Skip to Content

شناسه : 29945866
در راستاي رسيدگي به مشکلات امامزاده سيدنورالدين احمد اردکان؛


مشکلات امامزاده سيد نورالدين اردکان همچنان پا برجاست و هيچ يک از نهادهاي دولتي براي جمع آوري زباله و بهبود ظاهر بيروني اين امامزاده قبول مسئوليت نمي کند.

به گزارش اردکان گويا؛ بقعه امامزاده سید نورالدین اردکان یکی از آثار تاریخی اردکان است که قدمت آن به دوره دیلمیان می رسد. این بنا که در محور اردکان_نائین و نرسیده به روستای عقدا قرار دارد در تاریخ ۵ دی ۱۳۵۲ با شمارهٔ ۹۵۹ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است. این مکان از گذشته تا کنون  به عنوان نمادي از ارادت تاريخي مردم اردکان به خاندان عصمت و طهارت(ع) مطرح بوده است.

این بنا با آن که در مسیر رفت و برگشت خط ترانزیتی اردکان- تهران و اردکان- بندرعباس قرار گرفته است همچنان با کمترین امکانات دست و پنجه نرم می کند و ظاهر نامناسب این امام زاده برای ورودی شهر اردکان باعث تاسف است.

در خصوص مشکلات موجود در این امامزاده مصاحبه ای با مسافران و زائران این امامزاده داشتیم.

یکی از زائران این بارگاه در مصاحبه با اردکان گویا گفت: در مسیر بودم که برای اقامه نماز در این امام زاده توقف کردم. در این مکان تفریحی و زیارتی چیزی به نام امکانات رفاهی برای کودکان وجود ندارد.

وی افزود: سرسره و وسایل بازی به آهن پاره تبدیل شده اند و پارک و چمنی وجود ندارد که مسافرین در آن به استراحت بپردازند و بتوانند لحظه ای از هیاهوی شهر دور باشند.

 علیرضا شفیعی دیگر زائر این امامزاده گفت: مشکلات این امامزاده نیاز به گفتن ندارد و به وضوح پیدا است. من در این چند سالی که در رفت و آمد از بندرعباس به یزد هستم هیچ پیشرفتی در این امام زاده ندیده ام.

این راننده بندرعباسی اظهار داشت: انگار مسئولین توجهی به این مکان مقدس و اقامت گاه نداشته و زیرسازی مناسبی در آن صورت نگرفته است، جاده های اطراف امام زاده خراب و واقعا وضعیتی نا بسامان دارد.

وی ادامه داد: هیچ فضای سبزی جهت استراحت وجود ندارد و تنها میدان روبروی امامزاده پر از نخاله است و ظاهری نا مناسب دارد. رانندگان و مسافران نیازمند حمام هستند که در این امامزاه به عنوان یک مکان اقامتی وجود ندارد.

حسن ایران منش از رانندگان تربت حیدریه در صحبتی کوتاه گفت: فضای داخلی امامزاده، نظافت و سطل زباله و آب نمای داخلی کاملا تمیز و مرتب است اما کمبودهایی در بیرون امامزاده وجود دارد که نیازمند توجه بیشتر مسئولین است.

اصغر شامحمدی از قزوین افزود: فضای بیرون واطراف امامزاده چنان بد بو و زننده است که قابل توصیف نیست. بوی تعفن و وجود فاضلاب در اطراف امامزاده به حدی است که مسافران رغبتی برای ماندن در این امامزاده را نداشته و سریع به راه خود ادامه می دهند.

محمود شامحمدی از قزوین اظهار داشت: اتاق های داخل امامزاده بسیار گرم هستند و تنها وسیله خنک کننده اینجا پنکه سقفی است. در این مکان پارکینگ برای خودروهای سبک و سنگین وجود ندارد و رانندگان باید وسیله نقیله خود را در گرما و سرما رها کنند.

وی افزود: هیچ اقدامی در جهت بهبود وضعیت امامزاده صورت نگرفته است و فضای سبزی جهت استراحت وجود ندارد.

بهمن شعبانی یکی دیگر از زائرین این امامزاده تاکید کرد: این امامزاده با موقعیتی که دارد می تواند بهترین مکان گردشگری تبدیل شود اما در حال حاضر با کمبود امکانات دست و پنجه نرم می کند.

