Skip to Content

شناسه : 34250852
یادداشت به قلم جدیدی اردکانی؛


کارشناس امور کشاورزی فرمانداری شهرستان اردکان به بهانه «روز زمین پاک» به بیان دلیل نام‌گذاری این روز پرداخته و راهکارهایی عمومی را برای جلوگیری از تخریب محیط‌ زیست ارائه کرده است.

به گزارش اردکان گویا به نقل از واحد روابط عمومی فرمانداری شهرستان اردکان؛ علی جدیدی اردکانی، نوشت:

زمین یکی از شگفتی‌های آفرینش است وجه تمایز این سیاره منظومه شمسی با سیاره‌های دیگر وجود اکسیژن در جو آن و در نتیجه، امکان حیات در آن است.

تقریباً چند دهه است که زنگ‌های خطر برای زمین به صدا درآمده است. روزی نیست که شاهد تخریب محیط‌زیست و به مخاطره افتادن زندگی بر روی کره زمین نباشیم. با آغاز عصر ماشین و پیشرفت‌های صنعتی و علمی و رشد روزافزون علم‌گرایی، راه تسلط انسان بر آرزوی دیرینه‌اش یعنی طبیعت تا حدود زیادی هموار شد و زمینه کارزار نابرابر میان انسان و طبیعت فراهم آمد.

این‌ها بهانه‌ای شد تا جان مک مونل که فرزند یک مبلغ دینی مستقل و علاقه‌مند به علم و صلح بود روز ۲۱ مارس ۱۹۶۹ در همایش یونسکو به‌عنوان روز زمین پاک مطرح نماید تا بیشتر بیندیشیم و تعهدات خود را در حفاظت و مراقبت از زمین، هرچه بیشتر و بهتر به اجرا درآوریم.

در قرآن نیز از زمین با صفاتی چون پناهگاه، آسایشگاه و بستر یاد شده است و امام علی علیه‌السلام در این باب فرموده است: خداوند انسان را از بهشت به‌سوی زمین فرستاد تا با نسل خود آنجا را آباد کند.

در قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران نیز حفظ محیط‌زیست، وظیفه همگانی شمرده‌شده و آن دسته از فعالیت‌های اقتصادی آلوده‌کننده و مخرب جبران‌ناپذیر محیط‌زیست، ممنوع اعلام‌شده است.

در این راستا لازم است در جهت جلوگیری از تخریب بیش‌ازپیش محیط‌زیست و نیز ارتقاء سطح حیات بر روی زمین به نکاتی چند اشاره نمود:

- بازیافت بسیاری از مواد زائد، ضمن کاهش استفاده بشر از منابع طبیعی و محیط‌زیست، از تبدیل مواد به عوامل مضر زیست‌محیطی جلوگیری می‌کند.

- جلوگیری از آلودگی آب‌ها با احداث شبکه‌های فاضلاب و...

- ممانعت از مصرف بی‌رویه سموم شیمیایی در کشاورزی و جایگزینی این سموم با سموم بیولوژیک.

- پاک‌سازی محیط‌های طبیعی مثل کوهستان، پارک‌ها و اماکن عمومی از زباله توسط داوطلبان.

- کاهش استفاده از ظروف تجدیدناپذیر یا کم‌تجدیدپذیر مانند انواع پلاستیک‌ها، تشویق تولیدکنندگان، صنعتگران و مصرف‌کنندگان به تولید و مصرف ظروفی از جنس کاغذ و یا کامپوزیت که قابلیت بازگشت سریع به چرخه طبیعت را دارا هستند.

یادمان نرود: زمین امانت خداست! در حفظ آن کوشا باشیم.


آخرین عناوین آخرین عناوین