Skip to Content

شناسه : 25453115
رییس اداره بهزیستی اردکان:


نشست هم اندیشی اداره بهزیستی و ناحیه مقاومت بسیج شهرستان اردکان در راستای اجرای برنامه های پیشگیری از اعتیاد و کاهش آسیب های اجتماعی در روستای رباط پشت بادام برگزار شد.

به گزارش اردکان گویا به نقل از صدای اردکان؛ در این نشست که به دعوت ناحیه مقاومت بسیج اردکان و در محل اداره بهزیستی و با هدف بررسی علل گسترش پدیده اعتیاد در روستای رباط و ارائه راهکارهای پیشگیرانه برگزار شد، رئیس اداره بهزیستی اردکان با بیان اینکه متاسفانه گرایش به مصرف مواد مخدر در مناطق محروم و به ویژه در این منطقه نسبتا بالاست افزود: عواملی همچون محرومیت منطقه، بیکاری، نبودن تفریحات سالم، دسترسی آسان به مواد مخدر و افزایش ارتباط با افراد معتاد از عمده ترین دلایل گرایش جوانان این روستا به مصرف مواد مخدر است.

امیر ولی عضدزاده با اشاره به نقش آموزش افراد جامعه در كاهش آسيب هاي اجتماعي، تاکید کرد: توسعه آموزش همگاني و نهادينه کردن اين آموزش ها در جامعه در گرو استفاده از ابزارهاي نوين و متنوع است.

دکتر عضد زاده اعتیاد را یک بیماری جسمی، روانی و اجتماعی دانست که در برخورد با آن بایستی کارشناسانه و بر مبنای پژوهش های علمی اقدامات بایسته صورت گیرد و تجزیه و تحلیل علمی علل گسترش این پدیده شوم را، گام نخست در مبارزه با اعتیاد دانست و افزود متاسفانه گسترش و آسان شدن دسترسی به مواد مخدر در برخی مناطق، قبح استفاده از مواد مخدر را از بین برده است که نشانه آن گسترش مصرف این مواد حتی در بین زنان است ودر این شرایط، چنانچه پای آموزش و فرهنگ سازی در زمینه کنترل و مبارزه با مواد مخدر بلنگد، پیامد آن بیماری فراگیری است که همچون خوره جامعه را به ورطه نابودی می کشاند.

وی در پایان از آمادگی همه جانبه اداره بهزیستی در همکاری با سایر دستگاه های ذیربط در پیشگیری و مقابله با گسترش پدیده بدفرجام اعتیاد در این منطقه خبر داد و در جهت برگزاری کارگاه های آموزشی پیشگیری از اعتیاد ، آموزش مهارتهای زندگی و آموزش های پیش از ازدواج ، تارسیدن به نتیجه مطلوب از طریق تامین نیروی متخصص آموزشی و مشاوره ای و نیز تهیه بسته های فرهنگی قول مساعد داد.

فرمانده ناحیه مقاومت بسیج شهرستان اردکان نیز با بيان اين که بهزیستی از مهم‌ترین ارگانها برای ساماندهی آسیب‌های اجتماعی است و توانسته در حوزه‌های درمان، پیشگیری از اعتیاد و فعالیت‌های حمایتی نقش خود را به خوبی ایفا کرده  خواستار همکاری‌های بیشتردر این زمینه شد.

سرهنگ علی دهقانی، گفت: در آسیب های اجتماعی نباید تنها به صورت تک بعدی به مسئله نگاه کرد چرا که عوامل مختلف فرهنگی، اجتماعی، خانوادگی و محیطی در اعتیاد به هم پیوسته هستند و در نتیجه در مبارزه با این معضل باید همه ابعاد را در نظر گرفت.

علی دهقانی تصریح کرد: طبیعی است كه حل این بحران، معضل و بلای خانمان سوز از عهده یك سازمان و یا چند مرجع، آن هم صرفاً با یك بر خورد قهری نه تنها خارج بوده بلكه نگرش یك بُعدی به مسئله است و وضعیت فعلی را بدتر خواهد نمود.به گونه ای كه عمیقاً احساس می شودتنها راه حل موضوع گام برداشتن در مسیر برنامه ریزی، ایجاد عزم ملی و بسیج همگانی در این راستا است.

در پایان این نشست پیشنهاد شد که در جلسه شورای فرعی مبارزه با مواد مخدرشهرستان به این موضوع به طور ویژه پرداخته شده و از تمام اعضاء راهکار عملی برای حل این معضل در بازه زمانی مشخص خواسته شود.


آخرین عناوین آخرین عناوین