داشت: انتخاب اسم مناسب، یکی از اصلی‌ترین دغدغه‌های ماست. متأسفانه به سمتی می‌رویم که در حال فاصله گرفتن از شعائر دینی هستیم لذا لازم است ائمه جمعه و روحانیون درزمینهٔ جلوگیری از این انحراف تلاش کنند. تغییر نام برای افراد تا پانزده‌سالگی امکان‌پذیر نیست.

مدیرکل ثبت‌احوال استان یزد گفت: فراوانی ده نام اول که مردم شهرستان اردکان در چهار ماه نخست امسال برای فرزندان پسر خود انتخاب کرده‌اند عبارت است از؛ حسین، امیرعلی، ابوالفضل، علی، امیرعباس، امیرحسین، محمد، ماهان، محمدحسین و علی‌اصغر و نام‌های فاطمه، زهرا، زینب، نرگس، یسنا، حلما، بهار، ریحانه، ثنا و محیا نیز برای فرزندان دختر انتخاب‌شده است.

وی افزود: در این مدت 7 مورد زایمان که منجر به دوقلو زایی شده است در شهرستان اردکان به ثبت رسیده است. در چهارماهه سال جاری 609 مورد واقعه ولادت به ثبت رسیده است یعنی ثبت بیش از 99.8 درصد ولادت در مهلت قانونی پانزده‌روزه انجام‌شده است زیرا عدم ثبت ولادت می‌تواند تبعات منفی و مشکلاتی را برای خانواده‌ها و جامعه به وجود بیاورد. همچنین در این بازه زمانی 99 مورد وفات نیز در شهرستان اردکان به ثبت رسیده است. در مورد اعلام وفات باید ظرف مدت ده روز ثبت شود که این کار به‌صورت صددرصدی انجام‌شده است.

مکرمی گفت: در چهارماهه اول امسال در شهرستان اردکان، 631 مورد شناسنامه برای افراد زیر پانزده سال صادر و تعویض شده است و 1858 مورد شناسنامه برای افراد بزرگ‌سال تعویض شده است. 181مورد نیز شناسنامه المثنی صادرشده است. در این مدت 14 مورد تغییر نام و 32 مورد تغییر نام خانوادگی صورت گرفته است و 26 مورد گواهی ملی صادرشده است و همچنین 110 مورد پاسخ به استعلامات مراجع دولتی انجام‌شده است.

وی، در مورد کارت ملی هوشمند اظهار داشت: بیش از 44 هزار نفر ثبت‌نام کرده‌اند و تاکنون 40 هزار کارت ملی هوشمند برای شهروندان اردکانی صادرشده است که 38 هزار کارت به مردم تحویل داده‌شده است. حدود 70 درصد از مردم شهرستان اردکان کارت ملی هوشمند خود را تحویل گرفته‌اند.

مدیرکل ثبت‌احوال استان یزد تصریح کرد: با توجه به عملیاتی شدن کارت ملی هوشمند از عموم مردم درخواست می‌کنیم که درخواست‌های خود را برای صدور این کارت ارائه کنند. اکنون فاصله زمانی بین درخواست تا صدور کارت وجود دارد که این مشکل تا مهرماه رفع خواهد شد. اگر کسی کارت ملی هوشمند دریافت نکند در سال آینده با مشکل مواجه خواهد شد.

وی در پایان گفت: در سال 95 تعداد 2005 مورد ولادت در اردکان داشتیم که در سال 96 افزایش‌یافته و به 2037 مورد رسیده است. 299 مورد فوت در سال 95 ثبت‌شده است که این تعداد در سال 96 به 342 مورد افزایش‌یافته است. همچنین در سال 95 تعداد 624 مورد ازدواج ثبت‌شده که این تعداد در سال 96 به 536 مورد کاهش‌یافته است. در سال 95 تعداد 55 مورد طلاق در این شهرستان به ثبت رسیده است که در سال 96 به 40 مورد کاهش‌یافته است. در چهارماهه اول امسال 134 مورد ازدواج و 21 مورد طلاق صورت گرفته است.

در ادامه، حجت‌الاسلام‌والمسلمین سید اسماعیل شاکر ضمن تشکر و قدردانی از تلاش‌های کارکنان اداره ثبت‌احوال شهرستان با اشاره به تأثیر نام در زندگی افراد گفت: ائمه اطهار در روایت‌های متعدد در مورداستفاده از اسامی خاص مانند نام پیامبر و اهل‌بیت و آثار و برکات آن بسیار سفارش کرده‌اند. اسم بر روحیات انسان اثر می‌گذارد.

وی افزود: باید از فرصت ارتباطات در دنیای امروز برای ترویج معارف اهل‌بیت استفاده کنیم. اگر در زندگی از فرهنگ اهل‌بیت فاصله بگیریم بر تمام جوانب زندگی ما اثر خواهد داشت. ظاهر در دین اسلام مهم است و بر حفظ آن تأکید شده است.

امام‌جمعه اردکان در خصوص تشویق مردم برای دریافت کارت ملی هوشمند گفت: در هفته‌های گذشته و با استقرار شعبه سیار صدور کارت ملی هوشمند در محل برگزاری نماز جمعه استقبال خوبی صورت گرفت که اگر بازهم این اقدام انجام شود بسیار مناسب است.


آخرین عناوین آخرین عناوین