Skip to Content

شناسه : 32238159
فعال محيط زيست:


فعال محيط زيست گفت:ممکن است برخی بگویند خب کشور با مشکل کمبود آهن مواجه خواهد شد، این حرف کاملا نادرست است چرا که در خارج از این زیستگاه معدن آهن بسیار است.

به گزارش اردکان گویا؛ پناهگاه حیات وحش در انجیر اردکان نه تنها برای اردکانی ها و ایرانیان بلکه برای مردم دنیا مهم است چون این منطقه زیستگاه خاصی برای گونه های نادر حیات وحش ایران است از جمله یوز ایرانی که در حال حاضر با خطرهای زیادی مواجه است و درحال حاضر نیز شنیده های بسیار جدی از تاييد مجوز بهره برداري از معدن d19 به گوش می رسد که در صورت صحت داشتن آن باید منتظر از بین رفتن تمام گونه های گیاهی و جانوری منطقه درانجير باشیم.

با توجه به این موضوع خدمت یکی از فعالان حفاظت از محیط زیست رسیدیم تا نظر وی را در خصوص این معدن و احداث آن جویا شویم.

محمد سپهری در مصاحبه با اردکان گویا در خصوص این منطقه خاص محیط زیستی گفت: هنوز سه سال از زمانی که مستندسازان المانی قسمت هایی از مستند اشباح بیابان را که درباره یوز ایرانی بود از این منطقه تصویربرداری کردند، نگذشته است و تازه دنیا در حال پی بردن به ارزش این منطقه است. من مطمئنن هستم که مقاله علمی درباره یوز ایرانی نيست که نوشته شده باشد و نامی از این زیستگاه برده نشده باشد. درانجیر یک زیستکاه کلیدی و ارتباط دهنده بین زیستگاهی برای یوزهای ایرانی است. این زیستگاه را نه میتوان به جایی منتقل کرد و نه به هیچ وجه میتوان زیستگاهی را جایگزین ان کرد. پس برای حفظ حیات وحش و گیاهان مخصوصا حفظ اخرین قلاده های یوز ایرانی در اردکان و حتی در یزد به هیچ وجه نباید اجازه داد معدنd19 احداث شود.

وی افزود: ممکن است برخی بگویند خب کشور با مشکل کمبود آهن مواجه خواهد شد، این حرف کاملا نادرست است چرا که در خارج از این زیستگاه معدن آهن بسیار است.در حال حاضر نیز خبر مسرت بخش کشف بزرگترین ذخیره اهن کشور در نزدیکی روستای توت را شنیده ایم. الحمدالله که معدن کاران و فعالان این عرصه و مسئولان که به نا حق گاهی و بعضی طرفداران و حامیان محیط زیست را محیط ایستی مینامند بدانند که ما با جایگزین شدن معدن توت به جای d19 هیچ مشکلی نداریم.

فعال عرصه محیط زیست تاکید کرد: این معدن به اندازه تمام معادن اهن کشور ذخیره دارد ببرید و طبق معمول سهم اردکان را هم ان گونه که باید و شاید ندهید اما لااقل بگذارید ابروی نسل ما جلوی فرزندانمان حفظ شود و در تاریخ نخوانند که اردکانی و یزدی چشم بر داشته های ارزشمند و شناخته شده خود در جهان بست و درحالی که معادن اهن دیگری داشت، ببرید و بگویید برای انکه جیب های پر پول عده ای پر پول تر شود و نخواستند پول های باداورده را کمی خرج کنند معدن را در زیستگاه یوز ایرانی زدند.

وی در پایان گفت: جناب اقای دکتر تابش به عنوان رییس کمیسیون محیط زیست مجلس کشور در مصاحبه ای که قبلا از شما خواندم بیان کرده بودید که امایش سرزمین در ایران گمشده است. و بعدها هم از شما در خبرها خواندم که از احداث معدن d19به نحوی حمایت کرده اید! جناب اقای دکتر شما که خود هم تحصیل کرده رشته محیط زیست هستید و هم سمت استادی را دارید، مگر جز این است که طبق علم امایش سرزمین اگر در منطقه ای هر شرایطی وجود داشت زمانی که بیان شود ان منطقه دارای گونه ای در حال انقراض است ان منطقه را باید برای حفاظت جدا گذاشت. جناب اقای دکتر شما که حامی اجرای علم امایش سرزمین هستید بسم الله لطفا از احداث این معدن که کاملا مخالف با علم امایش سرزمین هست جلوگیری کنید یا حداقل در رسانه ها برای حفاظت از این منطقه موضع گیری کنید.

 


آخرین عناوین آخرین عناوین