Skip to Content

شناسه : 6558098
استاندار یزد در مراسم توديع و معارفه مديركل ميراث فرهنگي استان يزد:


استاندار يزد در مراسم توديع و معارفه مديركل ميراث فرهنگي استان يزد گفت: بودجه ها هيچوقت كفاف مرمت، حفظ و نگهداري آثار تاريخي يزد را نمي دهد بنابراين ميراث فرهنگي يزد نيازمند مديريتي قوي و آشنا به مسائل استان است.

 سیدمحمد میرمحمدی، پیش از ظهر شنبه در مراسم تودیع و معارفه مدیرکل میراث فرهنگی استان یزد اظهار داشت: میراث فرهنگی یزد شرایطی دارد که هر مدیری نمی تواند در آن موفق عمل کند و نیاز به مدیریتی دارد که با بافت شهر و توانمندی‌ ها و شرایط استان آشنایی کامل داشته باشد.

به گزارش مهر، وی خاطرنشان کرد: در مدیریت ها نیز سلایق و اندیشه ها متفاوت است اما مسئله که حائز اهمیت است، انجام کار در چهارچوب و ضوابط اداری و مالی است.

میرمحمدی با ابراز نگرانی از وضعیت بافت تاریخی یزد اظهار داشت: بافت تاریخی یزد مشکلات متعددی دارد که یکی از خالی از سکنه شدن این بافت است زیرا این امر سبب می شود بافت کم کم به سمت تخریب پیش برود و پویایی و نشاط خود را از دست بدهد.

ساخت و ساز جدید و افاغنه مهمترین معضلات بافت تاریخی یزد هستند

وی عنوان کرد: برخی ساخت و سازها نیز در بافت تاریخی یزد نگران کننده است به نحوی که در بافت تاریخی، خانه هایی به سبک کاملا امروزی ساخته می شود که این امر وضعیت بافت تاریخی را دچار مشکل می کند.

استاندار یزد، اسکان تعداد زیادی از اتباع بیگانه به ویژه افاغنه در بافت تاریخی را نیز از دیگر معضلات این بافت ذکر کرد و افزود: علاوه بر تاثیرهای فرهنگی عمیق این قشر، به مرور شاهد تخریب خانه های تاریخی و به هم ریختن بافت نیز خواهیم بود زیرا بافت تاریخی برای آنها ارزشمند نیست و طبیعی است که در حفظ آن کوشا نباشند.

وی اظهار امیدواری کرد: با اجماع نظر صاحبنظران در مورد بافت تاریخی، به نظری جامع و کامل و همه جانبه نگر در مورد بافت تاریخی برسیم و بتوانیم این میراث کهن را از گزند آسیبها نجات دهیم.

میرمحمدی همچنین با اشاره به ظرفیت های بیشمار یزد در حوزه گردشگری، میراث فرهنگی و صنایع  دستی تصریح کرد: یزد ظرفیت آن را دارد که به قطب گردشگری کشور تبدیل شود.

 


آخرین عناوین آخرین عناوین