Skip to Content

شناسه : 34426792
رئیس جمعیت هلال‌احمر شهرستان خبر داد


رئیس جمعیت هلال احمر شهرستان اردکان از ثبت‌نام بیش از 930 اردکانی در سامانه داوطلبی هلال‌احمر خبر داد.

به گزارش اردکان گویا به نقل از خبرگزاری فارس؛ «جواد کمال‌ آبادی» در نشست خبری با خبرنگاران ضمن گرامیداشت روز جهانی صلیب سرخ و هلال‌احمر، گفت: این هفته فرصت خوبی است برای اینکه بتوانیم جمعیت هلال‌احمر و اهداف این مؤسسه بین‌المللی را بیشتر به مردم معرفی کنیم و همچنین گوشه‌ای از دستاوردها، فعالیت‌ها و برنامه‌هایی که در راستای اهداف بشردوستانه جمعیت اجراشده را بازگو کنیم و در معرض نمایش عموم قرار دهیم. جمعیت هلال‌احمر یک مؤسسه غیردولتی و عام‌المنفعه است و صرفاً با هدف خدمت به مردم آن‌هم از نوع خدمت بدون چشم‌داشت چه در شرایط عادی و چه در زمان بروز حوادث فعالیت می‌کند.

وی افزود: جمعیت هلال‌احمر شهرستان اردکان قدمت طولانی دارد و از ابتدا تا به امروز منشأ خیر و اثر در این شهرستان بوده است. در حال حاضر نیز تلاش شده است که با استفاده از پتانسیل و توان ‌همه اعضا و داوطلبانی که به عضویت جمعیت درآمده‌اند برنامه‌ها را به‌پیش ببرد زیرا بیشترین توان جمعیت‌های صلیب سرخ و هلال‌احمر بر دوش داوطلبان است که اگر این افراد نباشند یقیناً جمعیت معنای مطلوبی پیدا نمی‌کند و در انجام امور نیز درجا خواهد زد.

رئیس جمعیت هلال‌احمر شهرستان اردکان تأکید کرد: در شهرستان اردکان اسامی بیش از 930 نفر داوطلب در سامانه داوطلبی هلال‌احمر به ثبت رسیده است و همیشه درب هلال‌احمر برای عضویت هرکسی که در خودش توانمندی را می‌بیند و داوطلب است که این توانمندی را در اختیار یک نیازمند قرار دهد باز است و ما برای اینکه زمینه این خدمت را فراهم کنیم آمادگی داریم.

وی اظهار داشت: در حال حاضر سه پایگاه امدادی ثابت امامزاده سید نورالدین احمد (ع)، شهید احمدی روشن خرانق و غزال سیاه کوه در محورهای اصلی مواصلاتی شهرستان اردکان استقراریافته است که به‌صورت شبانه‌روزی حوادث جاده‌ای را در این محورها پوشش می‌دهند و صرفاً حضور هلال‌احمر در جاده‌ها به خاطر آرامش مردم در سفر و کاهش بار خسارات و حوادث جاده‌ای است. بیشترین حجم کار این پایگاه‌ها نیز بر دوش داوطلبان است که ماهیانه 270 نفر روز داوطلبان در این پایگاه‌ها حضور دارند. با توجه به بعد مسافت پایگاه خرانق تا پایگاه مسجد شکر در طبس، اقدامات اولیه برای احداث چهارمین پایگاه امداد جاده‌ای در روستای رباط پشت بادام صورت گرفته است.

کمال‌آبادی گفت: محور فعالیت‌های هلال‌احمر بر موضوع آموزش قرار دارد زیرا اعتقادداریم که آموزش به جامعه می‌تواند به روند افزایش و ارتقای سلامت مردم بخصوص در زمان بروز حوادث احتمالی کمک کند. در این هفته برنامه‌های خاصی برای آموزش مردم در نظر گرفته‌شده است که در طول سال نیز ادامه خواهد داشت.

این مسئول ادامه داد: در نشستی که با اعضای شورای شهر اردکان برگزار شد آمادگی خود را برای آموزش شهروندان و ارتقای فرهنگ شهروندی و آموزش محله به محله درزمینهٔ کمک‌های اولیه اعلام کردیم تا بتوانیم مردم را در مورد حوادث پیرامون خود مانند احیای قلبی ریوی، مسمومیت‌ها و خفگی‌ها آموزش دهیم تا شهری با شهروندان دارای سواد امدادی بالا داشته باشیم و شعار در هر خانواده یک امدادگر هلال‌احمر را محقق کنیم. شورای شهر نیز از این طرح استقبال کرد و مقرر شد که در قالب یک تفاهم‌نامه همکاری به امضای هلال‌احمر و شهرداری برسد.

