Skip to Content

شناسه : 31348753
کارشناس برجسته مسائل سیاسی:


استاد علوم سیاسی دانشگاه یزد گفت: یکی از عوامل سلب آسایش و امنیت مردم امریکا در دوره ترامپ توجه به تامین منافع قدرت‌های بزرگ اسلحه‌سازی و عدم توجه به تامین منافع مردم امریکا در عرصه‌های گوناگون از جمله تامین امنیت آنها است.

به گزارش اردکان گويا؛ دکتر اکبر غفوری کارشناس برجسته مسائل سیاسی در مصاحبه با خبرنگار یزد آوا، با اشاره به کشتار در لاس وگاس امریکا، اهمیت وجود امنیت در هر جامعه و جایگاه والای آن در اسلام و کلام اهل بیت علیهم السلام را یادآور شد و گفت: اولین انتظاری که مردم در هر جامعه ای از حاکمیت دارند تامین امنیت است به طوری که در طول تاریخ مشاهده می‌شود ملت‌ها و دولت‌ها برای تامین امنیت حتی حاضر شدند به حکومت‌های مستبد و دیکتاتور تن دهند.

وی افزود: با نگاه به تبلیغات رئیس جمهور فعلی امریکا در دوران مبارزات انتخاباتی، یکی از انتقادهایی که وی از دولتمردان قبلی امریکا داشت و به عنوان یک از وعده‌های خود بیان می‌کرد تامین امنیت شهروندان امریکایی بود و حتی تا آنجا که پیش رفت که بین امریکا و مکزیک دیوار می‌کشد و اجازه ورود برخی از اتباع کشورهای خارجی مثل ایران، عراق سوریه را به امریکا نمی‌دهد.

غفوری افزود: همانگونه که مشاهده می‌شود بعد از روی کارآمدن ترامپ مسئله تامین امنیت که حداقل انتظار مردم امریکا از دولت ترامپ بود به شدت مخدوش شد و کمتر روزی است که مطبوعات، خبر از ناامنی ترور، انفجار و سلب امنیت مردم امریکا را گزارش نکنند.

وی تصریح کرد: آنچه که در لاس وگاس اتفاق افتاد به عنوان بزرگترین و مرگبارترین حادثه تروریستی در تاریخ امریکا است و نشان می‌دهد ترامپ نتواسته به وعده خود در رابطه با تأمین امنیت اقدام اساسی را داشته باشد.

وی عنوان کرد: با توجه به اینکه در امریکا شاهد حاکمیت نظام سرمایه‌داری، کارتل‌های نفتی و تسلیحاتی هستیم دولت امریکا در وهله اول آنچه را که به عنوان رسالت خود می‌داند تامین منافع نامشروع این شرکت‌های اسلحه‌سازی است لذا در دوران ترامپ بحث استفاده از سلاح‌های شخصی و نظامی که در دوران برخی از رؤسای جمهوری محدودیت هایی اعمال می‌شد در راستای تامین منافع این شرکت‌های اسلحه‌سازی نه تنها محدویت اعمال نشد بلکه محدودیت‌ها به شدت برداشته شد.

استاد علوم سیاسی دانشگاه یزد تأکید کرد: یکی از عوامل سلب آسایش و امنیت مردم امریکا در دوره ترامپ توجه به تامین منافع قدرت‌های بزرگ اسلحه‌سازی و عدم توجه به تامین منافع مردم امریکا در عرصه‌های گوناگون از جمله مسئله سیاسی و تامین امنیت آنها است.

 غفوری خاطرنشان کرد: متاسفانه اگر نگاهی به تاریخ امریکا داشته باشیم همیشه سیاه پوستان و مسلمانان در آنجا مورد بیشترین آزاد و اذیت قرار می‌گرفتند به طوری که امنیت آنها در عرصه‌های گوناگون از جمله امنیت شغلی، آموزشی و سیاسی خدشه‌دار می‌شده و  هر حادثه‌ای که در امریکا روی می‌دهد به دروغ به مسلمانان نسبت می‌دهند در حالی که بعد از آن مشخص می‌شود مسلمان هیچگونه نقشی را در آن حادثه نداشتند.

وی تصریح کرد: علیرغم اینکه دولتمردان امریکا، آنجا را به عنوان مدینه فاضله و همه مسائل از جمله امنیت را در آن حل شده می‌دانند اما برررسی دقیق لایه های زیرین جامعه امریکا، توخالی بودن این تبلیغات بیشتر مشخص می‌کند  و بنا به گفته‌های افراد زیادی در بسیاری از خیابان‌های ایالت‌های امریکایی افراد به تنهایی جرأت رفت و آمد را ندارند چرا که ممکن است امنیت آنها مورد تهدید قرار گیرد.

انتهای پیام/


آخرین عناوین آخرین عناوین