Skip to Content

شناسه : 31910544


مدیر مرکز تحقیقاتی درمانی دیابت گفت:بیشترین علت دیابت کم تحرکی و تغذیه ناسالم مردم استان یزد است این علت های مشترکی است که در کشور وجود دارد

به گزارش اردکان گویا به نقل از یزدرسا؛ مدیر مرکز تحقیقاتی درمانی دیابت یزد با بیان اینکه بیشترین علت دیابت کم تحرکی و تغذیه ناسالم  مردم استان یزد است اذعان کرد: این علت های مشترکی است که در کشور وجود دارد و شاید یکی از علت‌ها خوردن شیرینی و غذاهای شیرین باشد ولی کم تحرکی و تغذیه نامناسب دلیل اصلی مبتلا شدن به دیابت است.

محمد رضا آقایی ادامه داد: تغذیه  باید سه شرط داشته باشد منظم باشد، متعادل باشد و متنوع یعنی اینکه همه چیزبخوریم به اندازه و سروقت.

وی با توجه به اینکه مصرف چربی، شیرینی و نمک درهمه کشورها بالا می باشد اظهار کرد: باید شیرینی، نمک و چربی را کم کنیم و مصرف سبزیجات و میوهای غیر شیرین را در زندگی خود بیشتر کنیم برای افراد دیابتی گوشت باید حتما کم چرب باشد ولبنیات باید ازلبنیات کم چرب، پاستوریزه استفاده کنند.

وی گفت: 50درصد افراد دیابتی ما ناشناخته بودند که با تلاش رسانه ها و اطلاع رسانی بسیار زیاد و موثر که داشته اند و خدمات بهداشتی درمانی  بسیار زیاد این آمار بسیار کم شده است و این امر باعث شده مردم برای غربالگری و تخصیص بیماری بیشتر به مراکز دیابت مراجعه می کنند.

آقایی تصریح کرد: در چند سال گذشته به نظر می رسد که تحرک بدنی مردم استان بیشتر شده است ولی هیچ آمار مستندی در این باره وجود ندارد ولی آن چیزی که شواهد نشان می دهد این است که پیاده روی مردم در پارک ها و خیابان و ورزش در پارک ها زیاد شده است. برنامه های مختلفی که مسئولین برای ورزش همگانی استان دارند نشان دهنده این است که ترویج فرهنگ برای ورزش کردن و تحرک بدنی در استان بیشتر شده است.

وی در ادامه گفت: سه گروه وجود دارد که باید به صورت جدی به ورزش آنها اهمیت داد گروه اول خانم هایی که تحرک بدنی در آنها بسیار کم است وتحرک بدنی کمی دارند فکر میکنند که ورزش کردن کار مناسبی نیست درصورتی میتوانند با رعایت تمام شئونات اسلامی به ورزش کردن بپردازند گروه دوم نوجوانان هستند که  متاسفانه ما یک نسل فست فودی چاق یک جا نشین پر استرس را داریم گروه سوم سالمندان هستند که این طرز فکر را دارند که دیگر ورزش کردن ازما گذشته است در حالی که ورزش برای آنها واجب است.

وی با بیان اینکه باور های مردم استان در مورد دیابت نادرست است بیان کرد: مردم فکرمی کنند دیابت فقط با دهان خشک و خوب نشدن زخم پا و زیاد ادرار داشتن  است وقتی که دیابت رسید  به این علائم یعنی اینکه قند فرد بیمار 200یا 180 است و آن فرد به دیابت مبتلا شده است . باور غلط دیگری که  مردم دارند فکر میکنند با مصرف مواد مخدر قند خون پایین می آید که چنین چیزی به هیچ وجه درست نمیباشد.

مدیر مرکز تحقیقاتی درمانی دیابت باتوجه به اینکه شیوع دیابت بارداری در استان یزد بسیاربالا می باشد بیان کرد: شعار امسال دیابت و بارداری است که خانوم های باردار باید بسیار مواظب دیابت بارداری باشند هم اول بارداری و هم ماه های ششم و هفتم آزمایش قند را بدهند و در این مدت رژیم غذایی منظم را داشته باشند.

این مقام مسئول با توجه به خدمات مراکز دیابت استان اظهار کرد: خوشبختانه اقداماتی  برای افراد دیابتی در استان انجام شده است که این اقدامات موثر باعث شده است شیوع دیابت استان که همیشه رتبه اول یا  دوم را در کشور داشته است درحال حاضر در رده پنجم قراربگیرد.

وی در ادامه گفت: چهار سال پیش به همت خیر مرحوم علی خانی ساختمان مرکزدیابت استان افتتاح شده است که می توان گفت مرکز دیابت خانی مدل جامع کلینیک دیابت در کل کشور است که همه خدمات دیابت را دارا می باشد اعم ازفروشگاه مواد غذایی، سالن ورزشی، ارائه تجهیزات، کلینیک فوق تخصصی چشم و غیره...

آقایی گفت: احداث اولین بیمارستان تخصصی فوق تخصصی دیابت کشوردراستان بیمارستان حضرت زینب کبری(س) اشکذر می باشد. بیمارستان حضرت زینب کبری (س)تا یک سال دیگر یعنی تا آخر سال 97 افتتاح می شود.

وی برنامه های هفته دیابت در یزد را به شرح زیر بیان کرد: ۱۹ آبان ماه، سخنرانی مسئولین و متولیان سلامت استان در حوزه‌ی دیابت در خطبه‌های پیش از نماز جمعه۲۰ آبان ماه، استقرار اتوبوس دیابت در میدان امیرچخماق و ارائه‌ی مشاوره‌ی رایگان پیشگیری و درمان به مراجعین

۲۱ آبان ماه، دیابت و دانش آموزان/ برگزاری سمینار دیابت و حضور ۱۵۰ نفر از دانش آموزان سفیر سلامت در مرکز تحقیقاتی- درمانی دیابت یزد

۲۲ آبان ماه، نششست خبری روز جهانی دیابت با حضور اهالی رسانه و خبرنگاران

۲۳ آبان ماه، برگزاری همایش " بانوی سالم، خانه‌ی سالم"، با حضور بانوان کارمند ادارات یزد

۲۵ آبان ماه، همایش زندگی سلام با موضوع" دیابت و بارداری" در فرهنگسرای شهرداری ۲۵ آبان ماه، برنامه‌ی " ورزش همگانی" و " نشاط دیابت" در پارک‌های سطح شهر

انتهای پیام/


آخرین عناوین آخرین عناوین