Skip to Content

شناسه : 35641752
مدیرکل اوقاف و امور خیریه استان مطرح کرد


مدیر کل اوقاف و امور خیریه یزد با اشاره به ظرفیت بالای موقوفات برای سرمایه‌گذاری، گفت: متأسفانه هزینه‌های بالای صدور مجوز سرمایه‌گذاران حوزه وقف در این استان را فراری می‌ دهد.

به گزارش اردکان گویا به نقل از خبرگزاری فارس؛ «حجت‌ الاسلام و المسلمین حسین زارع زاده» در طی نشست خبری با اصحاب رسانه و خبرنگاران با اشاره به اهمیت و جایگاه وقف در جامعه، اظهار داشت: اعتقاد من این است که اگر فرهنگ وقف در جامعه گسترش یابد می‌تواند نقش مهمی را در حل بسیاری از معضلات مشکلات جامعه ایفا کند.

وی افزود: درواقع وقف واگذاری امور مردم به خود مردم است مهم‌ترین تشکیلاتی که می‌تواند به دولت در حل مشکلات کشور کمک کند نهاد وقف در جامعه است.

مدیر کل اوقاف و امور خیریه استان یزد در ادامه با اشاره به اینکه اکنون درآمد حاصل از موقوفات استان یزد قابل‌توجه نیست، تأکید کرد: اگر مسئولین استان همراهی کنند می‌توان با یک برنامه‌ریزی دقیق طی چند سال درآمد موقوفات استان را تا ۱۰ برابر افزایش داد.

زارع زاده، تصریح کرد: بدون شک اگر نهاد وقف حمایت شود می‌تواند ظرف مدت کوتاهی نقش مهمی در حل مشکلات کشور و جامعه داشته باشد که در این رابطه همه باید در راستای ترویج فرهنگ وقف در جامعه تلاش کنیم.

این مقام مسئول در ادامه با اشاره به نقش مهم رسانه در ترویج فرهنگ وقف در جامعه اذعان کرد: بدون شک شرایط کنونی اوقات استان یزد نیز حاصل همراهی و همکاری اصحاب رسانه درزمینهٔ ترویج فرهنگ وقف است. خوشبختانه با تعامل خوبی که اصحاب رسانه در این زمینه داشتند از ابتدای سال شاهد ثبت موقوفات جدید در استان یزد بودیم که در همین رابطه هر شش روز یک‌بار یک وقف جدید در استان یزد ثبت‌شده است.

وی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به آغاز دهه وقف، گفت: در طول این دهه برنامه‌های متعددی با محوریت وقف و ترویج فرهنگ وقف تدارک دیده‌شده است. ازجمله برنامه‌های این دهه می‌توان به افتتاح پروژه‌های متعدد عمرانی، افتتاح کلاس‌های زندگی به رنگ خدا، برگزاری همایش استانی یاوران وقف دیدار با نماینده ولی‌فقیه در استان یزد غبارروبی قبور مطهر شهدا اشاره کرد.

مدیرکل اوقاف و امور خیریه استان یزد، تأکید کرد: طی سال گذشته تاکنون ۴۸۸ سند اجاره برای موقوفات فاقد رابطه استیجاری تشکیل‌شده و ۳۴۹۹ سند اجاره موقوفات تجدید شده است. سال گذشته عملیات تکمیل اطلاعات موقوفات استان را در دستور کار قراردادیم و در همین رابطه اطلاعات بیش از ۲۶ هزار عدد از رقبات استان تکمیل‌شده است.

زارع زاده در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به اینکه باید روند سرمایه‌گذاری در موقوفات استان تسهیل شود، گفت: از موانع اصلی سرمایه‌گذاری در زمینهٔ موقوفات که موجب فراری دادن سرمایه‌گذاران در این زمینه می‌شود هزینه‌های بالای صدور مجوز است. برای آبادانی موقوفات باید یکسری تسهیلات درزمینهٔ صدور مجوز در نظر گرفته شود که در این زمینه از اعضای محترم شورای شهر و شهرداری تقاضا داریم تا تعامل خوبی داشته باشند.

وی، تأکید کرد: از ابتدای سال جاری تاکنون ۵۸ وقف جدید در استان یزد به ثبت رسیده است که سهم شهرستان ابرکوه ۵، اردکان ۵، اشکذر ۳، بافق ۳، بهاباد یک، خاتم یک، مهریز ۵، میبد ۷ و شهرستان یزد ۱۳ مورد بوده است.

مدیرکل اوقاف و امور خیریه استان یزد تصریح کرد: درآمد موقوفات استان با تعداد این موقوفات همخوانی ندارد چراکه حدود ۶۷ درصد از رقبایت و موقوفات استان از نوع کشاورزی است که به دلیل خشک‌سالی به مشکلات در این زمینه درآمدزایی مناسبی ندارند. باید با کمک سرمایه‌گذاری و تغییر کاربری موقوفات استان را درآمدزایی کرد تا بتوان از منافع آن‌ها در جهت اجرای نیات واقفان عمل کرد.

زارع زاده ادامه داد: موقوفات استان یزد از ظرفیت بالایی برای سرمایه‌گذاری برخوردار هستند که در صورت توجه می‌توانند حجم بالایی از سرمایه‌گذاری را جذب کنند. اکنون افزایش درآمد موقوفات در دستور کار اداره کل اوقاف استان یزد قرارگرفته و به دنبال آن هستیم تا بتوانیم موقوفات استان یزد را درآمدزا کنیم.

این مقام مسئول در پایان، اذعان کرد: متأسفانه در زمینهٔ موقوفات قرآنی و مهدویت دچار کاستی‌های هستیم که امیدواریم باهمت مردم در این زمینه نیز شاهد شکوفایی و ثبت وقف‌های جدید در این زمینه باشیم. تعداد موقوفات قرآنی در استان یزد حتی به یک درصد هم نمی‌رسد که در این زمینه باید فرهنگ‌سازی صورت گیرد.


آخرین عناوین آخرین عناوین