وی ادامه داد: لطفا برای بودی بد و تعفن اطراف امامزاده اقدامی انجام دهید تا بتوان برای استراحت در اینجا توقف کرد.

برای پیگیری مشکلات این امامزاده به سراغ مسئول اداره اوقاف  و متولی امامزادگان رسیدیم.

سید مهدی سیدی در خصوص مشکلات این امامزاده گفت: هر امامزاده چهار حساب مخصوص به خود را دارد که شامل حساب های فرهنگی، مدیریتی، عمرانی و حسابی که مربوط تجمیع سه حساب است. در خصوص امامزاده سید نورالدین احمد به دلیل وسعت و درامد پایینی که دارد همخوانی میان درامد و وسعت امامزاده صورت نگرفته و حتی قدرت پرداخت حقوق خادمان را هم ندارد.

وی افزود: در سال جدید خادم این بارگاه تغییر کرده و در حال حاضر خادمی جوان دارد که می تواند به راحتی به امامزاده رسیده و وضعیت را از دوره گذشته بهتر کرده است اما همچنان جا برای پیشرفت وجود دارد.

این مقام مسئول ادامه داد: آسفالت های اطراف امامزاده که در عکس های گزارش قبل به آن اشاره شده بود به دلیل گاز کشی امامزاده بوده که توسط پیمانکار ایجاد شده بود و شن و ماسه جهت پر شدن آن هم فراهم شده است که ان شاالله پر می شود.

وی اظهار داشت: زباله های محوطه را اداره اوقاف نمی تواند جمع آوری کند و برای این امر شهرداری عقدا و اردکان باید همکاری کرده و زباله ها را جمع آوری کنند.

سیدی عنوان کرد: با کمک اداره گاز، گازکشی امامزاده صورت گرفته است و در اتاق ها و زائر سراها تغییراتی هرچند کوچک انجام شده است و امیدوارم که وضعیت در آینده نیز بهتر شود.

وی ابراز کرد: فضای بیرونی امامزاده و آسفالت امری زیربنایی هست که فقط اداره وقاف نمی تواند به بهبود آن بپردازد و دفتر استانی یزد باید آن را تایید کرده تا اداره اوقاف بتواند آن را اجرا کند.

مسئول ادره اوقاف اردکان گفت: ان شاالله مردم و مسئولین کمک کنند تا بتوان به بهبود اوضاع این امامزاده پرداخت چرا که این امامزاده چشم اردکان و درواقع ورودی شهر است و همه باید برای بهبود آن همت کنند.

وی افزود: اداره اوقاف به دلیل کمبود اعتبار درخواست اعتبار از فرمانداری اردکان داشته که منتظر پاسخگویی هستیم.

به سراغ شهردار عقدا رفتیم تا دلیل عدم جمع آوری زباله ها در اطراف امامزاده را جویا شویم.

شهرداری عقدا در مصاحبه با اردکان گویا گفت: برای شهرداری یک شهر محدوده ای مشخص شده است که شهرداری موظف است در این محدوده به ارائه خدمات شهری بپردازد.

حسین سعیدی افزود: امامزاده سید نورالدین احمد نه تنها در محدوده شهری عقدا نبوده بلکه حتی در حریم شهری عقدا نیز جای نمیگیرد که بتوانیم بر آن نظارت داشته باشیم و خدمات شهری ارائه دهیم.

این مقام مسئول اظهار داشت: متولی امامزادگان اداره اوقاف است و این اداره با بستن قرارداد با پیمانکاری در شهر های اطراف امامزاده می تواند به جمع آوری زباله های امامزاده بپردازد همانند گندله و فولاد و ... که زباله های آن توسط پیمانکار جمع آوری می شود.

مصاحبه ای نیز با روابط عمومی شهرداری اردکان داشتیم.

هادی محمودی در مصاحبه با اردکان گویا گفت: متولی اصلی امامزادگان اداره اوقاف است و شهداری وظیفه ای در قبال بهبود اوضاع امامزادگان دارد و اگر کمکی در راستای بهبود وضعیت امامزادگان انجام میدهد جدای از وظیفه بوده است.

 


آخرین عناوین آخرین عناوین