Skip to Content

شناسه : 34790101
دادستان اردکان:


دادستان اردکان با اشاره به اهمیت وجود و جایگاه قوه قضائیه گفت: دستگاه قضایی زیربنای توسعه و امنیت جامعه است. دستگاه قضایی قوی، کارآمد و قانون‌مند باعث می‌شود که جامعه‌ای امن‌تر داشته باشیم.

به گزارش اردکان گویا ؛ محمدعلی ابوالحسنی ضمن گرامیداشت سالروز شهادت آیت‌الله دکتر بهشتی و هفته قوه قضائیه گفت: شهید بهشتی یکی از ستون‌های انقلاب اسلامی بود که با شهادت او ضربه‌ای جبران‌ناپذیر به انقلاب وارد شد.
وی اظهار داشت: قوه قضائیه در کنار سایر قوا به‌عنوان یکی از ارکان نظام محسوب می‌شود. مسئولیت قضا از همه مسئولیت‌ها سنگین‌تر است زیرا قاضی و دستگاه قضایی متصدی جان، ناموس، آبرو و اموال مردم است و باید تلاش کنند تا ازلحاظ جانی، مالی، آبرویی و حیثیتی به افراد جامعه آسیبی وارد نشود.
دادستان عمومی و انقلاب شهرستان اردکان گفت: فصل یازدهم قانون اساسی به وظایف قوه قضائیه و دستگاه قضایی اختصاص دارد. تکلیف اصلی قوه قضائیه در 5 بند ذکرشده است که شامل؛ رسیدگی‏ و صدور حکم‏ در مورد تظلمات‏، تعدیات‏، شکایات‏، حل‌وفصل دعاوی‏ و رفع خصومات‏ و اخذ تصمیم‏ و اقدام‏ لازم‏، احیای‏ حقوق‏ عامه‏ و گسترش‏ عدل‏ و آزادی‌های‏ مشروع، نظارت‏ بر حسن‏ اجرای‏ قوانین، کشف‏ جرم‏ و تعقیب‏ مجازات‏ و تعزیر مجرمین‏ و اجرای‏ حدود و مقررات‏ مدون جزایی‏ اسلام و اقدام‏ مناسب‏ برای‏ پیشگیری‏ از وقوع‏ جرم‏ و اصلاح‏ مجرمین است.
وی تصریح کرد: دستگاه قضایی زیربنای توسعه و امنیت جامعه است. اگر دستگاه قضا تعطیل شود امنیت در جامعه دچار اختلال می‌شود بنابراین وجود دستگاه قضایی قوی، کارآمد و قانون‌مند باعث می‌شود که ما جامعه‌ای امن‌تر داشته باشیم. نباید کاری کنیم که قوه قضائیه تضعیف شود. باید به احکام صادره توسط دستگاه قضایی احترام گذاشت. همه افراد در مقابل قانون یکسان هستند و دستگاه قضایی سفارش پذیر نیست چراکه اجرای قسط و عدل وظیفه قاضی و قوه قضائیه است.
ابوالحسنی در ادامه گفت: یکی از وظایف قوه قضائیه پیشگیری از وقوع جرم است. ما باید کاری کنیم که ورودی‌های دادگستری کمتر شود. در این راستا باید با فقر و جهل مبارزه کنیم و جلو فرهنگ مبتذلی که از طریق شبکه‌های بیگانه و فضای مجازی به خورد جوانان ما داده می‌شود را بگیریم. جلوگیری از اعتیاد یکی از راه‌های کاهش جرائم است.
این مقام مسئول قضایی افزود: آموزش به اقشار مختلف جامعه در کاهش ورودی‌ها به دستگاه قضایی بسیار مؤثر است. امروز باید به آموزش و مشاوره توجه ویژه‌ای داشته باشیم و خانواده‌ها حتماً از خدمات مشاوره‌ای که توسط نهادهای زی ربط ارائه می‌شود استفاده کنند. همه آحاد جامعه می‌توانند در راستای پیشگیری از وقوع جرم نقش ایفا کنند. اگر به فریضه امربه‌معروف و نهی از منکر در جامعه توجه شود در پیشگیری از جرم نقش مهمی دارد.
وی با اشاره به وسعت شهرستان اردکان و حجم انبوه مهاجرت اتباع بیگانه و افراد غیربومی گفت: این شهرستان بزرگ‌ترین حوزه قضایی استان یزد است و با توجه به مهاجرپذیر بودن و صنعتی شدن، امروز شاخصه‌های ورودی دستگاه قضایی و ارتکاب جرائم در این شهرستان خوب است. جرائمی مانند قتل، آدم‌ربایی، تجاوز به عنف و سایر جرائم سنگین به‌ندرت در اردکان اتفاق می‌افتد و باهمت همه مردم می‌توان این‌ها را نیز کاهش دهیم.
دادستان اردکان اظهار داشت: حفظ حقوق عامه و مسائل اقتصادی یکی از موضوعاتی است که در راستای پیشگیری از وقوع جرم مورد تأکید ریاست قوه قضائیه قرار دارد. دادگستری وظیفه رسیدگی به حقوق عامه مانند تخریب محیط‌زیست، آلودگی آب، آلودگی خاک و هوا، تصرف اراضی ملی و دولتی، وجود نقاط حادثه‌خیز در جاده‌ها، وجود دسترسی‌های غیرمجاز به جاده‌ها را نیز بر عهده دارد. دستگاه قضایی به‌عنوان متولی حفظ حقوق عامه به این موارد هم رسیدگی می‌کند. سایر دستگاه‌ها نیز باید در راستای پیشگیری از وقوع جرم و حفظ حقوق عامه به وظایف خود عمل کنند و با قوه قضائیه نیز همکاری کنند.
وی در پایان با اشاره به جنگ اقتصادی دشمن برعلیه ملت ایران گفت: وابستگی اقتصادی به خارج، ما را لطمه پذیر کرده است. واردات اجناس غیرضروری موجب خروج ارز از کشور می‌شود و موجب تضعیف قدرت اقتصادی ما می‌شود. تولید ملی یک کشور پشتوانه قدرت سیاسی و اقتصادی آن کشور است. اگر ما در اقلام ضروری به خارج وابسته باشیم به مشکل برمی‌خوریم. دشمن با ایجاد جنگ اقتصادی و روانی در بازار کشور اختلالاتی را به وجود آورده است تا مردم را نسبت به‌نظام دلسرد کند و با ایجاد شورش خواب‌های خود را تعبیر کند. عدم احتکار و حمایت از تولید کالای داخلی می‌تواند نقشه‌های دشمن را نقش بر آب کند.
ابوالحسنی افزود: دستگاه قضایی درزمینهٔ اجرائیات حکم توقیف اموال در خصوص تولیدات ملی سعی می‌کند که با رعایت قانون، خط تولید آن واحد متوقف نشود تا موجب تعطیلی شرکت‌ها یا واحدهای صنعتی و بیکاری کارگران نشود.
انتهای پیام/


آخرین عناوین آخرین عناوین