Skip to Content

شناسه : 35627659
مردم اردکان به خوبی به این مطلب آگاهی دارند؛


از قدیم الایام در فصل پاییز؛ برداشت محصولاتی چون گردو و انار از باغات موجود در شهرستان‌های تفت و صدوق و برداشت پسته از باغ‌های شهرستان های بافق، مهریز و اردکان انجام می‌گرفته است.

به گزارش اردکان گویا به نقل از یزدرسا؛ فصل پائیز علاوه بر زیبایی‌های فراوانی که در دل خود گنجانده است از رسومات جدیدی در بین مردم شهرهای گوناگون و به‌خصوص مردم استان یزد رونمایی می‌کند.

ابتدای پاییز، آغاز سال نوی زراعی هم محسوب می شود به‌طوری‌که از قدیم فصل برداشت محصولاتی چون گردو، انار از باغات شهرستان‌های تفت و صدوق و برداشت پسته از باغ‌های موجود در شهرستان های بافق، مهریز و اردکان انجام می‌ گرفته است.

زنان روستایی استان یزد از گذشته تا به امروز در طبخ غذاهای زمستانی از محصولاتی چون انار استفاده می‌کردند. پخت رب انار و آش انار، همیشه در یزد مرسوم بوده است.

مردم این سرزمین درگذشته انار را دانه می‌کردند که اصطلاحاً «اناردون» می‌گویند و برای استفاده شخصی یا فروش مورد استفاده قرار می‌دادند و برای اینکه در فصل زمستان بتوانند از مواهب این میوه بهشتی بهره مند شوند در کنار باغچه یا باغ خود با حفر گودال، داخل آن را از برگ‌های پاییزی پرکرده و انار مایحتاج خود را ذخیره‌سازی می‌کردند و مجدداً برگ ها را روی انارها انتقال می‌دادند و این یکی از شیوه‌های ذخیره‌سازی میوه بوده که در نوع خود هوشمندانه و بسیار جذاب بوده که از قدیم تا الآن انجام می شود.


آخرین عناوین آخرین عناوین