Skip to Content

شناسه : 35808413
با انجام یک فعالیت پژوهشی ۵ ساله انجام شد


جمعی از محققان فعال دانشگاه صنعتی اصفهان برای نخستین بار لباس ضد سلولیت فشارنده با اثر میکروماساژ و قابلیت شارژ مجدد را طراحی و تولید کردند.

به گزارش اردکان گویا؛ «اکبر خدامی» در طی گفت و گویی با خبرگزاری مهر با اعلام این خبر، اظهار داشت: منسوجات آرایشی بهداشتی دسته جدیدی از منسوجات با مواد فعال هستند که روشی نوین و مناسب برای استفاده از محصولات آرایشی در زندگی مدرن و پر مشغله امروزی را ارائه می کنند.

وی، افزود: این منسوجات عملکردی مشابه باکرم های آرایشی یا لوسین های مورد استفاده در زندگی روزانه را دارند و با توجه به این که قسمت زیادی از بدن را در طول روز و به مدت طولانی می پوشانند، این امر فرصتی مناسب برای انتقال راحت مواد با ویژگی های مراقبت از پوست با بهره گیری از کالای نساجی را فراهم نموده است.

عضو هیئت علمی دانشکده مهندسی نساجی دانشگاه صنعتی اصفهان، اضافه کرد: به دلیل تماس مستقیم منسوجات با پوست، انواع مواد فعال با ویژگی های مراقبت از پوست از جمله مواد ضد سلولیت و چاقی را می توان به کالای نساجی منتقل کرد تا این مواد در حین تماس با بدن از لباس آزاد شده و بطور مستقیم جذب پوست شوند.

تولید شلوارک ضدسلولیت و چاقی

عضو هیئت علمی دانشکده مهندسی نساجی دانشگاه صنعتی اصفهان با بیان این که تاکنون لباس های لاغری و ضدسلولیت در کشور تولید نشده است، تصریح کرد: این گروه فناور برای نخستین بار اقدام به تولید شلوارک ضدسلولیت و چاقی نموده است.

وی، افزود: استفاده از محصولات آرایشی بهداشتی حاوی مواد چربی سوز که عموماً به صورت کرم، ژل، لوسیون و روغن های لاغری عرضه می شوند، از روش های مبارزه با چاقی و سلولیت است که بهره گیری مداوم از آن ها مستلزم صرف وقت و هزینه زیاد می باشد.

خدامی با اشاره به اثرگذاری کوتاه مدت کرم های آرایشی یا لوسین ها و از بین رفتن اثر مراقبت از پوست آن ها پس از زمانی کوتاه، بیان داشت: منسوجات تولید شده برای این منظور به عنوان پوست دوم انسان عمل کرده و با تماس طولانی مدت با بدن و رهایش مداوم و تدریجی مقادیر اندکی از ماده فعال بکار رفته، ضمن افزایش اثر مراقبت از پوست، با عملکردی بسیار مؤثرتر از شیوه یک مرحله ای استفاده از این مواد، مشکل چاقی و بروز سلولیت را برطرف می¬کند.

عضو هیئت علمی دانشکده مهندسی نساجی دانشگاه صنعتی اصفهان به تولید این محصول برای نخستین بار در کشور اشاره کرد و ادامه داد: نمونه های خارجی این محصول برگرفته از فناوری میکروکپسول های حاوی مواد شیمیایی و دارای عوارض جانبی است که به دلیل عمر محدود آن، پس از یک دوره استفاده اثر خود را از دست خواهد داد در حالی که محصول تولیدی توسط این گروه فناور، امکان شارژ مجدد مواد و استفاده مکرر از لباس پس از رهایش کامل مواد را فراهم می کند.

خدامی بیان داشت: در محصول تولیدی این گروه فناورابتدا یک سیستم رهایش کنترل شده و تدریجی روی پارچه اعمال و پس از آن مواد فعال چربی سوز طبیعی در این سیستم بارگذاری و به این ترتیب یک لباس ضد سلولیت حاوی مواد فعال چربی سوز تهیه شد که مواد فعال تنها با پوشیدن و در اثر اصطکاک حاصل از برقراری تماس با بدن، از سیستم رهایش آزاد شده، به پوست نفوذ می کند و اثرات لاغری و ضد سلولیت را حاصل می نماید.

وی با اشاره به حذف مواد شیمیایی در تولید این محصول، بیان داشت: به دلیل سازگاری الیاف طبیعی مثل پنبه یا پنبه، لاکرا با پوست و نیز خاصیت کشسانی آن ها، این شلوارک با استفاده از این الیاف تولید و قسمت داخلی آن نیز به گونه ای طراحی شده که نوع بافت اثر میکروماساژ داشته و با محکم نگه داشتن اندام تحت پوشش، ضمن تسهیل چربی سوزی، ظاهری متناسب را ارائه نماید.

عضو هیئت علمی دانشکده مهندسی نساجی دانشگاه صنعتی اصفهان اضافه کرد: شلوارک ضدچاقی فشارنده به گونه ای طراحی شده است که با حرکات طبیعی بدن انسان و نسبت به شرایطی چون pH و دمای بدن، ماده فعال مورد نظر را از لباس جدا کرده و به پوست منتقل می نماید.

خدامی در پایان، اضافه کرد: این البسه لاغری می تواند به صورت شلوارک، شلوار، گن های شکمی، گن های سرتاسری (از نوک پا تا شانه ها، از زانو تا زیر سینه، از زانو تا شانه ها)، در هشت اندازه و رنگ مختلف تولید و به بازار عرضه شود.

گفتنی است دانش فنی و تولید انبوه منسوجات آرایشی بهداشتی در کشور و نیز لباس لاغرکننده و ضد سلولیت با اثر میکروماساژ و قابلت شارژمجدد حاصل فعالیت پژوهشی مشترک میان آقایان دکتر اکبر خدامی دانشیار دانشکده مهندسی نساجی دانشگاه صنعتی اصفهان و دکتر مجید راستی اردکانی، فوق تخصص جراحی پلاستیک به همراه چهار محقق دیگر این گروه پژوهشی است.


آخرین عناوین آخرین عناوین