وی افزود: در دو سال گذشته طرح ملی خانواده آماده در مخاطرات با عنوان «خادم» در شهرستان اردکان اجراشده است که با مراجعه به درب منازل مردم برای آموزش آن‌ها و ترغیب خانواده‌ها برای آموزش کمک‌های اولیه اقدامات لازم صورت می‌گیرد. این طرح توسط تسهیل گران که از قبل آموزش‌های لازم را فراگرفته‌اند اجراشده است و تاکنون بیش از هزار خانواده در شهرستان تحت پوشش این طرح قرارگرفته‌اند.

این مقام مسئول گفت: دوره آموزش کمک‌های اولیه ویژه اقشار مختلف مردم در طول سال نیز برگزار می‌شود و با توجه به صنعتی بودن شهرستان و اینکه کارگران با حوادث کارگاهی و صنعتی روبرو هستند دو دوره آموزش کمک‌های اولیه ویژه کارگران و مهندسان صنایع در هفته هلال‌احمر شروع‌شده است که مورد استقبال بسیار خوب شرکت چادرملو و کارخانه‌ها شیشه اردکان قرارگرفته است.

وی تأکید کرد: کارگاه‌های آموزشی مانند مهارت‌های زندگی، مهارت‌های پیش از ازدواج و هنر شاد زیستن ویژه اعضا و داوطلبان نیز در طول هفته هلال‌احمر برگزار می‌شود.

کمال‌آبادی اظهار داشت: در هفته هلال‌احمر به‌منظور نمایش توان امدادی اعضای هلال‌احمر و در راستای حفظ آمادگی و برای نزدیک کردن آن‌ها به شرایط واقعی حادثه سه مانور تخصصی امدادی تخلیه و اسکان اضطراری، کمک‌های اولیه در حوادث و مانور نجات از ارتفاع با حضور امدادگران و نجات گران برگزار خواهد شد.

وی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به موقعیت جغرافیایی شهرستان اردکان افزود: تیم تخصصی نجات در کوهستان با حضور در نقاط مختلف در حوزه استحفاظی شهرستان و با استفاده از نقشه‌های توپولوژی، اقدام به ثبت مختصات جغرافیایی نقاط خطرساز و حادثه‌خیز کوهستان نموده است و اولین مرحله از این طرح در منطقه سیاه کوه انجام شد که در زمان بروز حوادث احتمالی سریع‌تر بتوانیم به منطقه برسیم و فرآیند شناسایی منطقه از پروسه امداد و نجات حذف شود تا با سرعت بیشتری بتوانیم عملیات نجات را انجام دهیم. این طرح در دیگر مناطق شهرستان نیز اجرا خواهد شد تا به‌صورت یک بانک اطلاعاتی در زمان موردنیاز در دسترس باشد.

رئیس جمعیت هلال‌احمر شهرستان اردکان گفت: در راستای نهادینه شدن آموزش‌های امدادی برای نوجوانان طرح ملی دانش‌آموز آماده در روزهای سخت با عنوان «دادرس» نیز برای ششمین سال متوالی با همکاری آموزش‌وپرورش در مدارس در حال اجرا است که خوشبختانه در سال گذشته 770 نفر از دانش‌آموزان پایه ششم در طرح دادرس شرکت کردند.

وی در پایان بابیان این نکته که عیادت از بیماران و دلجویی از سالمندان ازجمله فعالیت‌های فرهنگی و بشردوستانه جمعیت هلال‌احمر است که در طول سال توسط کانون غنچه‌های هلال و دانش‌آموزی انجام می‌شود به برنامه‌های هفته هلال‌احمر در شهرستان اردکان اشاره کرد و گفت: تجلیل از ایثارگران جمعیت هلال‌احمر، گردهمایی اعضای جوان جمعیت هلال‌احمر، بازدید اقشار مردم از پایگاه‌های امداد جاده‌ای، اهداء خون توسط اعضا، اعزام کاروان سلامت به روستاهای محروم شهرستان برای ویزیت رایگان و سنجش سلامت روستائیان و برگزاری مسابقات ورزشی ویژه اعضا از دیگر برنامه‌های هفته هلال‌احمر در شهرستان خواهد بود.


آخرین عناوین آخرین عناوین